Respectaţi Legea Educaţiei Naţionale la UMF Tg. Mureş!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Respectaţi Legea Educaţiei Naţionale la UMF Tg. Mureş!


Musafir

#326

2012-03-16 18:32

In limba materna se invata mult mai usor si mai profund. Dupa acea exprimarea sau explicarea cunostintelor in alta limba este mult mai usor.

Musafir

#327

2012-03-16 18:33

Ati promis marea cu sarea in 1918! A venit vremea sa dati socoteala!

Musafir

#328

2012-03-16 18:33

Dupä pärerea mea este o rusine pentru Romänia si mai ales pentru guvernul romän cä nu poate(sau nu vrea)sä se aplice legea privind sectia maghiarä la facultatea de medicinä si farmacie în Tîrgu-Mures.Vreau sä-i amintesc celor care sînt împotrivä cä;Facultate de Medicinä si Farmacie a fost fundat în ani de urmä ca o facultate de limba maghiarä,numai sovinistii vrea sä împiedece sä fie din nou si în limba maghiarä aceste facultäti .Acesti asa zis "oameni" care se bucurä cä Romänia a intrat in Europeanä Uniune ,au uitat cä astäzi in lumea democraticä fiecare minoritate etnicä are dreptul sä vorbeascä si sä învatä pe limba maternä.

Musafir

#329 Re:

2012-03-16 18:42

#328: -

Este o rusine si mai mare sa minti.  UMF Tg.Mures ARE CURSURI IN LIMBA MAGHIARA ,deci  dreptul minoritatii etnice este mult prea respectat.  Infiintarea unei noi universitati din banii publici ai statului roman nu are nicio o justificare  atat timp cat exista cursuri in limba maghiara in forma existenta .


Musafir

#330

2012-03-16 18:50

Románia meg sem volt tervezve, amikor a Földön rég beszélték a magyart. Legyen létrehozva a MOGYE!

Musafir

#331 Re: Democraţie

2012-03-16 18:56

#1: - Democraţie

Nu vrem separare etnica, imi pare rau. Doar pentru niste functii pe care profesorii  maghiari de la UMF le doresc.


Musafir

#332

2012-03-16 19:02

Noi nu suntem niste invadatori,cum fac comparatii unii comentatori,cu franta,ca nici an Franta nu sint admise universitati pentru minoritati,noi suntem locuitorii bastinasi acestei tari,ca atare avem dreptul la anvatamant superior si la MOGYE.

Musafir

#333

2012-03-16 19:10

Magyar egyetem magyar diakokkal !!

Musafir

#334

2012-03-16 19:20

respectati autonomia universitara la UMF Tg Mures

Musafir

#335

2012-03-16 19:24

Respectati Legea educatiei Nationala la UMF Tg. Mures!!

Musafir

#336

2012-03-16 19:34

Ar fi bine daca parlamentul as lasa si pe minoritati sa invata in limba materna.

Musafir

#337

2012-03-16 19:35

Koszonom, hogy szavazhatam.

Musafir

#338

2012-03-16 19:35

Feiacre om pe fata pamantului ar trebui sa aiba drepul de a studia in limba materna

Musafir

#339

2012-03-16 19:38

Osztom a véleményeteket!!!!

Musafir

#340

2012-03-16 19:44


Aveti dreptate,nu cereti alceva decit :legea sa fie
respectate.

Musafir

#341

2012-03-16 19:47

Ce se comentam Si domnii roman artrebui sa si de a seama ca timpul inainteaza ,Asemenea artrebui sa stie ce nu este bine pentru ei nici pentru altii nu este bine ,maiales ca cei care acuma urla sitipa nici unu nuare stra municul sau stra bunica mormitat in ardeal.dar nu asta este inportant. Inportant este sa ajutam uni pe altii cand este nevoe sa fim frati. si nu dusmani.

Musafir

#342 Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2012-03-16 19:47

#309: - Re: Re: Re: Re: Re:

Ai si tu dreptate. Dar din ce in ce mai mult am impresia ca mestecam o momeala aruncata in fata noastra de politicieni. Oricum nu sunt prea priceput ce priveste costurile administrative care s-ar ivi, dar nu cred ca ar fi un efort chiar asa de mare care pana la urma nu s-ar rasplati. Guvernul a facut o gramada de investitii prost gandite, dar nu consider ca tema discutiei se numara printre astea. Sa ne gandim doar la faptul ca obliga doctoranzii din programul POSDRU sa restituie banii primiti daca nu termina studiile in termen de trei ani. Haos total. Nu exista asa ceva nicaieri in lume. Adica sa obligi profesorii sa deie studentilor titlul de doctor chiar daca nu merita (fiindca niciunul dintre profesori nu vrea ca studentul sa plateasca inapoi statului 15000 de Euro). Penibil. Degradare totala a supremului educatiei universitare. Foarte trist. Dar sa ma intorc inapoi la subiect, da intradevar, ar fi cazul sa facem ceva impreuna pentru imbunatatirea imaginii Romaniei. Dar pentru asta trebuie ca fiecare cetatean sa se simta bine. Din pacate am intilnit multi unguri in strainatate pe care i-am auzit ca ungurii din romania sunt discriminati si sunt rau tratati. Pana si o cunostinta din Croatia m-a intrebat daca e adevar ca ungurii nu duc bine in tara. Eu am negat acest fapt, dar cunosc multi oameni care nu sunt pe aceeasi opinie. Sa fac situatia clara, eu sunt pe jumatate de etnie romana pe jumatate de etnie maghiara si privesc din mijloc cearta intre cele doua parti care nu ar trebui sa existe. Ar trebui sa fim cu totii in mijloc pentru ca o gramada de probleme grave ne inconjoara. Faptul ca nu scriu corect romaneste (si cer scuze pentru asta) este din pricina anilor de studii petrecuti in strainatate. Totusi sper ca in viitorul apropiat reusesc sa ma reintorc in Romania. Si din vizitele scurte si urmarind stirile de acasa cred ca suntem pe calea potrivita ca lucrurile bune sa se intimple in final si la noi. Doar trebuie sa realizam care sunt lucrurile care sunt pentru noi toti si care sunt intradevar impotriva noastra. O problema mult mai importanta si arzatoare este discriminarea rromilor. Cheia la aceasta problema este cresterea nivelului de educatie a rromilor. O  modalitate foarte pentru asta este infiintarea unitatilor de invatamant care ar servi excluziv pe cei de etnie rroma ca sa se simta bine in scoli si sa nu mai fie discriminati de altii. Ei bine unii acum se bucura si rad sau se revolta ca intr-un fel fac comparatie intre maghiari si rromi. Da, fac aceasta comparatie pentru ca si maghiarii si rromi sunt doar carne si os. Poate ca nivelul problemei ei diferit, dar baza pana la urma este aceeasi. Maghiarii vor institutiile lor doar ca se evite sa se simte ca acasa si sa evite sa fie discriminati. Asta nu inseamna ca maghiarii sunt zi-cu-zi discriminati, dar intilnesti cate-o data pe oameni inchisi la creier si cumva te socheaza ca asa ceva este posibil. Oricum postul asta devine prea lung si nimeni nu-l va citi asa ca ma opresc aici.


Musafir

#343

2012-03-16 19:47

Senatul actual spune,că "spre binele nostru" (a maghiarilor) nu e bine să învăţăm în limba maternă,nna lăsaţi să decid EU ce-mi este bine până şi clădirea Institutului a fost construit de Unguri.

Musafir

#344

2012-03-16 19:50

No comment

Musafir

#345 Re: Re:

2012-03-16 19:58

#323: - Re:

Inainte de a vorbi prostii privind faptul care sunt "cele mai sarace judete", va rog sa va documentati:

http://www.romanialibera.ro/bani-afaceri/economie/topul-celor-mai-bogate-judete-cine-a-scapat-de-criza-si-cum-221524.html

Este ceva tipic romanesc ca spunem ceva si habar nu avem cum sta adevarul. Credem ceea ce ne spune vecinul.


Musafir

#346

2012-03-16 19:59

NU sunt de acord sa se predea in limba magheara sa-i fie rusine porcului care vrea sa se predea in limba magheara.Limba oficiala in Romania este limba romana.

Musafir

#347

2012-03-16 20:07

Remelem sikerulni fog!!!!!

Musafir

#348

2012-03-16 20:10

Vrem dreturile noastre!!!

Musafir

#349 Re:

2012-03-16 20:15

Sti ce? Du-te tu naibii in Moldova, acolo nu sunt unguri :))))


Musafir

#350

2012-03-16 20:16

Respectati Legea educatiei Nationala la UMF Tg. Mures!!