Impotriva fracturării hidraulice a gazelor de șist în ROMÂNIA


Musafir

#1876

2015-01-26 10:59

Stie cineva despre prospectiunile ce au loc in zona Sucevei? Ce se intampla in comuna Horodniceni? Sunt locuitorii informati (destul...???

Musafir

#1877

2015-01-28 15:50

Desi locuiesc de multi ani in Germania ma simt foarte legat de tara si petrec anual vreo doua luni mai ales in ardeal. Romania are atatea bogatii si frumusete naturala cat si oameni cu o inima de aur si nu merita stfal de exploatare care distruge prezentul cat si viitorul tarii.

Musafir

#1878

2015-02-23 09:02

Tehnologia fracturarii hidraulice a gazelor de sist este de la inceput defectoasa, nu poate fi controlata, este extrem de poluanta si in special a apelor freatice de adancime dar si de suprafata si a mediului inconjurator si pune la mare risc viata locuitorilor. Tehnologia nu respecta explorarea clasica a rezervoarelor de titei si gas ci exploreaza liber pe suprafete mari zacamite deschise. A se vedea si Tehnologia 'Gas Frackers' In Pennsylvania that Violate Health And Environmental Regulations Daily Basis.

Musafir

#1879

2015-02-25 21:15

pentru cei ce ne distrug planeta/casa noastra si a copiilor nostri, sa plateasca pentru asta !!! dispareti de pretutindeni !

Musafir

#1880

2015-03-18 12:24

Imi iubesc tara si sunt perfect constienta de desertul otravitor pentru orice forma de viata care va deveni orice zona unde se exploateaza gazele de sist! Despre ruperi masive de teren, cutremure si animale otravite de apa poluata... este mai mult decat pot accepta ! sunt romanca si este si de datoria mea sa fac ce pot pentru a opri aceste oribile abuzuri!

Musafir

#1881

2015-05-10 18:20

Pentru ca imi pasa.
Gaze de sist si fracturare hidraulica

#1882 Gaze de sist si fracturare hidraulica

2015-05-13 14:10

200 MILIARDE DOLARI - datoriile industriei gazelor de sist catre actionariat si banci
http://rt.com/business/220619-shale-debt-us-companies/

Fracking, the process of hydraulic fracturing and horizontal drilling on land is much more expensive than the average water-based oilrig. However, over the past years, it has become relatively cheap and fast. Energy companies, eager to get in on the riches of the American oil boom, have been borrowing money faster than they have been earning it.

On Sunday, the first shale company filed for bankruptcy. WBH Energy LP, a private Texas-based drilling group, filed for bankruptcy after saying that their lender was no longer willing to advance money. The company estimates their debt between $10-50 million. There are hundreds more in the US alone.

Gaze de sist si fracturare hidraulica

#1883 Gaze de sist si fracturare hidraulica

2015-05-13 14:19

Pericolele exploatarilor extreme

Catastrofă la graniţa României! La o aruncătură de băţ de municipiul Sighetu Marmaţiei, dincolo de podul peste Tisa, în Maramureşul de Nord din Ucraina, pământul înghite cu nesaţ case şi terenuri. Slatina şi Ocna Slatina, localităţi preponderent româneşti, sunt în pericol de a fi îngropate sub valurile de pământ. Săptămâna trecută, pământul s-a căscat, producând un crater de dimensiuni impresionante: 100 de metri diametru şi 60 de metri adâncime. Acum, groapa uriaşă înghite totul în cale, iar pericolul creşte de la o zi la alta.

Specialiştii spun că toată regiunea se poate prăbuşi şi au o explicaţie pentru apariţia craterelor. În toată regiunea sunt multe saline abandonate, vechi de peste 200 de ani. Apa strânsă în ele erodează solul şi lasă zona fără susţinere. De fapt, localnicii ştiu de ani de zile că întreaga localitate Ocna Slatina, şi mai ales zona turistică, stă pe o „coajă de ou”. Se spune că toate pensiunile ar fi fost construite fără autorizaţie, deoarece se ştia că terenul e nesigur. De altfel, anii trecuţi au mai avut loc astfel de fenomene, dar niciodată de o asemenea amploare. De ani buni, oamenii cer ajutorul Guvernului, dar până acum n-au primit decât promisiuni. Nici acum, în al doisprezecelea ceas, nu au primit mai mult.

http://www.gazetademaramures.ro/romanii-din-ucraina-inghititi-de-pamant-16374

Costel

#1884 Sa se precizeze

2015-07-08 11:44

In textul petitiei doar se subintelege, dar nu este specificat  la punctul 3, care e vointa comunitatii locale si care sunt deciziile autoritatii locale pentru care semnam. 


Musafir

#1885

2015-07-22 16:04

prefer apa curata

Musafir

#1886

2015-07-23 13:55

Apa este mai importanta....

Musafir

#1887

2015-11-02 07:13

Si in comuna Topana(judetul Olt) au venit sa faca diferite masuratori pt exploatarea gazelor de sist. I.am intrebat pe cei care faceau masuratotile de ce au venit si au zis senin"pentru gaze, facem cercetari sa vedem daca a mai ramas ceva" Intrebarea e pentru ce fel de gaze? Cele conventionale sau cele de sist? Cum este posibil asa ceva, atata lipsa de transparenta, atata timp cat populatia nu a fost intrebata daca este de acord sau nu cu asa ceva?? Stim ca primarul de aici este un corupt dar sa ajungi pana sa intoxici populatia e prea mult!

Musafir

#1888

2015-11-15 19:22

pentru ca imi pasa

Musafir

#1889

2016-03-14 11:02

Am semnat petitia din dorinta, greu de indeplinit, de a salva vieti omenesti inocente de la o moarte care nu ar fi fost posibila daca am fi avut conducatori responsabili ce ne omoara copiii si nepotii pentru un pumn de arginti. Sa dea Dumnezeu sa aiba parte de nefericirea produsa romanilor de nemernicia si lacomia lor. Cine are suflet si ratiune ar trebui sa se uneasca impotriva brutelor care ne conduc. Asa sa ne ajute Dumnezeu.