Morometii la subiectul 3 la bac

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Morometii la subiectul 3 la bac


Musafir

#1176 reRe: Re: Handicapatilor

2016-07-05 08:17


Musafir

#1177

2016-07-05 08:18

am semnat nu neapărat pentru acei elevi care nu au știut ca Moromeții e roman postbelic ci ca sa îmi exprim dezgustul cu privire la programa pentru profil real
SA SE PUNCTEZE
eu sunt la mate info și am scris ION la sub 3 ..am învățat toate operele , mi-am pierdut timpul , învățand la acest obiect care pe mine nu ma ajuta cu nimic mai departe , nu am avut timp sa ma ocup de mate și de info pentru a învăța toate operele ca sa mi se dea una singura ...*România*

Musafir

#1178 Re:

2016-07-05 08:18

#1168: -  

 Analfabetismul,conform ultimelor date,e in crestere in Romania...asa ca...


Musafir

#1179

2016-07-05 08:19

Pai da, daca greseati doar cativa taceati naibii din gura ca va faceati de ras. Dar daca sunteti in turma mare va da cumva impresia ca behaitul vostru are vreun strop de ratiune? Un prost sau 1000 de prosti tot aia e, daca sunt mai multi nu inseamna ca e gresit subiectul si sunteti voi mari dastepti. nu se schimba istoria ca sa "luati si voi punctaj". Hai sa se dea punctaj atunci si pentru efortul depus ca v-ati trezit de dimineata si v-ati dus pana acolo si ati pus mana pe pix, ca mai mult de atat nu va duce capu. asta si sa behaiti

Harry Potter

#1180 Re:

2016-07-05 08:20

#1177: -  

 Daca nu ai avut timp sa te ocupi de mate si de info...de curiozitate...cand mai exact ai aflat ca dai BAC-ul? In iunie?


Musafir

#1181 Re: Re:

2016-07-05 08:21

#1178: - Re:  

 se vede...


Musafir

#1182

2016-07-05 08:21

Mai bine învățați! Este mult mai decent! Vreți sa aduceți un lucru neadevărat la adevăr suprem doar pentru faptul ca nu știți pe ce lume trăiți și nu învățați!


Musafir

#1183 Re: Re:

2016-07-05 08:21

#1180: Harry Potter - Re:  

 Cu vreo ora inainte de bac,in barul de langa liceu.Servea "cafeaua" :)


Musafir

#1184

2016-07-05 08:23

voi nici nu stiti inca pe ce lume traiti, d-apoi ce inseamna roman interbelic

Student litere anul 4

#1185 Aiurea

2016-07-05 08:33

Aici nu se intelege o treaba simpla. Nu poti spune ca Morometii este un roman interbelic indiferent ca actiunea acestuia se petrece in acea perioada. Daca acum,in 2016,apare un roman cu actiune tot din  perioada Morometilor  nu inseamna ca romanul este interbelic intrucat este scris la 61 de ani dupa acea perioada . Ideea in sine de interbelic si postbelic face referire la perioada IN CARE A FOST SCRIS romanul,in cazul de fata postbelic, nu cand se petrece actiunea acestuia. Sper sa fi lamurit pe toti cei care sustin "Da io am scris Mormete,tata,nu ma bate,tre' sa fie bine ca daca nu puncteaza  ei e bulangii"


Musafir

#1186

2016-07-05 08:35

Va astept pe rstforums.com avem nevoie de muncitori necalificati!!!
Andrei Cristian

#1187 Bacalaureatul 2016,profil uman

2016-07-05 08:37

Avand in vedere subiectul 3 de la Bac, ar trebui sa se i.a in considerare si romanul Morometii, caracterizarea unui personaj,deoarece este un roman realist de factura psihologica,nu suntem noi vinovati ca nu au precizat perioada,SPER SA SE FACA DREPTATE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ag97

#1188 invatati si nu va mai plangeti

2016-07-05 08:38

au fost atatea generatii care au dat bac-ul inaintea voastra, si in fiecare an au iesit discutii asupra subiectelor dar sa ajungeti sa faceti atata tam tam pentru ca nu ati invatat si pentru ca vreti sa vi se puncteze ceva cu orice pret chit ca este pe langa subiect, este de-a dreptul aiurea! este primul an cand se face asa ceva, iar asta da doar dovada ca sunteti niste copii fara minte chit ca sunteti sau ati trecut de varsta majoratului. subiectele sunt facute de oameni cu cap, de profesori si lucrarile trebuie corectate dupa barem, ca va convine sau nu. asa ca maturizati-va si invatati pentru probele ce vor urma, sa nu mai avem o petitie pentru fiecare proba a bacalaureatului 2016. 

Mihai

#1189 Bacalaureatul 2016,profil uman

2016-07-05 08:38

Ajuta-ne Realitatea Tv...


Musafir

#1190 Re: Re:

2016-07-05 08:39

#886: cocos - Re:  

poate e peste puterea unora sa inteleaga acest comentariu :)))

That random guy

#1191 Salut

2016-07-05 08:42

Am venit doar sa citesc comentariile penibile si sa rad de suferinta altora. E amuzant.

Gabdkf

#1192 Re: Re: INTERBELIC

2016-07-05 08:44

Cristina

#1193 Postbelic

2016-07-05 08:45

Mai bine invatati mai mult data viitoare, acum trebuie sa se faca petitie pt orice, ca voi nu sititi sa faceti diferenta intre interbelic si postbelic, daca se greseste acum mai nou se fac petitii. Asumati-va greselile pt ca este un examen important , nu va milogiti de profesori pentru ceva ce nu este adevarat.Erau foarte multe romane interbelice si voi ati ales fix Morometii, asta inseamna ca aveti nevoie de mai mult studiu si  culmea in aceasta prostie va sustin si parintii care poate nu au nici o treaba. De acum in colo sa faceti petitii sa se dea la BAC la libera alegere ca poate asa faceti si voi subiectul 3 bine.

/

#1194 Re: Re:

2016-07-05 08:47

#1180: Harry Potter - Re:  

 Bai Harry Potter, destept te a mai facut ma-ta pe tine. S-o fut pe ma-ta aia prosta ca numai la comentat sunteti buni.

Pavel

#1195 Epistola către Elevi

2016-07-05 08:51

Caracterul romanului (interbelic, postbelic etc.) este dat de perioada în care a fost scris. Romanul „Moromeții” este POSTBELIC, întrucât a fost scris după cel de-al Doilea Război Mondial: volumul I în 1955, iar volumul al II-lea în 1967. Faptul că o parte din acțiune se desfășoară în perioada interbelică nu îl face interbelic. Acum, dacă scriu în 2016 un roman a cărui acțiune este plasată în Roma antică, înseamnă că pot considera acest roman o scriere clasică, specifică Antichității? Nu! Așa e și în cazul romanului „Moromeții”. Acțiunea primului volum se petrece „cu câţiva ani înaintea celui de-al doilea război mondial”, mai exact cu trei ani, așa cum se specifică la sfârșitul volumului, adică undeva în vara anului 1936, deci în perioada interbelică. Volumul al doilea acoperă o perioadă cuprinsă între 1938 și 1962, deci interbelică, în timpul războiului și postbelică. Măcar faptul că al doilea volum prezintă cu precădere evenimente ce au loc după război trebuia să îi pună pe elevi pe gânduri. Probabil ei au citit doar primul volum sau, mai degrabă, au văzut ecranizarea după acesta.

Se repetă situația de la Bacalaureat 2011, când s-a cerut caracterizarea unui personaj dintr-o opera dramatică, iar mulți elevi l-au caracterizat pe Ștefan Gheorghidiu din „Ultima noapte de dragoste...”, fără să știe că în literatură o operă dramatică înseamnă o piesă de teatru! Deh, trebuia scris „... o operă aparținând genului dramatic”, poate atunci era mai clar, dar puțin probabil. Oricum unii au fost punctați și pentru „opera dramatică <<Ultima noapte...>>”... Aceasta se întâmplă când tinerii sunt educați în spiritul „TV”, „știrist”: „un final dramatic...”, „eveniment dramatic pe DN1”, „tragedie pe A2” (mă întreb dacă știu că tragedia este o specie a genului dramatic?).

Domnilor absolvenți de liceu, puneți mâna și învățați! Lăsați petițiile! Dacă se cerea la subiectul al III-lea un poem și în loc de „Luceafărul” scriați „Moromeții”, transformați romanul lui Marin Preda în poem printr-o petiție??? Dacă vrem performanță în învățământ și dorim oameni bine pregătiți trebuie EXIGENȚĂ! Examenele trebuie să fie „de nivel mediu”, dar nu ușoare, mură-n gură. De câțiva ani și Bacalaureatul la română a devenit mai ușor: la subiectul al II-lea nu mai comentăm un citat literar, ci scriem despre smartphone-uri și tablete... Vrem ca școala românească să scoată numai bloggeri? Iar la Evaluarea națională clasa a VIII-a dăm doar română și matematică, cu subiecte despre ce am făcut în vacanță, într-o zonă turistică (vrem să scoatem poate de pe băncile școlii hotelieri), respectiv, o schiță a unui teren (ce rost are mențiunea că paralelogramul de la Subiectul a III-lea de la Matematică la Evaluarea națională este un teren? vrem să scoatem latifundiari poate...). Că tot vorbim de Evaluare națională (sau Capacitate, Teste naționale, cum vrem să-i mai spunem, că tot aia e), să se introducă din nou a treia materie, Geografie sau Istorie. Păi, cum vrem ca elevul să scrie despre o zonă turistică dacă el nu știe unde se află Brașovul pe hartă? Și ce, istoria României a devenit desuetă? O să facem petiții să-l transformăm pe Mihai Viteazul în președinte, că „domn” nu mai e la modă.

Așa că recapitulând... învățați! și lăsați „acțiunile democratice” pentru atunci când veți fi aleși în Parlament... că acolo nu vă mai trebuie roman interbelic... sau postbelic, oricum se pare că nu mai contează.


Musafir

#1196

2016-07-05 08:55

Macar sa se tina cont de munca depusa,alti au dat foaia goala!

Harry Potter are chef de MC

#1197 Re: Re: Re:

2016-07-05 08:56

#1194: / - Re: Re:  

 Nu sunt eu unul din cei care a scris Morometii. Si e ok sa vorbesti asa din spatele tastaturii..in realitate pana acum te bagai sub masa. Fata-n fata nu sunteti in stare sa legati 2 cuvinte dar apoi sa injurati. Asadar acum ca mi-am dat seama ca nici cu liftul de la salina nu ma cobor la mintea ta, poti linistit sa astepti sa vin la casa la MC si sa iti zic ce vreau sa mananc in ziua respectiva

Mircea

#1198 Contestatie!!

2016-07-05 08:56

Eu am uitat ca luni se da bac.ul la romana si am scris la matematica , ar trebui sa se puncteze!


Musafir

#1199

2016-07-05 08:58

Romanul Morometii a aparut in 2 volume , vol 1 1955 si vol 2 1967,el e un roman postbelic,dar se considera si un roman interbelic,actiunea se desfaaoare intre cele 2 razboaie!
Orice greseala se transforma in petitie. Romania Noastra.

#1200

2016-07-05 09:01

Copii, daca stati numai pe facebook, cluburi, etc , Nu este vina invatamntului ca nu ati scris voi bine si nu stiti sa faceti diferente de perioade. Romanul "Morometii" este postbelic. Asumati-va raspundarea ca ati gresit, pana la urma asta este un examen al maturitatii. Asta este o insulta daca se accepta pentru cei care s-au gandit si au scris corect.