Morometii la subiectul 3 la bac

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Morometii la subiectul 3 la bac

traim in romania si asta ne ocupa tot timpul

#126 Frustrati

2016-07-04 13:13

Ne-am invatat asa, sa fim prosti si in loc sa facem ceva in sensul asta mai bine ii obligam pe altii sa ne accepte prostia prin petitii si alte balarii. Puneti mana si invatati si lasati prostiile pe net. Ca e ca si cum zic ca mie imi pica Eminescu, dar scriu ce stiu ca daca scriu corect e normal sa imi puncteze. Merg la bac cu o opera invatata si atat ca ei sunt obligati sa puncteze.

Tara de idioti si copii cu parinti si mai idioti.

Doroty

#127 Re:

2016-07-04 13:13

#118: -  

 Cine te a invatat pe tine ca e de factura psihologica? Deschide si tu o carte inainte sa sustii niste aberatii!

lasa-te de bac

#128 Re: interbelic

2016-07-04 13:13

#121: asdf - interbelic 

 hai ca deja esti prost. tie ti-a cerut roman interbelic nu actiune interbelica

Maria

#129 TOTI AIA CU ROMAN POSTBELIC

2016-07-04 13:13

 Heeei alooo Romania! Unde vă credeti ma zmeilor, ce petitie mă? Frate era la mintea omului prost sa-ti dai seama ca singurul roman POSTBELIC era Morometii! Iti cerea roman INTERBELIC ! Nu ar fi corect fata de ceilalti, care si-au invatat inclusiv perioadele si nu au scris si el la intamplare ca si voi, masa fraierilor! Vedeti-va ma de urmatoarea sesiune daca nu sunteti in stare nici de un asemenea subiect. !!! Huuuuuuuaaaa


Musafir

#130

2016-07-04 13:14

De ce va injutati aici nu inteleg, 50% din toata tara sigur au scris Morometii, da si eu am scris dar imi este imdiferent daca puncteaza sau nu. A fost greseala noastra, dar nu trebuie sa facem atat tam tam sa va injurati ca la usa cortului, vom vedea ca hotarasc cei de la ministern. Nu cred ca este obligatoriu sa va injositi atat. 

Doamne ajuta sa ne puncteze.

Adrian

#131 Re: Re: INTERBELIC

2016-07-04 13:16

#101: - Re: INTERBELIC 

 Prin interbelic se refera la faptul ca a fost publicat in perioada interbelica [1919-1940(in 40 am intrat noi in al doilea razboi)] nu cand se intampla actiunea.In logica voastra Ion e prebelic pt ca actiunea se intampla prin aprox.1900

nicco

#132 .

2016-07-04 13:17

cum plm sa se puncteze Morometii?? Dc sa puncteze???? Scrie negru pe alb ca e roman postbelic si orice om ar sti dupa ani , dar daca sunteti batuti in cap dc sa se faca asta? Ar fi nedrept pt cei care au scris corect.


Musafir

#133 Re: Marius din Mariuzana

2016-07-04 13:17

#13: Marius - Marius din Mariuzana 

 Copii, fiți ca Marius!:))))


Musafir

#134

2016-07-04 13:17

Mie nu-mi vine sa cred ca aveti tupeul sa faceti asa ceva

asdf

#135 Re: Re: interbelic

2016-07-04 13:18

#128: lasa-te de bac - Re: interbelic 

Atitudinea ta denota doar lipsa de cultura ! Parerile sunt impartite ! Iar primul volum am spus clar ca esti interbelic .

Butentzy Jenoke

#136

2016-07-04 13:18

Mi-e silă să văd tineri irosindu-și viața pe așa niște nonsensuri. Viața reprezintă un drum cu suișuri și coborâșuri. Toți suntem egali, fie că suntem interbelici sau postbelici.

Vreau să vă spun că indiferent de nație, de capacitatea intelectuală sau de familiile din care provenim, fiecare dintre noi are ceva de arătat lumii. Fie că ai scris Ion de Liviu Rebreanu, Ultima noapte de dragoste, întâia noapte de război de Camil Petrescu, Baltagul de Mihail Sadoveanu sau Enigma Otiliei de George Călinescu, noi toți avem un Moromete în interiorul nostru care urlă să iasă afară, un ultim țăran cinstit român (oximoron total) care nu dorește demitizarea poporului.

Nu trebuie să privim ziua de mâine precum sfărșitul și nici pe cea de ieri precum începutul; viitorul este o speranță, viitorul este un nou început. Nimic din ce a fost nu trebuie ținut în suflet; TU ești stăpânul propriei vieți; TU poți schimba orice dorești la viața ta, însă subiectul trei din trecut va rămâne veșnic așa cum este și trebuie uitat.

În încheiere vă voi spune, din propria-mi experiență, că viața trebuie trăită si numai prin iubire o poți trăi cu adevărat.

LIBERTÉ, ÉGALITÉ, FRATERNITÉ !

o absolventa

#137 nu va inteleg

2016-07-04 13:18

Dragilor, asumati-va prostia. Era singurul roman din perioada postbelica...chiar nu vreau sa fiu rea, da efectiv dorinta voastră e absurda si nu va duce la niciun rezultat. Trageti tare la celelalte probe si totul va fi ok. :)

fgfg

#138 Re: .

2016-07-04 13:19

#132: nicco - . 

 De ce sa fie incorect pentru cei care au scris corect ? Ca au nimerit corect ? Te dezavantajeaza pe tine cu ceva daca sunt punctati si ei ? Cat snobism.

Lol

#139 Re: Re: Re: INTERBELIC

2016-07-04 13:20

#38: daria - Re: Re: INTERBELIC 

 Conteaza perioada in care este publicat idiotilor. Perioada se refera la viziunea autorului de atunci,de aceea conteaza perioada. Enigma se petrece inainte de razboi, deci e antebelic in viziunea ta??? Nu mai faceti pe desteptii ca nu o sa se puncteze morometii ca n ati invatat altceva

proton

#140 Ce mai e si asta?

2016-07-04 13:20

Liviu Rebreanu are un roman numit Adam si Eva. Dupa logica voastra, asta ce tip de roman mai este? 


Musafir

#141 Re: Handicapatilor

2016-07-04 13:20

#32: Asparagus - Handicapatilor 

 Sunte-ti constient ca aceasta petitie este o gluma, nu?


Musafir

#142

2016-07-04 13:21

Eu cred ca se poate !
proton

#143 Re: Re: Handicapatilor

2016-07-04 13:21

#141: - Re: Handicapatilor 

 Ceva ma face sa cred ca astia sunt seriosi. Traim intr-o tara de prosti.

123

#144 Re: Re: Re: INTERBELIC

2016-07-04 13:21

#38: daria - Re: Re: INTERBEL

pacat ca habar n-ai clasificarea romanelor dupa perioada in care au fost scrise si cea dupa tipul actiunii.

anon

#145

2016-07-04 13:22

Si eu am scris Morometii. Si sunt constienta ca a fost pura prostie. Dar sa faceti petitie doar ca sa treceti si voi bacul, asta deja e penibil. Asumati-va si voi greseala. Puteti da si in toamna ca nu moare nimeni.

profesorul de romana

#146 profesorul de matematica iz back pulelor!

2016-07-04 13:22

ce pula mea faceţ mă, iară proşti, iară proşti? Baga-mi-as pula in intelectul vostru! sa nu-mi sara iar in cap parintii pulii ca va fut in gat.


Musafir

#147 Re: Re: INTERBELIC

2016-07-04 13:23

#58: A. - Re: INTERBELIC 

 Defapt chiar ar fi ceva de comentat, la bac din păcate nu se da doar volumul I din Moromeți, romanul se constituie clar din doua volume,deci fără din una din opera practic este incomplet. 

In plus, Morometi ca si opera completa a fost termina dupa al doilea război mondial,deci cred ca este mai mult decât evident ca nu este interbelic. Asa am putea lua orice carte care ce se constituie din mai multe volume si a fost scrisă in an diferiți si o împărțim cum ne convine interbelic, postbelic etc

Candidat BAC 2016

#148 Idioti

2016-07-04 13:23

Toti care ati semnat si ati scris "Morometii" sunteti cretini, idioti, retardati, cum vreti voi sa spuneti. Clasificarea operelor literare se face dupa perioada in care au fost publicate, idiotilor. Daca erati catusi de putin atenti la ore, sau va interesa putin scoala, aflati ca prima aparitie a romanului a fost in 1955. Nu inteleg cum puteti avea pretentia sa vi se recunoasca o greseala tampita. In subiect scrie clar INTERBELIC. DEX-ul da urmatoarea explicatie: INTERBÉLIC, -Ă, interbelici, -ce, adj. Dintre două războaie (mai ales dintre cele două războaie mondiale). Tot liceul vi s-a spus ca trebuie luata perioada dintre cele doua razboaie mondiale, cum puteti fi atat de cretini sa cereti acum sa vi se recunoasca porcaria pe care ati facut-o. Mai mult de atat, ma indoiesc ca ati stiut atat de bine incat sa va para rau ca ati facut o greseala tampita si sa vreti sa fiti punctati pentru asta. Daca ati fi invatat, ati fi scris ceea ce trebuia, nu ce ati visat voi urat azi noapte si nu ati fi facut un tam-tam atat de mare. Nu rezolvati nimic, demonstrati doar ca nu trebuia sa absolviti 12 clase. 

CoDan

#149

2016-07-04 13:25

antena 3 e de vina.


Musafir

#150 Re: Re: .

2016-07-04 13:25

#138: fgfg - Re: . 

 nu e snobism. la facultatea la care dau conteaza 20% media de la bac. eu am stat sa invata la romana cat am stat. de ce existe posibilitatea sa-mi ia locul unul care si-a batut capul cu romana cat sa faca confuzii atat de puierile?