Ciolos, opreste crima!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Ciolos, opreste crima!


Musafir

#251

2016-02-08 04:50

Opriți crima..

Musafir

#252

2016-02-08 08:17

Aham.... Si dupa o sa va plangeti ca va mananca cainii pe strazi.... Eu sunt de acord cu inchiderea lor, nu cu eutanasierea lor sau maltratarea.


Musafir

#253

2016-02-08 08:38

ca de fiecare data opinia publica este influentata de mass-media. nu se vor cunoaste niciodata motivele care au stat in umbra evenimentului trist cu baietelul, insa stiu ca a fost exploatat si folosit pentru justificarea unei legi de crima in masa. adaposturile sunt adevarate camere de tortura pentru animale. n tarile civilizate exista adaposturi pentru caini si pisici. vorbesc din cunostinta de cauza. in Germania am fost la adapost unde se afla caini si pisici. cateii au program de recreere, cand sunt lasati in afara custilor sa alerge nestingheriti, pisicile au copacei de catarare, au litiere cu nisip, cosulete unde sa doarma. nu inteleg de ce sunt vanduti catei de rasa cu miile, cand se pot adopta pe gratis mii de catei maidanezi. dragostea nelimitata si apararea provin in aceeasi masura de la ei. eu personal am 3 maidanezi, toti adunati de pe strada de la varste fragede si nu i-as schimba pentru animale de rasa. nu sunt impotriva animalelor de rasa, insa si maidanezii sunt prieteni adevarati si nu ar face nimic sa te supere, sa te deranjeze. te iubesc neconditionat, la fel ca si ceilalti si sunt foarte recunoscatori. probleme de sanatate nu au avut niciodata si varstele variaza intre 7 si 11 ani. mananca orice. sunt dresabili sunt iubitori. suntem responsabili pentru orice forma de viata. bietele animale nu au nici o vina ca exista oameni care nu stiu sa aibe grija de ele si nu inteleg datoria morala si sufleteasca pe care o avem fata de orice forma de viata. noi suntem de vina ca au ajuns in strada, noi suntem de vina ca permitem politicienilor sa dea legi care sa justifice canicidul, care sa justifice furtul si afacerile din spatele adaposturilor. nu inteleg cum pot exista persoane care-si iubesc copiii sau pretind ca-si iubesc copiii si nu pot gasi iubire pentru animale. dragostea nu cunoaste forme sau preferinte ci este dragoste. stiu ca multi se gandesc ca tara noastra are destule probleme, insa cand o sa fie timpul potrivit sa ne ocupam si de sufletele amarate de pe strada? pana cand o sa inchidem ochii la crimele din adaposturi, pana cand o sa rabdam sa li se fure banutii alocati pentru hrana, pana cand o sa incercam sa ne justificam lipsa de umanitate? nu o sa ma refer la nivel de tara civilizata. sincer, am renuntat de mult sa consider Romania drept tara civilizata. suntem capabili sa invatam copiii ca scoala este importanta, insa educatia a ramas pe ultimul loc. educatia presupune si compasiune, daruire, apararea celor nevinovati, care nu se pot apara singuri. in cazul acesta sunt animalele. omul se poate apara, poate sa tipe cand il doare, este auzit. cine ii aude si pe ei cand sufera in adaposturi, cand sunt torturati si lasati sa se omoare intre ei din cauza foamei, cand sunt maltratati de jigodii, ma scuzati, insa oameni nu pot sa-mi numesc. generatia tanara ar trebui educata la fel de mult ca si generatia in varsta pentru ca este un cer vicios. parintii le instiga copiilor educatia si compasiunea si ei ar trebui sa dea dovada de omanire. la fel sar trebui sa-si educe copiii caci un om implinit este implinit din toate punctele de vedere, nu numai intelectual sau al carierei. va rog din suflet sa postati pentru apararea drepturilor lor. Franta a dat lege ca animalele sa aibe aceleasi drepturi ca si oamenii. Ungaria a dat lege sa se pedepseasca faptele impotriva animalelor. in toata tarile exista politia animalelor, de ce nu si la noi. de ce sa nu decidem noi ce se intampla cu banii nostrii. Romania ar fi nimic dara nu am avea si noi un cuvant de spus unde anume se folosesc banii. momentul este acum, intotdeauna va fi acum pentru orice problema. haideti sa o sustinem acum, haideti sa ne mobilizam sa reusim ce ne-am propus, haideti sa le cerem drepturile celor care nu au voce sa si le ceara singuri. cum putem sa ne numim oameni cand stam pasiv si ne plangem fara sa intreprindem ceva. acum este momentul pentru orice problema. haideti sa ne luam tara inapoi. haideti sa nu uitam sa fim oameni. haideti sa nu lasam greutatile vietii si mii de scuze sa impiedice manifestarea si exploatarea umanitatii din om.

Musafir

#254

2016-02-08 09:38

cainii sunt cele mai nobile animale si cele mai loiale....oamenii te parasesc la greu dar cainii iti ofera afectiune neconditionata in orice situatie....pacat ca pe spatele acestor animale haituite de lege si nepasarea oamenilor s-au facut averi impresionante ...mai avem timp sa dovedim ca omul este prietenul cainelui...trebui doar sa ne dorim si vom avea un prieten pe viata

Musafir

#255

2016-02-08 19:46

Stop crimelor!!!!

Musafir

#256

2016-02-08 20:26

Nu pot sa accept ca avem dreptul sa aplicam eutanasierea pentru fiinte care doresc doar sa aiba un stapan, o casa si sa isi faca datoria, sa ofere afectiune nemarginita si neconditionata.

Musafir

#257

2016-02-09 12:19

Dupa ani de vanatoare,in care Ceausescu a impuscat mistreti,el fiind impuscat cu salbacicie la fel ca bietele animale,tot asa o sa sfarseasca si "nefericitii" care aproba cu nepasare omorarea(de fapt crima) patrupedelor lipsite de aparare si cu o singura vina ca s-au nascut ,neexistand nici un loc sub soare unde ar putea trai ,mai bine mai putin bine ,dar in viata.Toti vrem sa traim bine si la toti ne este frica de moarte,dar cand comandam moartea altora --------Mi-e scarba sa mai continui....

Musafir

#258

2016-02-09 17:26

Doresc din tot sufletul sa se schimbe in bine cursul lucrurilor care au luat-o razna impotriva acestor suflete minunate ,,animalele".Va multumesc ptr implicare si daruire!

Musafir

#259

2016-02-09 18:22

Iubesc animalele. Am un catel si un motanel sunt foarte dragalasi si inteligenti. Au si animalutele sentimente . au suflet si sufera saracele de frig , de foame si mai sunt si maltratate , mare pacat.

Musafir

#260

2016-02-09 18:30

De cand asteptam asta, felicitari autorului Petitiei.
Eu chiar am inmanat un memoriu Primului Ministru, la 1 decembrie 2015, de "ziua portilor deschise", cu aceasta problematica si asteptam intariri de trupe....
Sa ne aratam solidaritatea, filonul normal si uman al acestui popor trebuie sa se manifeste, pana nu este prea tarziu- exista si scrisoarea celor 300 personalitati ale Romaniei care se declara impotriva eutanasiei cainilor, exista si un protest al majoritatii medicilor veterinari care nu vor sa fie obligati de lege, sa devina criminali.
Exista sperante mai ales ca si presedintele si primul ministru sunt iubitori de animale, sunt oameni compasionali- societatea civila trebuie sa fie mai activa si sa-ti urmareasca telurile in mod tenace si sustinut- prietenii nostrii necuvantatori, cati au mai ramas, asteapta ajutorul nostru.
Sa fim alaturi de ei , aici si acum!

Musafir

#261

2016-02-09 19:02

Vreau sa se faca dreptate animalelor...numai vreau sa vad animale chinuite si omorite..

Musafir

#262

2016-02-09 19:22

pedeapsa capitala

Musafir

#263

2016-02-09 20:14

Nu sunt de acord cu abuzul animalelor de nicio forma.

Musafir

#264

2016-02-10 00:49

de ce sã nu eunatasiem pedofili , violatori si criminali ! cine vã dã DREPTUL sã eutanasiati câini !!!

Musafir

#265

2016-02-10 00:51

de ce nu publicati numele criminalului , poate l-am putea castra de viu !!!

Musafir

#266

2016-02-10 11:06

Animalele domestice si salbatice au drepturi ca si noi,sunt pe pamant inaintea noastra,dar noi oamenii destepti si "tari" facem ce vrem ca doar noi suntem "buricul pamantului".
Habar nu avem pe ce lume traim.
Opriti maltratarea animalelor si inaspriti legile pt bestiile care chinuie animalele.
Animalele nu isi pot apara drepturile singure,au si ele suflete.
Nu e vina lor ca nu stim sa gestionam situatia cainilor fara stapan.
In schimb ne descurcam foarte bine la "gestionarea" banilor...

Musafir

#267

2016-02-10 11:17

Nu putem sa mai fim impasibili cu privire la maltratarea animalelor!! Trebuie sa se faca odata ceva si pentru aceste suflete!! OPRITI VIOLENTA!! SEMNATI TOTI ACEASTA PETITIE!!

Musafir

#268

2016-02-10 15:07

Alungat si umilit, huiduit, batjocorit,
Cainele flamand si slab, s-a ascuns dupa un gard,
Tremurand de oboseala,a-nchis ochii ca sa moara.
DOAMNE unde am gresit, cand pe lume am venit,
Am avut si eu odata , o mamica si un tata.
Ne-au iubit si ingrijit si de rele ne-au ferit.
Iar in zori cand se scula, dupa hrana ea pleca.
Intr-o zi cand a venit, s-a culcat si a murit.
N-am stiut ce s-antamplat si in plans ne-am inecat.
Uni dintre fratiori s-au dus dupa mama lor,
Doar eu am ramas pe lume, fara casa, fara nume.
Dar acuma la sfarsit chiar si eu am obosit.
I-a cerut lui D-Zeu sa il duca langa-i sai.
Unde sunt? ce s-antamplat,chiar e raiu- adevarat?!
Cine plange si suspina si imi tine capu-n mana??!!
Cine ma-ngrijeste oare? si vad blide cu mancare...
Ochiii tristi el i-a deschis ca sa vada ca nu-i vis..
O fetita si un baiat peste el stau aplecati,
Ei ai spun ca il iubesc si un caine isi doresc
Ca sa aiba un camin si stapanii cei mai buni,
Chiar si un nume i-au gasit, si Miracol l-au numit.
Iar cand noaptea a venit, mama l-a privit in vis
Ca sa-l vada fericit si de oameni ocrotit.
Nu mai sunt un vagabond ci un caine ca un lord.
Iar acuma la sfarsit
Un HAM MARE....MULTUMIT

Musafir

#269 Copilul si catelul

2016-02-10 15:37

Intr-un colt uitat din strada, un catel e parasit.

Nimanui nu-i pasa-n lume ca e mic si amarat.

Ochii mici ca doua boabe lacrimeaza ne-ncetat.

Si glasciorul lui subtire in sughituri s-a-necat.

  Unde-i MAMA mea cea draga sa m-alinte cu-n latrat,

Si in blana ei cea calda ca-ntr-un cuib m-a protejat.

    MAMA! MAMA! dar nu vine, c-au luat-o oameni rai,

Ca sa nu mai fete iara, o gramada de dulai.

Cineva mai bun la suflet m-a luat si parasit,

Pe o strada mare, lunga, ca sa nu fiu omorat.

Dar sunt mic si lumea-i mare,nu stiu incotro s-apuc, 

Nu am casa nici mancare, nu am unde sa ma duc.

    -- Mami uite un catel, care-i mic si singurel..

-- Nu-l atinge nici macar cu un deget, ca-i hoinar !

   Nici macar sa nu-l privesti ca poti sa te-n bolnavesti.

     -- Dar D-L ne-a invatat sa fim buni cu cei mai slabi,

Suferinta s-alungam, tot ce-i viu sa ajutam.

--Sunt povesti pentru copii, tu atata sa retii..

Toata ziua hoinaresc, prin gunoaie scormonesc,

Latra ca niste nebuni, si-apoi te ataca-n drum.

   -- Mama cum poti sa gandesti, cand pe D-l il slujesti.

Este loc destul sub soare pentru oameni si-animale.

Doar putin daca-ajutam, chiar pe noi ne invatam,

Ajutand un pui de caine, inima ti se deschide.

Daca faci o fapta buna este drumul spre lumina.

-- Nu stiu ce-i in capul tau dar ma faci sa-mi para rau.

Zau, nu stiu ce sa mai spun ca sa nu il iau din drum.

Bine, hai sa-l adoptam si acasa sa-l luam.

Doar atat a asteptat si in brate l-a luat.

Nu mai este un catel, mic, flamand si singurel.

Va avea o curte mare, blide multe cu mancare.

Iar povestea se sfarseste can un suflet isi gaseste

Un loc cald si primitor...printre oameni iubitori

  

 

 

 

 


Musafir

#270

2016-02-10 19:08

simplu; sunt iubitor de viata si implicit animalele au viata pe care nimeni nu este stapan

Musafir

#271

2016-02-11 09:18

Necuvantatoatele au simtaminte, au suflete mai nobile decât specia umana .Merira tratate cu respect si mila faca specia umana mai are astfel de sentimente .

Musafir

#272

2016-02-11 10:43

Pentru ca iubesc animalele!

Musafir

#273

2016-02-11 11:12

Animalele au șase simțuri,iar noi doar cinci...nu?Și noi suntem stăpânii lumii?Tăiem și spânzurăm tot,tot,tot.Doar cinci simțuri...


Musafir

#274

2016-02-11 15:37

pentru ca este o crima sa omori

Musafir

#275

2016-02-12 15:57

toate animalele au dreptul la viaţă, să nu mai fie omorîte şi înfometate de cei care trebuie să le poarte grija , să omori animale pentru a te îmbogăţi luîndule viaţa .În străinatate se arată documentare ce se face în adăposturi este groaznic dar şi o mare ruşine şi sîntem consideraţi toţi la fel cu aceşti criminali