Revenirea la un Definitivat uman: cu nota 7 și examen în toamnă


Musafir

#76 Re: Re:

2015-12-14 17:01

#28: - Re:  

 Chiar daca se titularizeaza cu art 253 asta nu inseamna ca au7 sustinut un examen de titularizare si au luat peste 7?? Ce , le da postul fara examen??

 


Musafir

#77 Re: Re:

2015-12-14 17:56

#45: - Re:  

 Ia mai lasati-ma domnule cu afirmatii de genul *cei care au picat nu au ce cauta in sistem, ca sunt incompetenti*.

Eu sunt profesor de limba engleza si germana, vorbesc perfect ambele limbi si ceva franceza pe deasupra (nu vreau sa sune ca o lauda, vreau sa punctez ceva aici). Totusi am picat deful cu nota peste 7, am luat tutularizarea etc. Ce vreau sa spun e ca nu ma simt incompetenta si probabil o sa ma reorientez spre traducator/interpret sau asa ceva. Stiu unii profesori care au luat 8 la examen intr-adevar, dar asta fiindca au avut ceva mai mult timp sa toceasca si au reprodus fara sa gandeasca prea mult ceea ce au tocit. Asta nu-i face cu nimic profesori mai buni decat mine. Dimpotriva, va dau un exemplu: o stimata colega a dat deful la Lb romana (desi preda engleza) ca la engleza n-a avut curaj. Si l-a luat!!! Apoi am vazut la un cerc de lb. engleza ce poate.... nici nu stia sa folosesca timpurile. A fost intrebata de sefa de cerc ceva la trecut si i-a raspuns cu prezentul. Mi-a fost jena de situatia ei penibila...Probabil se va si titulariza in locul meu...

Si acum va intreb....cine-i incompetenta? Cea care l-a picat cu nota mare dar a avut curaj sa-l sustina in lb engleza sau cea care l-a luat in limba romana dar nu stie o boaba de engleza(cum naiba o fi trecut prin facultate unde se vb engleza la cursuri???) De pronuntie nici nu mai vorbim...

In fine, nu mai etichetati atat de usor oamenii! Pe unii pur si simplu nu-i ajuta timpul, sau conjunctura sau norocul...Cine are o familie solicitanta ca a mea, lucreaza la 3 scoli, ajunge acasa seara si mai are si trac in situatii stresante va intelege mai bine ce vreau sa spun!

 

Cami

#78 Re: Re: Re:

2016-07-30 05:28

#60: anonim - Re: Re:  

 Dar, nu va este rușine!  Dumneavoastră ati luat definitivatul cu 6 si vorbiti asa.Sunt curioasa ce nota ati lua acum...

 


Musafir

#79

2016-08-09 13:30

Este o presiune foarte mare pentru a putea obtine nota 8, toate trei subiectele ar trebui sa le stii de nota 10, astfel ca dupa corectare sa poti obtine nota minima de trecere...
Revenirea la nota 7 - o masura rezonabila !





Musafir

#80

2016-08-12 19:46

Sunt in situația în care am picat a II a oară cu 7.50 si mai am dreptul doar la o singură încercare.

Musafir

#81

2017-03-20 02:25

Anulati art 253 şi efectele lui şi voi fi de acord cu note mai mici la definitivat. M-am saturat de colegi titularizaţi în baza acestui articol care în 3 sau şase ani au luat şi odată peste 7 la examenul de titularizare. Culmea, la doi ani de la titularizare intră în restrângere de activitate sau solicită completări de normă.




Publicitate plătită

Vom expune reclama pentru această petiție în atenția unui număr de 3000 de persoane.

Aflați mai multe informații...