Revenirea la un Definitivat uman: cu nota 7 și examen în toamnă

Oana Peța
Autorul acestei petitii

#51 Re:

2015-08-04 21:40

#50: -  

 Mulțumim! ❤


Musafir

#52

2015-08-05 05:26

Profesorii...bataia de joc a Guvernului! Traim intr-o tara in care profesorii sunt umiliti si educatia este considerata optionala! Sunt promovate in schimb non-valorile! Rusine!

Musafir

#53

2015-08-06 07:33

Am semnat petitia pt ca am ajuns intr-o situatie neplacuta din cauza acestui examen de definitivare. M-am titularizat cu nota 9 dar la def nota mea a fost 7. Acum nu mai sunt titulara iar postul de limba engleza pe care eu l-am ocupat printr-un examen foarte dificil a fost luat de o profesoara de religie care nu a dat nici un examen numai si-a facut niste copii xerox le-a dus la inspectorat si totul a fost aprobat. Nu exista corectitudine, nu exista nimic bun in acest sistem. Asa cum mi-a spus doamna profesoara de religie ,, sa-mi ajute d-zeu sa raman in sistem'', ironie totala.

Musafir

#54

2015-08-07 06:03

Din respect pentru cei care, in zilele de azi,mai aleg sa imbratiseze aceasta meserie "batjocorita" financiar.

Musafir

#55

2015-08-16 07:35

1. nota 8 este foarte mare
2. timpul pe care il avem pt a te pregati pt examen este scurt

Musafir

#56

2015-08-29 20:10

Reamintesc ca pana in 2011, inclusiv, nota minima la Def. era 6


Musafir

#57

2015-09-27 11:23

Am semnat aceasta petitie deoarece doresc o viata mai umana cadrelor didactice/ Eu mai am un pic si ies la pensie ,dar vreau ca cei care raman in invatamant sa duca o viata umana !!!

Musafir

#58

2015-09-27 11:29

Sunt profesor şi consider corectă revenirea la un definitivat uman.

Musafir

#59

2015-09-27 11:39

Sunt de acord cu aceasta petitie deoarece cei care au promovat cu 6 sau 7,acum rad de cei care nu pot promova cu 8.Oare cu ce sunt mai destepti aceia fata de noi?

anonim

#60 Re: Re:

2015-09-27 12:54

#33: Lora - Re:  

 Ia mai pune mana pe carte si invata! Asa cum altii au putut lua examenul de definitivat , ceea ce demonstreaza ca este posibil , asa vei putea sa il iei si tu. Daca nu reusesti sa il iei in niciuna din cele 3 sesiuni schimba-ti meseria !!!


Musafir

#61

2015-09-27 13:29

Incerc de anul trecut sa iau acest examen dar niciodata nu reusesc sa invat tot. Timpul nu imi permite. La ultimul examen am luat 7.5 si prin urmare o iau de la capat.

Musafir

#62

2015-09-27 14:19

Nota 8,oo la definitivat este prea mare in comparatie cu cea de la gradul II care este tot minim 8 si cu doar doua teme mai mult. Cu toate ca subiectul este stufos si variat , nota este prea ridicata. 7 este o nota decenta.............parerea mea.

Musafir

#63

2015-09-27 15:26

Nu este corect ca la definitivat sa fie obligatorie nota 8 in timp ce unii colegi au promovat examenul cu 7 sau chiar cu nota 6!

Musafir

#64

2015-09-27 15:30

Dupa un an destul de greu, am stat si am invatat zile intregi pentru ca la afisarea rezultatelor sa vad doar o nota de 7 si ceva. Nu ma asteptam. Si mai ales ca nu este corect. Multi au luat definitivatul cu 6. De cand se fac diferente? Daca suntem cadre didactice, atunci sa fim egali.

Musafir

#65

2015-09-27 18:29

revenirea notei 7 la definitivat in 2016

Musafir

#66

2015-09-27 19:23

Așa cum au spus si colegii mei, nu mi se pare corect ca deodata nota minima sa creasca de la 6 la 8 si toate probele sustinute in 4 ore. Nu e drept!! Plus ca daca nu ai ai luat examenul iar trebui sa sustii acele inspectii de specialitate, doua la numar, in care investesti timp, stres nu mai zic de bani, de parca intr-un an ( anul precedent am luat 10 la amble inspectii) as putea sa ma schimb sa nu mai fiu acel invatator de 10 la practica!

Musafir

#67 asaRe:

2015-09-27 19:25

#59: -  

 asa e, mi s-a intampalt!!


Musafir

#68

2015-09-27 20:01

Colegii tineri care deoresc sa ramana in invatamant trebuie ajutati sa poata lua nota 7. Altfel, vom ramane cu multi suplinitori.

Musafir

#69

2015-09-27 20:41

Fara sa par rautacioasa, anul acesta am sustinut examenul de definivat si l-am luat cu 8.55. Ocupand in timpul anului o catedra cu 4 scoli, plus 2 zile pe saptamana naveta in  alt oras  si fara luxul zilei metodice. Primul an in invatamant, prima oara cand dadeam acest examen. Daca esti bine pregatit, se poate lua nota cu usurinta. Restul sunt doar scuze. Daca iti stii materia, cele 4 ore sunt mai mult decat suficiente pentru a rezolva subiectele, iar cele ce tin de psihopedagogie mi se pare de bun simt sa le stii fara sa tocesti un an intreg pentru a trece de subiect. Este greu, dar nu imposibil. Mie una alte lucruri din sistem mi se par absurde si inutile, facute in bataie de joc. Este un sistem defectuos ce duce la multe umilinte, dar problemele sunt in alta parte, nu in nota de minim 8 obligatorie, sau in faptul ca acest examen se da de trei ori. Prima oara sa zicem ca exista scuza ca nu stii cum arata subiectele. A doua oara, hai sa zicem ca poate nu pici pe subiect, dar daca nici a treia oara nu il iei, din punctul meu de vedere este cazul sa cauti alta meserie. Problemele sunt la titularizare, la repartizari, la felul cum se dau posturile si pe ce criterii, in loc sa fie corect si transparent, in functie de pregatire si de note. Si atat. Am trecut prin destule anul trecut incat sa vad unde sunt adevaratele probleme, si acelea nu sunt in nota de minim 8 a definitivatului si nici in faptul ca ai voie sa il dai doar de trei ori. Adevaratele probleme sunt in alta parte. 


Musafir

#70

2015-09-28 04:15

Pentru ca va fi foarte greu sa mai fie atrasi tineri in invatamant cu asemenea reguli stricte de a patrunde intr-un loc de munca si asa destul de slab remunerat !

Musafir

#71

2015-09-28 16:16

La pedagogie, punctul 3, sa se dea subiecte de interes general si sa nu mai fie corectate de profesori de pedagogie care au pretentia sa fie rezolvate ca si cum ar fi subiect de specialitate la pedagogie.
De prefereat ar fi sa se intoarca corectarea la facultatile de specialitate si candidatii sa plateasca o taxa de examinare.

Musafir

#72

2015-09-28 21:26

Nu este corect ca inspectorii sa obtina minim 7, iar restul cadrelor didactice la grade sa obtina minim 8. E valabil si pentrul gradul II pe care il voi sustine anul viitor. Daca ne uitam in urma cu multi ani aveau note mai mici, iar cei care i-a titularizat Ceasca nu ar trebui sa mai comenteze, pentru ca habar nu au ce inseamna in ziua de axi examenul national de titularizare.

Musafir

#73

2015-10-12 18:20

Sa ajut colegii mai tineri sa intre definitiv in sistem

Musafir

#74

2015-10-13 14:10

Si eu ma numar printre cei care au sustinut acest examen în vara acestui an (9 iulie 2015) si am obtinut gradul de profesor definitiv, fara a simti nici o schimbare d.p.d.v. financiar.

Musafir

#75

2015-11-05 17:38

Nu cred ca ne reprezinta nota la definitivat cu ceea ce facem la clasa ! Sa lasam birocratia sa punem mai mult accent pe activitatea din clasa



Publicitate plătită

Vom expune reclama pentru această petiție în atenția unui număr de 3000 de persoane.

Aflați mai multe informații...