Introducere de avertisment 18+ la Biblie

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Introducere de avertisment 18+ la Biblie


Musafir

#1

2015-04-28 12:37

Mai bine la foc de tabara decat avertismente pt varsta de 18 ani caci exista si nebuni de peste 18 ani sa devina violent ;)

Musafir

#2 oana

2015-04-28 13:46

Nu vi rușine. .voi nu aveți frica de Dumnezeu. Ceea ce ati scris este irelevant si nu sunt de acord cu ceea ce gânditi voi.o adunatura de oameni care traiesc in intelepciunea lor si se cred mai înțelepți decât Creatorul nostru

Petiționar

#3 Re: oana

2015-04-28 13:49

#2: - oana 

 ceea ce am scris este irelevan? De ce? Pentu că declanșează o reacție în creierul tău? Să fie cumva disonanța cognitivă? Ce treabă are petiția cu frica de Dumnezeu? Crima este crimă, abuzul este abuz iar misoginismul este misoginism. Punct. Chiar și când vine de la cineva care se crede zeu.


Musafir

#4 Re: oana

2015-04-28 13:51

#2: - oana 

chiar nu ne e frica de bau bau.. ca sa vezi..


Musafir

#5

2015-04-28 15:57

Internetul va pune la dispozitie informatii gratuite , tuturor celor care cred cu 'emotii ', cu 'teama ' in cartile scrise si vandute pe BANI... La groapa cu voi !
Alex

#6 Dumnezeu

2015-04-28 16:21

Ma omule (daca te socoti om) astea au fost scris pentru ca oamenii nu ascultau de Dumnezeu, câte minuni și de câte ori Dumnezeu ia salvat pe evrei (vorbind despre vechiul testament) nu au dorit sa asculte și continuau. Chear luând Sodoma și Gomora de ce a fost nimicita, pentru preacurvie,curvie stricăciune, imoralitate, oamenii nici nu doreau sa recunoască ce exista Dumnezeul și Dumnezeu a nimicit tot orașul. Și de aceea au fost puse legi privind nu doar femeile dar și  orice bărbat. Și Biblia nu împarte și nu face nici o discriminare intre femeie și bărbat în fata lui Dumnezeu toți suntem egali. Dumnezeu dorești ca toți sa se pocăiască și Sa-L primească pe El. Nu dorește moartea nimănui ca toți suntem crearea luI,dar nu toți sumy sunt copiii Lui. Te indem sa citești context de unde ai luat versetele și sa observi pentru tine personal ce Dumnezeu vrea sati arate și nu duce pe oameni în ceata ca faci parte cu satan dintr-o echipa. 


Musafir

#7

2015-04-28 17:19

Nu doresc indoctrinarea copiilor.


Musafir

#8

2015-04-28 20:21

Foarte puţine semnături comparativ cu numărul ateilor/antiteiştilor din mediul online şi nu înţeleg de ce aceştia nu ar susţine acest demers ce este respectabil, onorabil şi de maxim bun simţ... Ar fi bine să arătăm că existăm şi că avem şi noi un cuvânt de spus... ar trebui să tratăm subiectul cu maximă seriozitate dar şi cu o notă de amuzament, eu personal consider că acest concept de zeitate este unul ridicol, absurd, iar pentru acest lucru există nenumărate argumente, biblia fiind în sine o carte ridicolă şi un argument solid al absurdului concept de zeitate ce guvernează universul...
Respect pentru iniţiatorul petiţiei şi ruşine pentru cei ce se declară atei/antiteişti dar nu sustin un astfel de demers, după cum am mai zis, onorabil şi de maxim bun simţ.

Musafir

#9 Re: Dumnezeu

2015-04-28 21:32

#6: Alex - Dumnezeu 

 Si cum ar fi daca tu ai incepe sa citesti în context? Poate asa iti vei da seama ca exodul este doar un mit, creatia un basm iar restul înflorire a preoților. 

Apoi, daca tu spui ca un dumnezeu milostiv poate ucide atatia oameni prin potop pentru ca asa vrea el, atunci caută.te la doctor. 

Om neom cu scaun la cap

#10 Re: Dumnezeu

2015-04-28 21:54

#6: Alex - Dumnezeu 

 Auzi dom-le, om care te socoti om, adica este ok sa omori pana si femeile insarcinate si pe toti copiii odata cu toti pacatosii? Tu ai citit cu atentie cine au fost victimele masacrelor biblice?
Ai citit cum sta treaba cu sclavia si drepturile femeii in cartea aia sfanta a ta? Cat de tulburat poti sa spui intr-un singur comentariu ca Dumnezeu nimiceste oamenii pentru "preacurvie,curvie stricăciune, imoralitate, oamenii nici nu doreau sa recunoască ce exista Dumnezeul și Dumnezeu a nimicit tot orașul" si apoi continua prin "Nu dorește moartea nimănui ca toți suntem crearea luI,dar nu toți sumy sunt copiii Lui.". Cam bipolara pozitia ta, om care te socoti om.
Ce frumos este Dumnezeul asta al tau: ne pedepseste, ne distruge, ne omoara insa la urma ne spune ca ne iubeste. Da, da, da... ma duc sa-i citesc fiicei mele o mica povestioara despre Lot si fiicele sale. Am sa sar inainte de chestia cu Gomora ;)


Musafir

#11

2015-04-29 11:48

Ar trebui interzisa din scoli

Musafir

#12

2015-04-29 15:16

ce doreste diavolul? Ca oamenii sa se depărteze de Dumnezeu. Timpul e gata.

 

Initiatorul petitiei

#13 Re: care timp si care drac

2015-04-29 16:19

#12: -  

 Timpul e gata si diavolul doreste ce? Timpul e gata de 2000 de ani ;)
Cat il priveste pe dracu: http://bit.do/3Xjj

alessia

#14

2015-05-04 09:44

Dar voi acestia care semnati  aceasta petitie ,nu a-ti citit in Biblie unde scrie ca, sa nu te lepezi de copilul tau,si sa nu varsati sange nevinovat?(se refera la avort),pentru asta nu semnati o petitie,adica pentru interzicerea avorturilor? Sa vedem atunci cati semneaza? Deschideti ochii pe care ii aveti (daca ii aveti) si daca cititi Sfanta Scriptura nu o interpretati dupa capul vostru si nu mai inventati fel si fel de chestii gresite(pentru ca atat va ducea mintea), pentru a induce oamenii in eroare,pentru ca asa se numeste "politica" voastra: INDUCERE IN EROARE si SPALAREA CREIERILOR. DESTEAPTA-TE ROMANE!!!!!!!! PS. de aceea merge tara noastra cum merge ,datorita "MINTILOR STRALUCITE" de pe la noi, si activitatile lor!!!!!!


Musafir

#15

2015-05-04 11:41

Am semnat aceasta petitie pentru ca...a...masini...Paul Walker...si in special pt. ca pot.

Musafir

#16

2015-05-06 15:14

pentru ca merita!
Ana

#17 Re: oana

2015-05-08 17:37

#2: - oana 

 Exact. Crede si nu cerceta, nu? Petiția de față nu îți atacă religia. Poți să te închini în continuare la icoanele și catapetezmele tale poleite cu aur și să îți rogi zeitatea să îți dea sănătate. Copiii nu ar trebui să citească despre cum oamenii au murit în masă. Sau despre cum zeul lor îi urmărește in fiecare moment ca să îi pedepsească pentru că...au scos limba la colegul de bancă.

Panicată mai ești. Tu și restul ca tine.

Cristian, Resita

#18

2015-05-20 15:48

"Voltaire a fost unul dintre cei mai intransigenți critici ai lui Dumnezeu și ai Bibliei. Luând o Biblie în mână a spus că în cel mult 100 de ani creștinsimul va dispărea complet, devenind istorie. La numai 50 de ani după moartea sa, Societatea Biblică Geneva a folosit casa și presa lui tipografică pentru a tipări și distribui vrafuri de Biblii în toată lumea." - Regimul comunist din Romania a incercat prin orice mijloc limitarea numarului de Biblii introduse in tara fara succes - morala: Oricat ar incerca cineva sa lupte impotriva lui Dumnezeu si a Cartii pe care ne-a dat-o Biblia NU VA AVEA SUCCES !

Admin

#19 Re:

2015-05-27 19:26

#18: Cristian, Resita -  

 Nu lupta nimeni impotriva cartii si nici impotriva unui Dumnezeu ci se trage un semnal de alarma cu privire la continutul acestei carti.


Musafir

#20 Re: oana

2015-05-28 19:09

#2: - oana 

 Cine pe cine a creat? Mai gandeste-te!

Patronul Sfant al Necredintei

#21 Re: oana

2015-05-28 19:23

#2: - oana 

"Nu vi rușine"
De ce sa imi fie ?

". .voi nu aveți frica de Dumnezeu."
Imi este atat de frica de Dumnezeu ca si de Mos Craciun

"Ceea ce ati scris este irelevant si nu sunt de acord cu ceea ce gânditi voi."
Iti respect opinia, insa as dori mai multa informatie.

"o adunatura de oameni care traiesc in intelepciunea lor"
Realitatea nu este ceva subiectiv, iar lucrurile imorale care se gasesc in Biblie sunt realitatea acelei carti.

"si se cred mai înțelepți decât Creatorul nostru"
Pare-mi-se ca tu esti mai mult nervoasa fiindca nu ai un argument cu care sa aperi textele alea imorale.


Musafir

#22

2015-05-28 21:19

Am samnat aceasta petitie in speranta ca oamenii o sa se trezeasca la realitate. Sunt convinsa ca putini oameni au citit biblia si chiar daca au citit-o nu au gandit-o. Lasa pe altii sa gandeasca in locul lor si ei sunt normal, ca oile alea proaste. Imi pare rau ca nimeni nu asculta si alte versiuni. Daca spui ceva esti eretic si satanist. Pacat... Nu o sa scapam curand de indoctrinarea asta care tine de mii de ani. Va multumesc
Kosty

#23 Re: oana

2015-05-29 09:24

Dar ce a fost scris acolo. Niște versete din biblie. 

Sunt ele irelevante? 

Nu le-am gândit noi. Alții mai vechi.

Kosty

#24 Re: Dumnezeu

2015-05-29 09:30

#6: Alex - Dumnezeu 

 Ia uite și la ăsta ce nume si-a pus. :)))

Bă, pulică, te crezi zeu? 

Cum se numește asta.  Blasfemie sau...? 

Kosty
Musafir

#25 Re:

2015-05-29 09:47

#14: alessia -  

 Da! Da alessia,  așa te vreau draga mea!

De aia merge țara așa Cum merge... pentru ca nu plătim taxa de cult! Păstrăm banii pentru noi ca niște nesimțiți și luăm bomboane la copiii noștri. 

Însă tu ca ești mai deșteaptă ai plecat în Italia la produs. Este? 

Cu Dumnezeu cu tot.