MAGISTRATII TREBUIE SA RASPUNDA PENTRU ERORILE JUDICIARE


Musafir

#3001

2016-06-27 07:35

Pentru dreptate si adevar, corectitudine si profesionalism

Musafir

#3002

2016-06-27 07:42

Pentru dreptate, pentru constiinta națională.

Musafir

#3003

2016-06-27 07:56

Pentr ca asa mi se pare corect ! Sa stie si ei , ca vor plati in cazul in care vor gresi !

Musafir

#3004

2016-06-27 09:19

Pentru practica unitara si decizii responsabile ale instantelor judecatoresti

Musafir

#3005

2016-06-27 14:18

am semnat.

Musafir

#3006

2016-06-27 15:47

aceasta am semnat pentru ca ;vad ca multi politicieni si interlopi au furat din tara asta si scapa cu 2-3 ani sau suspendare .

Musafir

#3007

2016-06-27 18:44

Am semnat-o,pt ca eu cred că până la urmă cineva ne va asculta,pt ca ne-am saturat de atâta nepăsare din partea autorităților!

Musafir

#3008

2016-06-29 03:35

am semnat aceasta petiţie pentru pentru că ,actualmente sunt victima relei voinţe a unui procuror cât şi a anchetatorilor din subordinea procurorilor ,

Musafir

#3009

2016-06-30 08:04

Am câteva observații:
1. Să NU se prescrie, deoarece reaua credință sau neglijență la acest nivel sunt acte antisociale grave, foarte apropiate de terorism
2. Despăgubirile pe care urmează să le plătească persoanele vinovate (judecători, procurori etc.) să fie duble față de prejudiciul creat,
3. Plata despăgubirilor să fie stabilită și să înceapă efectiv în maximum 30 de zile de la data sentinț€i definitive care constată eroarea judiciară și prejudiciul produs.

Musafir

#3010 pana cand!

2016-06-30 14:29

Sa raspunda disciplinar si avocatii care au influenta pe langa judecatori si-i intimideaza pt cei mai tineri sa dea sentinte in favoarea clientului lui.In alba iulia avocatul ioan rus face ,legea si castiga aproape toate procesele santajind judecatorii.Profita ca are relatii peste tot ca a fost parlamentar, prefect sef barou. Un poponar ordinar se joaca cu vietile oamenilor pt niste banuti.D-zeu sa-l trasneasca cand i-o fi mai bine.

F

Musafir

#3011

2016-06-30 14:51

ATENŢIUNEEEEEE! APEL CATRE TOTI ROMANI
DACĂ AVEŢI SÂNGE DE ROMÂN.
CITIŢI CU MARE ATENŢIE ŞI LUAŢI SEAMA !!!
JUR : Nu mă opresc, nu renunţ! Lupt până îmi obţin ceea ce-mi doresc !
Şi dacă aş fi să mor pentru patrie şi popor.

TREBUIE DAT DE URGENTA LEGII PENTRU :
1. CA TOTI CE AU DOSARE PE ROL INDIFERENT DE CAUZA
SA NU MAI POATA CANDIDA LA FUCTIILE PUBLICE
2. ANULAREA TUTUROR PENSIILOR SPECIALE
3. ABROGAREA LEGI care aprobă PENSII SPECIALE ptr. Parlamentari. primari, viceprimari şi Şefi CJ = POPORUL MOARE DE FOAME. FĂRĂ PENSII SPECIALE. Fiecare primeşte la pensie după cum a cotizat. LUAŢI TOTUL ŞI DAŢI TOTUL LA PENSIONARII ŞI SALARIUL MINIM PE ECONOMIE DE CEL PUŢIN 500 €. să nu mai existe pensionari după 40 de ani de muncă să primească 500 de lei sau mai puţin.
4. PARLAMENTARI SA FIE PLĂTIŢI CU SALARIUL MINIM PE ECONOMIE numai aşa se vor zbate să ridice nivelul salariului minim ,căci nu fac nimic în afară de a dormi pe bani noştril
5 PARLAMENTARI LA 3 ABSENTE NEMOTIVATE SA FIE DATI AFARA DIN PARLAMENT SI SA SE PUBLICE.
6. ÎNVESTIGAREA tuturor personajelor politice din ultimii 25 de ani iar averile celor implicaţi în activităţi în afara legii confiscate.
7. IMNUL NAŢIONAL să fie difuzat zilnic de toate radiourile și televiziunile şi să se cânte în şcoli şi facultăţi în fiecare dimineaţă.
Amin !
8. POPORUL să aleagă prim ministrul şi tot aparatul politic , nu partidele politice care fac tot felul de alianţe în beneficiul lor.
9. POPORUL SĂ ÎŞI VOTEZE SINGUR LEGILE
10. REPATRIEREA IMEDIATĂ A IMIGRANŢILOR MUSULMANI printre care se strecoară grupări teroriste, consolidarea şi închiderea frontierelor.
11. NU ISLAMIZĂRII ROMÂNIEI.
12. DESFIINŢAREA COMPLETĂ A IMUNITĂŢII PARLAMENTARE
13. REDESCHIDEREA DOSARULUI REVOLUTIEI DIN ” 89.
14. REFERENDUM pe teme sociale si economice din 6 în 6 luni declanşat de preşedinte.
15. RELANSAREA INDUSTRIEI GRELE gestionată ori la nivel de stat ori în parteneriat privat.
16. INTERZICEREA IMPORTULUI DE ALIMENTE de tip materie primă (lapte, carne, ouă, grâu, soia, etc) atât timp cât producătorii din România pot acoperi necesarul pe ţară. şi stimularea producţiei în vederea exportului de bunuri.
17. ÎNĂSPRIREA LA SÂNGE A LEGII în ceea ce priveşte MITĂ ELECTORALĂ şi finanţarea partidelor.
18. ÎNTERZICEREA TOTALĂ A TRASEISMULUI POLITIC. = PIERDEREA MANDATULUI şi a dreptului de a candida. CAZIERE judiciare şi fiscale CURATE (pentru toate rudele gradul I si II)
19. NATIONALIZAREA TUTUROR RESURSELOR NATURALE ALE ROMANIEI !
20. ReUnirea Basarabiei cu Romania
21. FISCUL să monitorizeze constant veniturile aleşilor.
22. LEGE CARE SĂ ÎNTERZICĂ TOTAL TIMP DE 15 ANI TĂIEREA ARBORILOR, precum şi comerţul şi exportul de lemn, pentru a proteja astfel pădurile a căror suprafaţă a scăzut dramatic în această ţară ca urmare a defrişărilor massive. Trebuie de urgenta sa se repare distrugerea padurilor altfel ne vom trezii cu inundatii si alte calamitati omul a distrus-o el s-o reface , PLANTAREA DE URGENTA DE ARBORI IN PADURILE SCUMPEI NOASTRE PATRIE ROMANIA. OPRIREA DEFRIȘĂRILOR a ceea ce a mai rămas și REPLANTAREA de URGENTA a zonelor afectate de drujbe.. și protejarea cu S T R I C T E Ț E a ARBORILOR pe care îi mai avem și a PARCURILOR și ARIILOR PROTEJATE.. * PLANTEAZĂ ÎN ROMÂNIA * La fiecare oră, România pierde 3 hectare de pădure Politia va confisca camioanele ce transporta ilegal lemne
23. FĂRĂ NUMIREA POLITICĂ politica a Procurorilor şi Magistraţilor.
24. VREM LOCURI DE MUNCĂ.
25. CANALIZAREA DE URGENTA A SUPRAFETEI ROMANIEI CAT SI MAGISTRALA PE GRANITA DE VEST PANA LA DUNARE,ETC.
26. DEMISIA GUVERNULUI CIOLOS.
27. SA FIE PUBLICE = TOATE AVERILE, CONTURILE DIN TARA SI STRAINATATE A TUTUROR CANDIDATILOR LA PRIMARIE , LA CONSILIUL LOCAL SI JUDETEAN SI FISCUL SA LE VERIFICE.
28 VERIFICAREA TUTUROR SEMNATURILOR DE PE LISTE CU PRIMARI, CONSILIERI MUNICIPIU SI JUDET DE CATRE DNA ,SRI,ANAF,ETC.
29. VERIFICAREA SI PUBLICAREA DECLARATIILOR DE AVERE CU PRIMARI, CONSILIERI MUNICIPIU SI JUDET DE CATRE DNA ,SRI, ANAF, ETC.
30. Persoanele despre care se constată că sunt implicate în vânzarea de teren agricol romanesc către străini sa fie pedepsite peste 25 ani de închisoare,
31. Verificarea la sange si DESFIINTAREA FIRMELOR DE PAZA CAT SI CELOR IN INSOLVENTA iar personalul de paza sa treaca de urgenta acolo unde lucreaza . Desfiintarea a PROGRAMULUI DE LUCRU 24/48 sau 24/72 LA 12/24 si 12/48 si platirea a sporurilor de vechime,de noapte,15% spor de pericol , sa se dea agentiilor de paza fluturasi cu salariu si toate orele cat si sporurile trecute pe fluturas de salariu fiindca in present nu se da.SA NU FIE 3 AG.DE PAZA PE UN OBIECTIV CI 4 AG.DE PAZA.
32. DEMISIA PRESEDINTELE ROMANIEI DACA NU IA MASURI URGENTE DE A ALICARE A ACESTOR LEGI.

DAR CINE ?
- PENALI NOSTRI DIN PARLAMENTUL ROMANIEI ? ??????????

= TREUIE SA IESIM URGENT IN STRADA TOTI
CA SA CEREM ACEASTE LEGI SI SA NU MERGEM ACASA PANA NU VA FI DATE LEGILE SI APROBATE DE PRESEDINTELE ROMANIEI SI
AUTOMAT REALEGERI IN LOCUL CELOR SUSPENDATI.
- DE CE SUNTEŢI LAŞI FRAŢI ROMÂNI ????????... ??????????/
- VREI SCHIMBARE ??????? FII SCHIMBAREA !!!
- UNUL PENTRU TOŢI, TOŢI PENTRU UNUL
VĂ PUNEŢI URMĂTOAREA ÎNTREBARE :
= COPIILOR NOŞTRI CE LE LĂSĂM ??????
PENALI ??????
pace si liniște in suflet sa aveti popor roman !
Amin !
CUM COMENTAŢI ?????
Esti de acord ?....Distribuie !!!!!!!!!!!!!!!
SI DE URGENTA IESIREA IN STRADA….
Amin https://www.facebook.com/photo.php?fbid=687603738050424&set=p.687603738050424&type=3

Musafir

#3012

2016-06-30 18:38

De mult timp trebuia făcut acest lucru, poate așa se diminuau abuzurile din justiție.

Musafir

#3013

2016-06-30 19:15

Sunt de acord cu aceasta petitie ..." Magistratii trebuie sa raspunda pentru erorile judiciare"

Musafir

#3014

2016-06-30 22:16

Initiativa este laudabila sibinevenita. Sa va ajute Dumnezeu si multi alti sustinatori sa fie si cu finalizare favorabila.

Musafir

#3015

2016-06-30 23:02

Nimeni nu este mai pe sus de lege si nimeni nu are dreptul sa fie absolvit de neglijenta cu consecinte daunatoare sau de rea intentie!
Gabriel

#3016 Re:

2016-06-30 23:19

#3011: -  

 La pc. 30 ati cerut: " Persoanele despre care se constată că sunt implicate în vânzarea de teren agricol romanesc către străini sa fie pedepsite peste 25 ani de închisoare.!"

Fata de acest punct -pe care si eu il consider justificat si de inteles- cred ca trebuie sa veniti cu un amendament:

< cetatenii de origine romana care au parinti romani sau cel putin unul dintre parinti este roman, nu sunt considerati straini >

- eu sunt roman din mosi-stramosi. Totusi, avand in vedere ca din motive religioase si politice am fost silit sa plec din tara iar acum am o cetatenie straina, trebuie sa fiu considerat strain de tara si de neamul meu cel romanesc?

Consider ca romanii care fac dovada ca s-au nascut din parinti romani, sau unul dintre parinti este roman, trebuie considerati romani chiar daca, din motive de forta majora nu au sau nu mai au cetatenia romana.

Mai mult, consider ca Romania trebuie sa se implice in tratate care sa permita dubla cetatenie pentru acei romani care sunt nevoiti sa pastreze o alta cetatenie decat cea romana dar vor sa fie si cetateni romani cu drepturi depline.

Ar fi imoral sa se considere ca romanii care din motive independente de vointa lor au fost nevoiti sa renunte la cetatenia romana, nu mai sunt romani.

 


Musafir

#3017

2016-07-01 05:25

Este o propunere de bun simţ. Profesionalismul trebuie să existe în fiecar domeniu de activitate. Aşa cun un cetăţean, atunci, când greşeşte în acţiunile sale este amendat şi-şi plăteşte amenda, tot aşa trebuie să plătească toţi care greşesc mai ales în defavoarea semenilor.Nu este normal ca noi toţi, să plătim pentru greşelile altora.

Musafir

#3019

2016-07-01 09:44


Musafir

#3020

2016-07-01 10:21

Pentru nedreptățile care se fac în această țară! Ei greșesc și plătim tot noi..acest popor amărât si umilit de ei care fură,fura,fura si nu se mai satura!

Musafir

#3021

2016-07-01 11:56

Vreau Dreptate,vreau un viitor corect ptr.copiii nostri,Vreau siguranta.si asta mai doriti modificarea C.P.cu pedepse ASPRE pt.cei care comit infracțiuni când sunt la conducere ADICĂ POLITICIENII!!!!!!

Musafir

#3022

2016-07-01 15:49

am semnat aceasta petitie deoarece de-a lungul vietii am intampinat multa nedreptate din cauza justitiei , a politiei si a celor din administratia publica ....!!! ,macar fiul meu sa aiba parte de ceva mai bun ... !!!! Sper !!!! ! dar nu sunt convinsa ca se va intampla .....

Musafir

#3023

2016-07-01 21:12

Am doua exemple de complete de judecata care au incalcat flagrant legea, furand practic o taxa de timbru de 4 ori mai mare decat cea legala, incalcand art. 6 alin.1 din Conventia Europeana privind Drepturile Omului, o multime de alte articole din Noul Cod de Procedura Civila si din Noul Cod Civil, mai ales Legea 272/2004 art. 2, alin. 4, art. 6, lit. a), art. 47, alin 2 - legea protectiei copilului. Prin aceste incalcari, completele de judecata fac ilegalitati, ruineaza complet familia aflata in Romania si arunca in strada copiii minori si pe mama lor, singurul parinte custode. In schimb, tatal din Canada, care a facut furt intre soti si multe alte inegalitati, este favorizat!

Musafir

#3024

2016-07-02 06:19

Pentru ca nimeni nu e mai presus de lege iar magistratii trebuie sa raspunda pentru greselile si abuzurile lor...nu noi cetatenii.

Musafir

#3025

2016-07-04 05:02

Ar trebui să răspundă pentru mult mai multe..Între pedepsele pe care le vor primi trebuie obligatoriu ANULAREA pensiei speciale.