Recuperarea pierderilor salariale pentru toti profesorii

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Recuperarea pierderilor salariale pentru toti profesorii


Musafir

#276

2015-06-10 11:36

Eram in sindicat si totusi m-au omis din liste!

Musafir

#277

2015-06-11 18:22

Proiectul de lege este pe ordinea de zi a comisiilor reunite Invatamant si Munca  care se va tine pe  16 iunie  2015 ,pentru Raport, deci se va dezbate si se va vota.Proiectul de lege daca primeste un Raport favorabil marti are sanse mari sa treaca si la votul in Plenul Camerei deputatilor. Din sursele mele votul final va avea loc in sesiunea din toamna. Comisia Juridica  din Camera deputatilor a dat aviz favorabil in unanimitate, adica toti deputatii comisiei juridice, doar comisia buget s-a opus, insa la cateva zile dupa avizul nefavorabil al Guvernului. mARTI VA FI O ZI FOARTE IMPORTANTA PENTRU SOARTA ACESTUI PROIECT DE LEGE, daca cele 2 comisii reunite vor da un Raport favorabil in urma votului din cadrul comisiilor, atunci putem spune ca avem sanse mari la toamna , la votul final !!! Pistonati deputatii, ca toti au pagini oficiale pe facebook, numele lor ii gasiti pe siteul Camerei Deputatilor. Mie cel putin ,deputatul contactat mi-a dat informatii pertinente.

 


Musafir

#278

2015-06-16 12:22

Are cineva noutăți despre ce s-a mai votat astăzi?

eu

#279

2015-06-16 19:17

astazi nu au avut timp pentru noi .....au avut timp pentru ei  si-au votat pensiile speciale ....sunt niste NEMERNICI, pentru ei sunt banii ,  pentru noi nu..ar trebui sa ne miscam si noi cumva sa ne gasim un lider cu multa personalitate si mult curaj ...poate asa reusim..............nu stiu zic si eu


Musafir

#280

2015-06-17 10:43

Acum ar fi o oportunitate sa prezentam in mass media prin contrast  beneficiile pentru ”parlamentari” si marginalizarea profesorilor. Presedintele comisiei pentru invatamant din Camera deputatilor nu are nici in clin nici in maneca cu invatamantul.

 


Musafir

#281

2015-06-17 17:50

Pentru ca nu am recuperat restantele din 2010

Musafir

#282 Re:

2015-06-18 09:03

#281: -  

 PARLAMENTUL ROMÂNIEI CAMERA DEPUTAŢILOR COMISIA PENTRU ÎNVĂŢĂMÂNT, COMISIA PENTRU MUNCĂ ŞTIINŢĂ, TINERET ŞI SPORT ŞI PROTECȚIE SOCIALĂ Bucureşti, 17 iunie 2015 Bucureşti, 17 iunie 2015 Nr.4c-9/104 Nr. 4c-7/281 RAPORT COMUN asupra proiectului de Lege privind plata diferențelor salariale cuvenite personalului didactic din învățământul de stat pentru perioada octombrie 2008 - 13 mai 2011 (PLx 320/2015) 1. În baza prevederilor art. 95 din Regulamentul Camerei Deputaţilor, republicat, cu modificările şi completările ulterioare, cu adresa nr. PLx 320/2015 din 30 martie 2015, Comisia pentru învăţământ, ştiinţă, tineret şi sport şi Comisia pentru muncă și protecție socială au primit spre dezbatere, în fond, proiectul de Lege privind plata diferențelor salariale cuvenite personalului didactic din învățământul de stat pentru perioada octombrie 2008 - 13 mai 2011. Pentru întocmirea raportului comun, Comisiile au analizat avizul Comisiei juridice, de disciplină și imunități, avizul Consiliului Legislativ, precum și punctul de vedere al Guvernului. Proiectul de Lege are ca obiect de reglementare plata diferențelor salariale cuvenite personalului didactic din învățământul de stat pentru perioada octombrie 2008 -13 mai 2011, rezultate din aplicarea prevederilor Ordonanței Guvernului nr.15/2008 privind creșterile salariale ce se vor acorda în anul 2008 și în anul 2009 personalului din învățământ, a prevederilor Legii-cadru privind salarizarea unitară a personalului plătit din fonduri publice nr.330/2009, a Legii-cadru privind salarizarea unitară a personalului plătit din fonduri publice nr.284/2010, cu modificările ulterioare, și a Legii nr.285/2010 privind salarizarea în anul 2011 a personalului plătit din fonduri publice. 2. În funcţie de obiectul şi conţinutul său, proiectul de lege face parte din categoria legilor ordinare, potrivit prevederilor art. 73 din Constituţia României, republicată. 3. În conformitate cu prevederile art.61 şi 63 din Regulamentul Camerei Deputaţilor, republicat, cu modificările şi completările ulterioare, Comisiile au dezbătut proiectul de lege în şedinţa comună din 16 iunie 2015. 2 La lucrări au fost prezenţi 16 deputaţi din totalul de 26 membri ai Comisiei pentru învăţământ, ştiinţă, tineret şi sport şi 22 deputaţi, din totalul de 24 membri ai Comisiei pentru muncă şi protecţie socială. La dezbateri au participat, în conformitate cu prevederile art.55 din Regulamentul Camerei Deputaţilor, republicat: • domnul Andrei Gheorghe Kiraly – Secretar de Stat, Ministerul Educaţiei şi Cercetării Ştiinţifice; • domnul Mihai Păunică – director general, Ministerul Educaţiei şi Cercetării Ştiinţifice; • domnul Fănel Mitea – director, Ministerul Finanţelor Publice. 4. Potrivit prevederilor art.75 alin. (1) din Constituţia României, republicată, şi ale art.92 alin.(9) din Regulamentul Camerei Deputaţilor, republicat, cu modificările şi completările ulterioare, Camera Deputaţilor este Cameră decizională. Proiectul de lege a fost adoptat de Senat, în calitate de primă Cameră sesizată, în ședința din 24 martie 2015. 5. În urma finalizării dezbaterilor, membrii celor două Comisii au hotărât, cu majoritate de voturi (2 abţineri), să propună plenului Camerei Deputaţilor adoptarea proiectului de lege cu amendamente, redate în Anexa care face parte integrantă din prezentul raport. PREŞEDINTE, Adrian Nicolae DIACONU PREŞEDINTE, Adrian SOLOMON SECRETAR, Victor CRISTEA SECRETAR, Mihăiţă GĂINĂ Consilier parlamentar Ioana Florina Mînzu Consilier parlamentar 


Musafir

#283

2015-06-18 14:52

Bravo ,in sfarsit o veste buna. Sansele sunt din ce in ce mai mari, ca legea sa treaca la votul din Plenul Camerei Deputatilor.

eu

#284

2015-06-18 19:53

credeti ...eu nu mai am sperante ...dar daca cineva vrea sa mearga la o emisiune si ar fi bine sa fim multi astept mesaje pe email ...sau sa ne adunam mai multi si sa hotaram ce facem tel meu este 0723669004

haideti sa facem ceva, stam si stam degeaba


Musafir

#285

2015-06-19 02:54

Dacă doriți să mergeți la o emisiune înseamnă că aveți speranțe.. noi toți trebuie să avem speranțe.. în definitiv suntem o țară din UE, unde drepturile omului sunt respectate.. 

Mulțumiri pentru veștile bune.. aveam nevoie de așa ceva.. 


Musafir

#286

2015-06-21 08:53

As fi dorit ca sa nu fiu umilita financiar ,pentru că noi învățătorii suntem importanți în viața copiilor,suntem cei care formăm noua generație,adică cei care asigura prin educație viitorul nației si sprijinul de mâine al bătrânilor. Noi trebuie să fim cel mai bine plătiți,respectați și ar trebui să rămână așa!
eu

#287

2015-06-21 16:19

dl cu mesajul 282 

pe data de 16.06.2015 legea pt diferentele salariale la profesorii a fost declarata neconstitutionala ...deci nu a fost aprobata si a aparut si in monitor ...nu stiu de unde aveti acel articol

angy

#288

2015-06-21 19:18

Vedeti Pl-x 320/2015

hahahA

#289 Re:

2015-06-22 14:54

#287: eu -  

 Daca nu era constitutionala,proiectul de lege nu ar mai fi intrat la comisiile reunite Invatamant si Munca,ca unii ,chiar din invatamant ,care au luat banii, nu vor sa treaca legea,le recomand joc de glezne.Este vorba de discriminare puisor, deci este constitutionala.Nu mai veni cu dezinformari !

angy

#290

2015-06-22 16:12

Subscriu la cele spuse de 289....ce lege poate fi neconstitutionala daca inca nu a fost votata si de ce cei cu procese castigate au dreptul si noi nu?

 

eu

#291

2015-06-22 16:59

angy

 aveti dreptate legea a fost trecuta de camere deputatilor sa vedem cand v-a trece si de senat

de cei 6000 ce mai ati auzit ii da cand se termina vacanta ???????????

 

iar domnul  

hahahA

cred ca ar fi cazul sa intelegeti ca nu ne cunoastem "puisor" spuneti cui vreti nu mie


Musafir

#292 Re:

2015-06-22 18:15

#287: eu -  

 Este doar un proiect de lege ! Pe site ul camerei deputatilor gasiti ceea ce am postat ! 


Musafir

#293 Re:

2015-06-22 20:17

#291: eu -  

Proiectul de lege a trecut de Senat, de toate comisiile si cu vot in plen, dealtfel a fost unanimitate la vot, deci nici un vot impotriva.In Camera deputatilor proiectul de lege a trecut vijelios de comisia Juridica si de Consiliul legislativ, iar dupa ce Guvernul a dat aviz negativ, comisia buget a dat un prim raport nefavorabil. Acum dupa ultimele evenimente , persoana care s-a opus se pare ca nu mai are autoritate totala asupra deputatilor.Proiectul de lege a intrat pe mana celor din comisiile Invatamant si Munca, votul pentru Raport a fost  covarsitor favorabil,decat 2 abtineri . A mai ramas un pas, votul in Plenul Camerei deputatilor.care va avea loc toamna,potrivit spuselor unui deputat neafiliat.Legea va trece cu jumatate plus unu din voturile celor prezenti, in conditiile in care se indeplineste cvorumul.Sistemul de invatamant este puternic virusat cu elemente care nu ar fi reusit la facultate pe timpul comunismului, cand se dadeau admiteri dure, adica sunt foarte multi care nu stiu sa inteleaga un text ,ce sa mai spunem de interpretarea sau sinteza unui material.Sistemul cheta functioneaza se pare, ca acu cativa ani am avut vreo 5 vecini studenti care stiau si aplicau tabla impartirii foarte bine, mai ales cheta. .Ai inteles puisor ? 


Musafir

#294

2015-06-24 07:37

ESTE PE ORIDINEA DE AZI IN 24.06.2015

angy

#295

2015-06-24 10:24

Sa speram ca va trece de plenul camerei deputatilor care este for decizional si ne vom castiga si noi drepturile  atat de urat  si nedrept pierdute din vina guvernanantilor dar si din indiferenta sindicatelor pe care le platim si au fost platite si de pensionarii privati acum de recuperarea diferntelor salariale.


Musafir

#296 Re:

2015-06-24 11:56

#291: eu -  

 care 6000 ????? despre ce  e  vorba ?


Musafir

#297 Re: Re:

2015-06-24 16:41

#296: - Re:  

 Cred că este vorba despre tichetele de vacanță.. dar nu acesta este subiectul petiției.. Dacă mai aveți noutăți despre proiectul de lege, vă rugăm să ni le transmiteți și nouă .. 


Musafir

#298 Re: Re: Re:

2015-06-25 14:35

#297: - Re: Re:  

 stiu ca nu acesta e subiectul dar sunt curioasa . este adevarat sau nu ca se vor da aceste tichete de vacanta ? iar in legatura cu subiectul acestei petitii cred ca  nu putem face altceva decat sa asteptam toamna si sa ne rugam intre timp sa le dea dumnezeu minte sa ne ajute si pe noi cu acei bani restanti. doamne ajuta 


Musafir

#299

2015-06-25 14:57

Cu putina bunavointa se poate si marti,pe 30 ar mai fi o sedinta in plen ,la care plx -ul care se refera la drepturi salariale din nvatamant este pe ordinea de zi, Daca nu ,toamna in primele cel mult 2 sedinte de plen se va vota,adica in primele 2 saptamani.Ideal ar fi sa intre la vot marti, ca pana toamna cine stie ce se mai petrece in tara. Acum este momentul favorabil.

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2015-06-25 16:46





Publicitate plătită

Vom expune reclama pentru această petiție în atenția unui număr de 3000 de persoane.

Aflați mai multe informații...