Recuperarea pierderilor salariale pentru toti profesorii

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Recuperarea pierderilor salariale pentru toti profesorii

angy

#251

2015-05-21 13:30

Inca nu s-a votat in plen....abia dupa avizul comisiilor:si daca PSD la indicatia lui Ponta voteaza impotriva ,nu avem nici o sansa..Dar speranta moare ultima...!

 

 


Musafir

#252 Re: Re:

2015-05-21 19:26

#60: - Re:  

 Pe 18 mai  2015 guvernul a dat aviz negativ pentru proiectul de lege pentru ca s-ar dezechilibra bugetul.Ce facem,acceptam umilinta,discriminarea si batjocura pentru munca noastra ? Oricum ar fi fost nedrept sa primim banii in 5 ani !Am colegi bolnavi de cancer care nu mai au sperante ca vor trai sa-si primeasca drepturile salariale cuvenite prin lege ! Mai puteti suporta dragi colegi ?

artistul

#253 Re: Initiativa legislativa este a lui Liviu Pop,adica a PSD-ului.

2015-05-21 20:40

#251: angy -  

 Initiativa legislativa este a lui Liviu Pop, adica a PSD -ului, mai degraba liberalii sa puna bete in roate. Exista deja un amendament deja la lege. Nu stim daca este de bine sau de rau.


Musafir

#254

2015-05-22 15:18

Suntem prea putini si prea saraci... Ne-ar trebui mai multe semnaturi.


Musafir

#255

2015-05-22 16:51

Sa inteleg ca este totul pierdut?? Mi se pare ca nedreptatea este mult prea mare! Este strigator la cer ca unii sa primeasca sute de milioane si altii absolut nimic. 

rusu

#256

2015-05-23 14:32

Suntem la mana liberalilor, insa e nevoie si de psd+isti absenti in ziua votului din Camera Deputatilor.Motivatia guvernului cu privire la dezechilibrarea bugetului pe 2015 este o minciuna ordinara,deoarece in proiectul legislativ, se spune ca banii vor fi dati incepand cu 2016. Tot cei de la guvern mai sustin ideea ca nu se cunoaste suma exacta pe care trebuie sa o restituie profesorilor, oricum ca efort bugetar ar fi 10+15 % din suma totala care deja s+a dat sau  urmeaza sa se dea ,in februarie 2016 fiind stabilita ultima transa, cadrelor cu hotarari , deci cred ca e si reavointa,ar mai fi de dat niste firimituri din total.E si problema cu dublarea alocatiilor care pica foarte prost, taman acum.

 

eu

#257 eu

2015-05-25 20:24

chestia e...ca sunt fff multi profesori care sunt trecuti in liste, dar intre timp s-au mutat la alte scoli  cam asa am patit eu si nu am luat acei banii, desi am semnat acele liste care s-au facut. In 2012 am luat ore la alta scoala 


Musafir

#258

2015-05-28 08:24

Salariile au fost diminuate tuturor profesorilor, nu numai sindicalistilor!
Consider ca este discriminare ca restituirea sa se faca numai catre anumiti profesori.
Am suferit toti acele diminuari.In plus, in timp ce noua ni se reduceau sariile, "alesii" nostri si familiile lor au furat fara jena. Stiau ca au ce fura : ce ni s-a diminuat noua si mai mult decat atat.
musafir

#259

2015-05-28 16:21

Nu pot sa cred!!!este adevărat? Nu mai avem nici o șansă???? Este imoral si inuman!!!RUSiNE


Musafir

#260

2015-05-28 17:18

Pentru ca evident este o discriminare. Avem parte de guvernanti mincinosi, sindicate vandute si in primul rand o bataie de joc la adresa profesorilor .respectul meu pt. initiatorii petiitiei!!!

Musafir

#261 Re:

2015-05-29 08:41

#260: -  

 PARLAMENTUL ROMÂNIEI
CAMERA DEPUTAŢILOR
Comisia pentru buget,
finanțe și bănci
Bucureşti, 27.05.2015
Nr. 4c-2/364
PL-x 320/2015
AVIZ
asupra proiectului de Lege privind plata diferenţelor salariale cuvenite personalului didactic din învăţământul de stat
pentru perioada octombrie 2008 - 13 mai 2011

În conformitate cu prevederile art. 95 din Regulamentul Camerei Deputaţilor, republicat, Comisia pentru buget, finanţe şi bănci a fost sesizată spre dezbatere şi avizare cu proiectul de Lege privind plata diferenţelor salariale cuvenite personalului didactic din învăţământul de stat pentru perioada octombrie 2008 - 13 mai 2011, trimis cu adresa nr. PLx-320 din 30 martie 2015.
Conform prevederilor art. 75 din Constituţia României, republicată, şi ale art. 92 din Regulamentul Camerei Deputaţilor, republicat, Camera Deputaţilor este Cameră decizională.
Potrivit dispoziţiilor art. 61 din Regulamentul Camerei Deputaţilor, republicat, Comisia a dezbătut proiectul de lege menţionat mai sus, în şedinţa din 26 mai 2015.
Membrii Comisiei au examinat proiectul de lege supus avizării, expunerea de motive, avizul Consiliului Legislativ şi punctul de vedere al Guvernului.
În urma dezbaterilor, membrii Comisiei au hotărât, cu majoritatea voturilor membrilor prezenţi la dezbatere, avizarea negativă a proiectului de lege.
În raport cu obiectul şi conţinutul său, proiectul de lege face parte din categoria legilor ordinare.
PREŞEDINTE, SECRETAR,
Viorel ŞTEFAN Maria-Andreea PAUL
Expert parlamentar
Florentina Rădoi


Musafir

#262

2015-05-29 15:48

Nu mai urmeaza niciun demers? Este votul final? 


Musafir

#263

2015-05-29 16:06

Am semnat aceasta petitie, deoarece ma simt nedreptatita si frustata de un drept constitutional. Rusine clasei politice care nu stie sa faca decat promisiuni celor din invatamant, iar lor isi voteaza tot felul de legi ridicole!!!!

Musafir

#264

2015-05-29 17:01

Discriminare!!!! 

Unde traim noi?


Musafir

#265

2015-05-31 08:50

Este o mare nedreptate! Din partea mea vor primi un vot negativ, anul viitor! Doamna Andreea Paul lucreaza în învațământ, nu mă așteptam din partea d-ei la așa o nedreptate! Rusine! 


Musafir

#266

2015-06-02 11:12

Exista vreo sansa ca acest proiect de lege sa fie discutat din nou?

rusu

#267

2015-06-02 21:13

Proiectul de lege plx 320 /2015  a trecut de Senat si acum la Camera Deputatilor scorul este egal 1 la 1 , Comisia juridica  a dat aviz favorabil in unanimitate, adica toti deputatii din comoisie  au votat favorabil, iar avizul nefavorabil  al Comisiei buget finante a venit dupa ce guvernul a dat un aviz nefavorabil .Proiectul de lege mai trebuie sa primeasca un Raport de la Comisiile reunite, invatamant si comisia Munca. Legea a fost la ei acu vreo 5-6 saptamani si urmau sa delibereze dupa 3 saptamani,deoarece aparuse un amendament la lege.Votul celor din cele 2 Comisii reunite este foarte important pentru viitorul proiectului de lege.Dupa acest Raport al comisiilor reunite, urmeaza votul in Camera Deputatilor. Contactati deputatii pe orice cai, online, la birorile din teritoriu, cred ca inca se poate, doar sa ne mobilizam si noi un pic. Ma gandesc ca e rusinos sa votezi negativ o lege pe care tot tu ai propus-o, doar pentru ca cineva de la guvern le-a daT INDICATIA PRETIOASA SA NU NE DEA NIMIC, CU TOATE CA ESTE DISCRIMINARE CRASA IN TOATA POVESTEA ASTA.

 


Musafir

#268

2015-06-03 15:08

Multumim pentru raspuns.. speranta moare ultima! Daca aproblema aceasta nu se rezolva, cred ca va lasa un gust mult prea amar.. Eu continui ca cred in dreptate! Sper ca si alesii nostri vor lupta pentru dreptate!


Musafir

#269

2015-06-03 15:47

Idea este foarte buna, sa contactam deputatii pe orice cai. Au si ei facebook-uri, bloguri si alte lucruri nemaipomenite. Ar trebui sa-i scriem despre aceasta discriminare evidenta. Nu suntem chiar asa de ...

eu

#270

2015-06-03 20:48

CARE DEPUTATI II STIE CINEVA? ?EU NU II STIU ...

INCEP SA NU MAI SPER

unu

#271 Re:

2015-06-04 18:19

#270: eu -  

 Ii poti gasi pe siteul Camerei Deputatilor, intrand  la membrii diferitelor Comisii ale Camerei .Afland numelşe fiecarui seputat se poate face un lobby formidabil, inclusiv cu inscrieri la audienta la birourile deputatilor din teritoriu.Unii dintre ei nici nu stiu despre ce este vorba si ar putea fi lamuriti corespunzator.Momentan este important Raportul comisiilor reunite Invatamant si Munca, apoi in cazul unui succes aici,urmeaza victoria finala in urma votului din plenul Camerei. 


Musafir

#272

2015-06-06 06:56

POVEŞTI CU PEŞTI...DIN PĂCATE

unu

#273 Re:

2015-06-06 15:35

#272: -  

 Am discutat cu un deputat neafiliat despre plx 320/2015. A zis ca votul in plenul Camerei va fi malt ca sigun toamna,iar Raportul comisiilor reunite e posibil sa se dea in circa 2 saptamani.Orcum legea se va vota, indiferent de avizul negativ al guvernului.Depinde cum vor vota deputatii.


Musafir

#274

2015-06-08 10:09

Consider ca toti profesorii au drepturi egale si este anormal ca unii sa primeasca acea suma de bani si altii nu din motiv ca nu au fost trecuti pe liste. Se spune ca nimeni nu este mai presus de lege. Sa vedem pentru ca in sindicate eu nu mai am incredere................................

Musafir

#275

2015-06-08 10:20

Consider ca aceste drepturi salariale trebuiesc acordate tuturor cadrelor didactice deoarece tot aparatul bugetar a avut de suferit in urma taierilor salariale. Mentionez ca am fost si sunt membra de sindicat de la debutul in invatamant si cu toate acestea nu am primit hotararile judecatoresti datorita erorilor din sistem.



Publicitate plătită

Vom expune reclama pentru această petiție în atenția unui număr de 3000 de persoane.

Aflați mai multe informații...