Votati pentru mentinerea religiei in scoli

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Votati pentru mentinerea religiei in scoli


Musafir

#3026 Re: Anti Biserica!

2015-02-06 17:44

#3021: Un cetatean.... - Anti Biserica! 

 De ce oare sunteți atât de virulenti voi astia anti religie,  anti Dumnezeu? Nu cumva cu voi este o problemă?  Drepturile omului, libertate, toleranță sunt vorbe pe care le urlați din toți rărunchii când este vorba de liber cugetatori și de drepturile lor. Ceilalți sunt pentru voi doar niște "dobitoci" care trebuie doar anihilați. Ei nu au drepturi, ei nu sunt egalii voștri.  Unde va este umanismul si superioritatea umană? 

Nu vi se pare că voi sunteți fundamentalistii, extremiștii? Media abundă de dovezi a celor afirmate aici. 

 


Musafir

#3027 Re: Anti Biserica!

2015-02-06 17:46

#3021: Un cetatean.... - Anti Biserica! 

 RELIGIA ESTE FOARTE IMPORTANTA SI ESTE NEVOIE  DE ORA DE RELIGIE LA SCOALA!


Musafir

#3028

2015-02-06 19:48

Multumim din toata inima celor din Calarasi! Sa va dea Dumnezeu sanatate pentru credinta voastra si pentru ca va pasa de copiii nostri! Iertati-ma, dar, ceilalti parinti crestini ce fac? Oare nu a ajuns la urechile celorlalti oameni din tara asta, petitia aceasta? Chiar daca religia ramane in trunchiul comun si este obligatorie, nu e drept sa faca optiuni parintii pentru acest drept constitutional, pentru ca apare pericolul ca multi dintre parinti sa nu semneze din comoditate sau ca vor fi influentati in mod negativ de catre unele cadre didactice care sunt impotriva acestei ore!

Tind sa cred cu amaraciune, ca intr-adevar poporul acesta zace cateodata intr-o amortire!!! Ma doare sufletul ca oameni din alte orase mari, cum ar fi Bucurestiul, nu semneaza. Multi vorbesc in necunostinta de cauza, de aceea sunt impotriva orei de religie sau a profesorilor de religie. Cati parinti au cerut sa participe la ora de religie, sa vada intr-adevar ca la orele acestea nu se vorbeste de pedeapsa, de focul iadului, ci  de IUBIREA  LUI DUMNEZEU, IUBIREA FATA DE  SEMENI, A CELOR DE ALTE CREDINTE. Le spunem elevilor ca Dumnezeu iubeste pe pacatosi, si nu le vrea moartea, ci indreptarea lor!  Le explicam copiilor ca ei nu sunt pacatosi, ci au doar mici greseli, pe care e bine sa incerce sa nu le repete. Ce vreti mai concludent exemplu despre frumusetea orei de religie, decat faptul ca o eleva a povestit cu bucurie profesoarei de religie ca tatal ei s-a lasat de fumat pentru ca a auzit-o rugandu-se in camera ei la Dumnezeu ca tatal ei sa se lase de acest viciu.

Insa, sa ne bucuram, s-a infiintat Asociatia parintilor pentru ora de religie,  o gasiti pe facebook. Presedinta acestei asociatii este omul de televiziune, Liana Stanciu. Dumnezeu sa-i dea sanatate pentru ca apara ora de religie impreuna cu parintii responsabili pentru viitorul copiilor lor.

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2015-02-06 19:49


Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2015-02-06 20:04


MARIANA

#3031 Re: Sunt de acord cu predarea Religiei în școală. Nu cred că a deranjat pe cineva...sau poate....une

2015-02-06 23:38

CALATOR PRIN LUME

#3032 Re: Re: Anti Biserica!

2015-02-06 23:44

#3026: - Re: Anti Biserica! 

 VOI ASTIA CARE SUNTETI DEACORD CU RELIGIA IN SCOLI PE CE PLANETA TRAITI? CE NU MAI AU DE UNDE FURA POPII SI POATE MAI LE IESE SI DIN INVATAMINT CEVA BANI??? TAXE PE VENITUL POPILOR PE MERCEDESURI PE AUDI NU VEDETI CA SE INCHID SPITALE SI SE CONTRUIESC BISERICI? IMPOZITAREA TOT CE AU HOTII DE POPI

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2015-02-07 03:51


Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2015-02-07 03:54


Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2015-02-07 04:25


Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2015-02-07 04:30



Musafir

#3037 Re: Re: Re: Anti Biserica!

2015-02-07 08:30

#3032: CALATOR PRIN LUME - Re: Re: Anti Biserica! 

 Cred că ești cam "călător", adică nu prea ai timp, pentru că ești pe fugă, să aprofundezi lucrurile. Vorba unui prieten :e mult,  e greu. .. Tu știi doar ce-ti servesc unii la știrile mondene, că audiență nu poți să mai faci decât cu știri rele sau "șoc". 

Tu nici nu știi cum arată biserica din cartier, dar vorbești despre preoți.  In altă ordine de idei,  este anormal ca să vină turiști de la capătul lumii pentru a vedea cu ochii lor o mănăstire din Bucovina, iar tu român să nu înțelegi valoarea, spiritualitatea și cultura acelui loc. Să nu știi nimic din civilizația europeană care are la bază crestinismul. Mai uită-te și în alte țări din Europa și o să vezi că acolo este obligatorie religia în școală. Nimeni nu face din tine un creștin fanatic. În școală doar se oferă - te asigur- DOAR minimum de cunoștințe și percepte morale-crestine.

. Nu vă mai agitați atâta,  de parcă zici că sunteți salvatorii celor care au probleme de conștiință!Mai ușor! A fi intelectual înseamnă a avea o cultură generală  vastă,  în care să încapă diverse paliere ale culturii.

 

Deschidere înseamnă să absorbi și să înțelegi lucruri și lumi diverse. 


Musafir

#3038 Re: Re: Re: Anti Biserica!

2015-02-07 09:45

#3032: CALATOR PRIN LUME - Re: Re: Anti Biserica! 

 Nu stiu pe ce planeta traiti ,dar religia in Scoli este predata de Profesori de religie care au terminat Facultate ,si nu sunt Preoti,au un salariu de 15oo de lei,nu au masina MERTEDES,AUDI.Varugam frumos sa nu vorbiti asa despre profesori!Ei nu merita acest lucru!

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2015-02-07 15:04



Musafir

#3040

2015-02-08 13:02

la noi la scoala nu se face lecti despre cul tra generalaci dictari si poezii NU E DREPT

Musafir

#3041

2015-02-08 16:48

implicati-va si actionati macar dpdv. patriotic si moral !!!
Revoltat

#3042 Pungasilor!

2015-02-09 10:21

Pungasilor!

Puneti aiurea adrese de mail care chipurile au votat pentru!

Eu nu am votat! De ce mi-ati folosit datele?

Mincinosilor! 

Numai dupa bani umblati! Va doare pe voi  popii undeva de copii, va arde ca nu mai luati niste bani, ca nu veti putea sa va luati azi mertane si trebuie sa asteptati pana maine.

Pungasilor! Aia nu e religie ce invatati copii in scoli, este spalare pe creier, indoctrinare.

un preot

#3043

2015-02-09 12:07

pentru cei care considerati ca preot= bani va anunt ca predau religie cu norma intreaga si am toate gradele didactice iar astazi am luat fluturasul de salariu pe luna ianuarie care arata imbogatitoarea suma de 786lei.

nu mai spun decat ca in cabinetul de religie din liceul la care predau petrec in afara programului neplatit de nimeni ore in sir incercand sa fiu alaturi de copii care trec prin momente dificile ale vietii lor.

dumnezeu sa va dea sansa sa cunoasteti cu adevarat  adevaratul sens al preotiei


Musafir

#3044

2015-02-09 12:22

Eu am semnat aici pentru ca sunt ortodox si cred in Dumnezeu,iar parintii mei sunt la fel ca mine !

Musafir

#3045

2015-02-09 13:18

E usor sa arunci cu noroi! Demonstreaza concret ca ti s-au folosit datele, ai curaj sa-ti dai numele? Aceasta e o tactica murdara, pe care o folosesc cei fara constiinta, de a denigra pe altii! Cand un om nu mai are constiinta, inseamna ca nu mai are nicio valoare!


Musafir

#3046 Re: Pungasilor!

2015-02-09 13:31

#3042: Revoltat - Pungasilor! 

Religia este predat de profesoro de religie care au terminat Facultate nu  PREOTI! 


Musafir

#3047

2015-02-09 13:38

allahu ackbar

Musafir

#3048

2015-02-09 13:51

votati ca religia sa ramana in scoala
Tiganila Nicusor

#3049

2015-02-09 14:12

Sunt de acord cu predarea Religiei în școală.


Musafir

#3050

2015-02-09 15:25

nu cred ca religia este o materie grea in asa fel incata sa fie scoasa din programul orar!! sincera sa fiu imi doresc sa fac religie incontinuare!!