Votati pentru mentinerea religiei in scoli

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Votati pentru mentinerea religiei in scoli


Musafir

#2376 Re: Re: Re:

2014-12-12 12:12

#2366: - Re: Re:  

Nu ştiu cine sunt cauze pierdute. 

Dacă numai dintr-o singură sursă îţi iei informaţiile. rişti să nu vezi esenţialul. Că petiţia aceasta este total întemeiată şi ea nu se referă la decizia CCR referitoare la cererea pe care trebuie să o facă părinţii pentru copii lor dacă vor să mai facă religia. Şi asta în cazul în care mai rămâne opţională. Dar evoluţia evenimentelor arată că se discută scoaterea din trunchiul comun al disciplinelor şcolare şi transformarea ei într-o materie facultativă.

Oricum cultura şi civilizaţia a cel puţin 75% din omenire se bazează pe religia creştină. Dacă dăm la o parte influenţa ei în istorie şi mersul omenirii, rămânem cu multe urâţenii în urmă şi cu destul de puţine valori şi realizări.

Şi referitor la „intransigenţa” creştinilor: la baza ei este un respect atât faţă de Dumnezeu, cât şi faţă de morală şi de legea firii. Iar „intransigenţa” se aplică în primul rând lor înşişi.

Ruperea de Dumnezeu nu duce la nimic bun. Rezultatele se văd pentru că de 25 de ani ne-am făcut în primul rând liberi de Dumnezeu, apoi de respect şi cultură. S-a cam ales praful de educaţie şi civilizaţie.

Aşa cum spunea şi fostul nostru preşedinte, şi ne-am cam supărat când a zis-o, şcoala românească dă tâmpiţi. Pentru nu mai există autoritate şi respect nici pentru profesori şi nici pentru părinţi, Biserică şi alte ierarhii.

Acesta este secretul pentru evoluţia minunată a oamenilor din lume liberă de după 1989.

Semi-doctă în mare parte....


Musafir

#2377 Re: Re:

2014-12-12 14:06

#2365: Ateu 100% - Re:  

Văd însă ce face educaţia de azi. Oricum nimeni nu este atent la ore mai mult de 20, maxim 30 minute într-o oră.

Iar atenţia, ASCULTAREA, nu prea mai există. Drept pentru care nici ceea ce se predă nu prea mai ajunge la elev. Dovadă a faptului că se învaţă foarte puţin şi că cei care ies de pe băncile liceului sunt majoritatea doar trecători pe la şcoală, este procentul în care se trece examenul de bacalaureat.

Iar cei care fac azi facultatea au cunoştiinţele şi capacitatea de a gândi a celor de clasa a X-a din anii comunismului, şi a celor de clasa a VIII-a din sistemul de învăţământ anrebelic.

Nu prea cred că au capacitatea să spună ce ar trebui să se înveţe în şcoli ca să fie mai de folos.

Cât despre morală, ea este într-o cădere liberă. S-a făcut deja praf în cădere.

NU VORBESC DESPRE EXCEPŢII (EDUCAŢI ŞI MORALI). Dar excepţiile confirmă regula.

Iar nordicii sunt nişte popoare disciplinate, cu o disciplină aproape militară.


Musafir

#2378 Re:

2014-12-12 14:20

#2375: -  

 Noi îl alegem pe Dumnezeu. Cei care mai avem busolă. Ceilalţi vor face coaliţie cu insul Cernea, că cetăţean nu pot să-i spun, căci nu are responsabilitatea acestei calităţi.

Ceilalţi vor face în continuare ce ştiu şi ce vor: să elimine BOR. Pentru că îi supără Dumnezeu, îi supără poruncile dumnezeieşti şi bisericeşti. De aceea au ajuns de o mârlănie fără margini. Folosesc acest cuvânt fără regret şi cu întreaga responsabilitate a greutăţii lui, pentru că au ajuns fără ruşine: nu numai că se bat pe burtă- ÎN DISCUŢII ÎN MEDIA SAU ANOMIN PE NET - cu sfinţiţi preoţi, episcopi, mitropoliţi sau chiar patriarh, ba chiar vorbesc despre aceştia folosind un limbaj cel puţin de ghenă. Oricum, de fapt scoatem din puţul gândirii noastre cuvintele, expresiile şi atitudinile care ne caracterizează pe noi. 

Şi aceştia ne spun de pildă că ei sunt atât de culţi încât ne învaţă pe noi cam ce trebuie să învăţăm sau, DEOSEBIT DE GRAV, că ar fi bine să ne ruşinăm pentru că noi credem în Dumnezeu. 

 


Musafir

#2379

2014-12-12 15:02

să fim realiști în România nu mai sunt oameni cu bun simț educați respectuoși morali cu simț civic ci nesimțiți groaznic de nesimțiți în școlii elevii oamenii de peste tot la volan în magazine dacă au ajuns să-și permită să-l judece pe Dumnezeu pe preoți pe profesori în politică nu mai este o educație a bunului simț . dați drumul la televizor și urmăriți ce se întâmplă cum vorbesc despre ce  subiecte sunt peste tot ...oamenii sunt mai rău decât animalele să mă iertați dacă greșesc ...duceți-vă la mare și vedeți ce rămâne de pe urma românilor duceți-vă la un spațiu verde de picnic și vedeți gunoaiele intrați într-o sală de clasă la o școală generală dintr-un oraș să vedeți în ce mizerie stau cum vorbesc cu profesorii fără bun simț religia e de vină? Dumnezeu ?Biblia?credința?Hristos?


Musafir

#2380

2014-12-12 15:14

 câtă inteligență îți trebuie ca să-L judeci pe Dumnezeu sau câtă nesimțire îți trebuie?

 

Musafir

#2381

2014-12-12 15:38

...........................................................


Musafir

#2382

2014-12-12 16:02

câinii latră ursul merge ursul doarme și visează că papucii lui dansează ce să-i dăm noi de mâncare lapte urdă sau sarmale


Musafir

#2383

2014-12-12 16:03

să fiți deștepți și fără frică lupii se bucură în vreme de furtună


Musafir

#2384

2014-12-12 16:05

 niște mici și o bere ospătar


Anonymous

#2385

2014-12-12 19:48

Sunt total de acord cu asta! Poporul nostru este de 1701 de ani crestin si de 960 de ani ortodox dupa cum invatam din istoria neamului nostru! Si prima scoala romaneasca a fost in biserica, iar acum invatatura bisericii se scoate din scoli?

Musafir

#2386 Re:

2014-12-12 22:48

#2384: -  

 Acesta e rondul de noapte?

Că poate ne îmbogățim și noi cultural. Tocmai îmi lipsește o lectură instructiva. Dar nu mă pot plânge.  O găsesc din când in când aici. 


Musafir

#2387 Re:

2014-12-12 22:53

#2382: -  

 Foarte inspirată remarca. Leit....


Musafir

#2388 Re:

2014-12-12 22:55

#2383: -  

 Mirose a praf de pușcă sau mi se pare?


Musafir

#2389 lui 2385

2014-12-13 10:52

lui 2385 nota 1 la istorie e sigur un repetent la ora de istorie !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Musafir

#2390

2014-12-13 10:54

au început repetenții la istorie să hotărască soarta românilor


Musafir

#2391

2014-12-13 10:57

cine ne va mai cânta colinde???????????adio colinde.Crăciun fără colinde Paște fără ouă roșii . înainte români cu inteligență .


Musafir

#2392

2014-12-13 11:02

românii vor avea pe masă prezervative de Paști în loc de ouă roșii. înainte români cu inteligență. începe epoca ateilor .

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2014-12-13 17:48



Musafir

#2394 Re:

2014-12-13 18:08

#2391: -  

 Cred că deja s-a abolit statul de drept. S-a dat vreo lovitură de stat şi o grupare anarhistă a ajuns la putere? N-am aflat, dar cred că s-au abolit toate drepturile azi noapte.

Căci somnul raţiunii naşte monştrii... 


Musafir

#2395 Re:

2014-12-13 18:14

#2392: -  

 N-ai aflat coşul de gunoi sau un perete de toaletă publică obscură şi ai venit sa-ţi expui „operele de artă”? Cred că intelectualii sadea ai României, care au tone de biblioteci citite şi însuşite, şi care au credinţa personală că Dumnezeu nu poate fi cunoscut, se vor delimita de şuvoiul murdar care se ridică de niciunde....

 


Musafir

#2396

2014-12-13 18:54

iertați-l


Musafir

#2397

2014-12-13 20:43

eu cred că cel ce a scris la 2391 și  2392 a vrut să arate cam ce a  gândit  cernea atunci când și-a propus  să scoată religia din școală. cred că o așa Românie vrea cernea.


Musafir

#2398

2014-12-13 21:25

Cuvântului i se ca împotrivi un alt cuvânt, dar vieții cine ii va sta împotriva- Sf. Grigorie Teologul
Viața in Hristos trebuie cultivata din Scoala .

Musafir

#2399

2014-12-14 07:54

Cred ca alaturarea oricarei forme de publiciutate si tranzactie baneasca la acesata petitie este gresita

Musafir

#2400

2014-12-14 15:14

Ora de religie este o prezență necesară în planul de învățământ și în acest cadru își aduce în mod adecvat contribuția la formarea personalității elevului pentru viață.