Votati pentru mentinerea religiei in scoli

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Votati pentru mentinerea religiei in scoli


Musafir

#1926

2014-12-03 20:26

de ce trebuie sa scoatem si religia din scoli , atit a mai ramas din speranta de mai bine ajutorul lui DUMNEZEU ,daca credeti ca va ajuta la ceva faceti-o eu tot am sa ma rog ,asta nu aveti cum sa o luati

Musafir

#1927

2014-12-03 20:31

Sunt de acord.

Musafir

#1928

2014-12-03 20:43

Semnați petiția!

Musafir

#1929

2014-12-04 02:14

"Nici un parinte nu poate realiza pe deplin educatia religioasa a copilului sau fara ajutorul religiei". In plus nu este firesc ca intr-o tara majoritar ortodoxa aceasta sa fie optionala. Este normal si firesc ca religia sa faca parte din trunchiul comun cu celelalte materii obligatorii, iar cei care sunt de alta confesiune,minoritari de altfel, sa lase o cerere prin care sa-si expuna dorinta de a nu participa la aceste ore si sa nu mai perturbe buna desfasurare a orelor de religie pentru marea majoritate a elevilor care doresc sa participe la aceste ore!

Musafir

#1930

2014-12-04 02:18

STOP imoralitatii!
Lasati religia in scoli!
Lasati religia in trunchiul comun impreuna cu celelalte materii obligatorii!

Musafir

#1931

2014-12-04 06:00

De educația religioasa a copiilor noștri depinde sănătatea societății noastre române si chiar a lumii. E clar că cineva vrea să distrugă suflete oamenilor, ăsta e scopul.
comentator

#1932 parere despre cei ce nu vor religie in scoli

2014-12-04 09:02

eu zic ca daca tot nu vor religie in scoli sa nu li se mai ofere nici un serviciu religios in biserica nici rudelor lor nici copiilor lor celor ce se opun religiei nici spovedanie nici botez nici impărtășanie nici cununie nici inmormântare nici pomeni parastase nici loc in cimitir să moară precum câinii fără cruce pentru că trăiesc și gândesc fără cruce să aibă un cimitir special fără cruci și fără Dumnezeu pentru că asta vor să primească un certificat că nu vor religie și să fie excluși din biserică că tot se leapăda de biserică de hristos prin refuzul lor să-și asume răspunderea până la capăt.


Musafir

#1933 Re: parere despre cei ce nu vor religie in scoli

2014-12-04 12:35

#1932: comentator - parere despre cei ce nu vor religie in scoli 

 Decat sa putrezesc intr-un cimitir mai bine imi donez trupul ca material didactic pentru studentii de la medicina.


Musafir

#1934

2014-12-04 14:45

De la ora de Religie are de câștigat elevul, școala, familia, Biserica și întreaga societate românească.

Musafir

#1935

2014-12-04 16:48

unitate si respect reciproc pentru toate confesiunile, asa poate vom reusi!

Musafir

#1936 despre cei ce hotarasc ce vor face cu trupul lor dupa moarte

2014-12-04 18:16

poate toți românii vor să își dea trupul după moarte studenților de la medicină, în timpul vieții îl dați desfrânării .dar de restul nu ai pomenit nimic leapădă-te de tot ce înseamnă biserică de ce ești parțial!!!

celor ce gândesc parțial

#1937 pentru parțiali

2014-12-04 18:23

nu putem trăi parțial  ori credem deplin și trăim credința creștină integral ori suntem parțiali și selectăm ce ne convine nouă din biserică și când ne ducem și ce facem vrem să ne mântuim prin Hristos dar fără biserică adică vrem să mergem pe mare fără barcă cam imposibil

celor siguri după moartea lor

#1938 poate românii vor fi utili după moarte

2014-12-04 18:29

pe cine mai interesează ce se face cu trupul lui după moarte creștinul vrea în cimitir cu cruce ateul poate e indiferent ,liberul cugetător ?la fel, cel cu creierul spălat ? sau cel fără religie vrea să fie dat la animale la grădina zoologică unii pentru a fi mai utili și după moarte că tot sunt utili în timpul vieții vor să fie studiați de cei de la medicină poate vor o statuie că au scos religia din școala românească?


Musafir

#1939 răspunderea e mult prea mare

2014-12-04 19:08

eu cred că asupra religiei nu ar trebui să decidă vreo instituție a țării cât de superioară ar fi. credința ortodoxă e de plâns în România pentru că oamenii de azi nu se mai pot ridica la nivelul de trăire pe care ortodoxia îl recomandă ,dar ea a ajuns circ în România ,Dumnezeu ,Hristos ,Biserica sunt  circ ,deasupra lui Dumnezeu nu se poate pune nimeni și nimic,nici părinții. decât ateii se pun deasupra lui ateii nu-l vor pe Dumnezeu,ei sunt cei ce l-au omorât pe Dumnezeu în sufletul lor prin necredință ca să nu le mai mustre faptele lor și gândurile lor urâte. religia există în școală și acolo trebuie să rămână definitiv până la sfârșitul veacurilor.

Aurelian

#1940

2014-12-04 20:40

Dacă nu există Dumnezeu, totul este permis!

Accept

#1941

2014-12-04 20:43

Când Remus Cernea și clica lui de....... vor da față cu Dumnezeu la judecată, atunci vor regreta că au pledat contra Religiei, dar va fi prea târziu pentru ei!


Musafir

#1942 Re:

2014-12-04 20:59

#1941: Accept -  

 vor etica sau educatie sexuala in locul religiei...rusineee...


Musafir

#1943 Re:

2014-12-04 21:00

#1940: Aurelian -  

 sa li se permita casatoria intre acelasi sex...asta vor cei fara Dumnezeu


Musafir

#1944

2014-12-04 21:12

Nu trebuie sa fac cerere pentru a beneficia de un drept constitutional al meu si a marii majoritati a romanilor.
Nu fac cerere cu atat mai mult, pentru dreptul meu de a respira si de a avea acces la Cerul adus de Hristos, inclusiv in scoala, prin ora de religie!


Musafir

#1945 aRe: Re: parere despre cei ce nu vor religie in scoli

2014-12-05 05:12

#1933: - Re: parere despre cei ce nu vor religie in scoli 

 ar fi o placere sa te disece eventual apoi sa fii aruncat la cosul de gunoi. iti place senzatia. asa sa-ti ajute Dumnezeu

 


Musafir

#1946 Re: aRe: Re: parere despre cei ce nu vor religie in scoli

2014-12-05 05:49

#1945: - aRe: Re: parere despre cei ce nu vor religie in scoli 

Cred că nu acesta este limbajul pe care trebuie să-l folosim, în nicio situaţie.

Dacă nu conştientizează valoarea trupului, în creştinism templu al Duhului Sfânt şi primitor de Sfinte Taine, atunci lasă-l la mintea lui.


Musafir

#1947 Re: parere despre cei ce nu vor religie in scoli

2014-12-05 10:42

#1932: comentator - parere despre cei ce nu vor religie in scoli 

 Ai impresia ca lucrurile enumerate de tine sunt cumva interesante pentru cei care nu sunt crestini?
Dimpotriva, sunt niste ritualuri complet inutile si prilejuri pentru popi de a mai lua niste bani de la oameni.
Eu n-am avut niciodata de-a face cu biserica si nici nu ma intereseaza sa beneficiez de vreun "serviciu" pe care il ofera.

neinteresant

#1948 Re: Re: de acord cu tine

2014-12-05 12:28

#1947: - Re: parere despre cei ce nu vor religie in scoli 

dialogul cu un ateu este inutil e ca și cum aș vrea să comunic cu niște vaci într-un grajd nici una nu va înțelege ce zic își vor vedea în continuare de treaba lor

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2014-12-05 12:34



Musafir

#1950 celor morți de vii

2014-12-05 12:39

pentru ce să mă scol de dimineață?pentru bani pentru ca să caut plăceri să mănânc ,să beau ,să...și în final să mor ca un câine?...asta îmi inspiră un ateu ...tot rostul vieții lui este păcatul,de asta indiferența și răceala ce se simte în prezența lor.