Votati pentru mentinerea religiei in scoli

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Votati pentru mentinerea religiei in scoli


Musafir

#1276 Re: Pariul lui Pascal. Pentru atei

2014-11-20 20:03

#1240: Sergiu - Pariul lui Pascal. Pentru atei  

 Adevarat! Logica coerenta/logica/adevarata/normala pentru o lume anormala.


Musafir

#1277

2014-11-20 20:09

M-am săturat de comentacii de internet care îşi dau cu părerea despre câţi bani se cheltuie de la bugetul de stat pentru preoţi şi biserici. Aşa că m-am dus pe pagina Ministerului de Finanţe şi am verificat legile bugetului de stat pe ultimii ani. Oricine poate să facă această verificare. Iar ca să avem o imagine clară am pus şi bugetele Ministerului Educaţiei şi Ministerului Sănătăţii. Acum să vedem cifrele:

2011

Sprijin pentru construirea şi repararea lăcaşelor de cult: 28.386.000 RON

(ATENŢIE! nu doar pentru Biserica Ortodoxă Română, ci pentru toate cultele recunoscute)

NOTA: pentru anul 2011 Catedrala Mântuirii Neamului a primit 10.000.000 RON, în plus faţă de suma de mai sus

Sprijin salarial acordat personalului clerical: 248.637.000 RON (pt. toate cultele!)

Ministerul Educaţiei şi Cercetării: 8.555.504.000 RON

Ministerul Sănătăţii: 4.417.609.000 RON


Musafir

#1278

2014-11-20 20:16

Maicuta medic de familie care ingrijeste 4.000 de pacienti fara sa ceara in schimb nici macar un leu. "Iti ridica speranta"

vreau si eu sa vad un ateu sa faca asa ceva.

Vrea si eu sa vad 10 atei in Romania care ajuta nevoiasii. Nu vad. Vad doar ura si indoctrinare ateista. Asta este ateismul. Un ateu nu va avea niciodata un sfant gen Maximilian Kolbe, preot care a ales sa moara in locul unui evreu.

Oameni buni deschideti bine ochiii.


Musafir

#1279 Re: Re:

2014-11-20 20:18

#1243: - Re:  

 n-ai ce sa ii ceri frate...e ateu. asa e felul lui. isi da arama pe fata ca e homosexual punand asemenea poze.


Musafir

#1280 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: NU religiei in scoli

2014-11-20 20:19

#1272: - Re: Re: Re: Re: Re: Re: NU religiei in scoli 

 Stimate... vad cu mare placere ca gramatica dumneavoastra depaseste cu mult gramatica mea :)

ma port urat? de ce sustineti acest lucru? ba mai mult ma considerati fara sa ma cunoasteti un om frustrat si uracios

nu am facut nimic altceva decat sa imi exprim propria parere referitoare la educatia copiilor mei, educatie pentru care platesc taxe la stat

va multumesc pentru sfat,sant de acord cu dumnavoastra in privinta  invatatului...de aceea nu ma limitez la " omul creat din scuipat si tarana" si pentru problemele mele apelez la oameni specializati in diverse domenii( doctori,ingineri...),oameni de care cred ca voi nu aveti nevoie, ajunge o ruga sau o pupare de moaste :) ...

Va doresc numai bine...


Musafir

#1281 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: NU religiei in scoli

2014-11-20 20:29

#1280: - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: NU religiei in scoli 

Cand aveti o parere, puteti sa o faceti civilizat, fara injurii si mai ales corect dpdv gramatical. Educatia si inteligenta intr-un dialog sunt necesare. Din pacate dvs aveti carente in exprimarea gramaticala.

Observand ca aveti lacune in exprimare nu pot decat sa nu trag o concluzie evidenta.


Musafir

#1282 Re:

2014-11-20 20:30

#1266: -  

 :) :) :)

 

Acest articol a fost șters de către administratorul acestui website (Arata detaliile)

2014-11-20 20:48



Musafir

#1284 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: NU religiei in scoli

2014-11-20 20:48

#1281: - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: NU religiei in scoli 

 desi  mereu ofensiv dialogul dumneavoastra, am sa va raspund pentru ultima data ( nu ma pot abtine citind un coment care atinge desavarsirea)

poate ati inteles gresit mesajul meu,Nu si repet Nu sunt de acord cu religia in scoala pentru copii mei dar in acelas timp NU sunt contrar celor care practica religia,ori si care ar fi ea,sunt liber sa gandesc,mi-am dobandit acest drept in '89 deci te rog frumos nu-mi impune cu agresivitate parerea ta.

Incearca sa fii mai bun cu cei di jur si vei ramane surprins de schimbare astfel ai sa devii mai putin agresiv si vei trai mai fericit. 

Numai bine...


Musafir

#1285

2014-11-20 21:03

O sa incercam cu totii din rasputeri sa invingem aceasta prostie .

Musafir

#1286 Re: Biserici vs scoli

2014-11-20 21:21


Musafir

#1287

2014-11-20 21:47

Religia e o legatura a noatra cu Bunul Dumnezeu ! IL IUBIM PE DUMNEZEU SI NU VREM SA FIE LUAT DE LANGA NOI !! RUSINE CELOR CARE NU VOR RELIGIA !! Sunt niște oameni reci !! Il iubim pe Dumnezeu

Musafir

#1288

2014-11-20 21:52

Imi doresc sa mai facem religie deoarece religia este o materie care ne indruma viata si ne invata foarte multe lucruri folositoare vietii ... Eu una imi este drag cand incepe ora de religie ... Iubesc ora de religie si mi-ar placea sa mai facem in continuare religia !
Religie

#1289 Vrem religie in scoala !

2014-11-20 21:54

Imi doresc sa mai facem religie deoarece religia este o materie care ne indruma viata si ne invata foarte multe lucruri folositoare vietii ... Eu una imi este drag cand incepe ora de religie ... Iubesc ora de religie si mi-ar placea sa mai facem in continuare religia !Este printre materiile mele preferate , religia!


Musafir

#1290

2014-11-20 22:26

Nu putem neglija enormul rol pe care credinta in Dumnezeu,prin Sfanta Biserica Ortodoxa l-a jucat in pastrarea nealterata a identitatii moral-spirituale a poporului roman. Dincolo de asta, aspectul cel mai important rezida in aceea ca prin intermediul orelor de religie li se pun la dispozitie elevilor acele notiuni absolut trebuincioase pentru cunoasterea vietii vesnice.

Musafir

#1291

2014-11-20 23:31

Religia si credinta este un lucru important in viata de zi cu zi ca si pinea si aerul pe care il respiram zilnic.
Din pacate uni dintre noi chiar si generatia mea de 35 de ani sau mai invirsta nu mai au credinta si frica de Dumnezeu.
De la o virsta foarte frageda fiind inca copil ,mergeam la Sf.Biserica in fircare Duminica si in cursul scoli imi aduc aminte ca aveam de doua ori pe Saptamina ore de Religie.
Traind de 10 ani in Germania imi doresc de multe ori sa mai merg la o Biserica Ortodoxa ,care din pacate nu este in zona unde locuiesc.
Dar asta nu este o piedica pentru mine de a nu ma mai putea ruga la Maica Domnului si Isus Christos Dumnezeul nostru cerec.
Eu zic si merg pe un principiu,Daca rugaciunea care o sti cel mai bine sau chiar si Tatal Nostru zis din suflet , e de ori unde bine primit de Domnul nostru Isus Christos.
Pacat ca foarte multi dintre noi stim sa cautam locurile Sfinte numai atuncea cind suntem la necaz,probleme,boala si multe altele.
De aceea vreau sa votez ptr Religia in scoli .macar atita daca tineretul din ziua de astazi au cam uitat de Biserici si Dumnezeu.
Cu respect,
Elena Schiefer
Moromete

#1292 religie

2014-11-21 01:46

Cu respect spun ca religia ar trebuii tinuta in biserica nu in scoala sau sa fie optionala, cine vrea sa o studieze e liber sa o faca, cine nu, sa poata face altceva folositor in ora respectiva. Se poate inlocuii aceasta materie cu alta care sa ajute elevii in alte domenii in care poate or sa profeseze pe viitor.

Ar trebuii un sistem in care parintii/elevul sa poata decide daca vrea sau nu sa studieze aceasta materie, si asa fiecare ar avea dreptul la o decizie proprie. Eu nu as vrea ca si copilul meu sa fie obligat sa studieze ceva ce nu il va ajuta in viitor .

Pace .

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2014-11-21 03:37



Musafir

#1294

2014-11-21 04:29

Fara Dumnezeu nimic nu se poate.

Musafir

#1295

2014-11-21 06:13

Neamul romanesc s-a format prin Biserica. Limba Romana s-a format prin Biserica. Primele carti in limba romana au fost tiparite de catre Biserica. Exemplele pot continua stiti bine ... NU VA VINDETI IDENTITATEA . ESTE NEVOIE DE RELIGIE IN SCOLI.

Musafir

#1296

2014-11-21 06:18

Religia in scoli este necesara si vom face totul pentru a pastra religia pentru copiii nostri


Musafir

#1297

2014-11-21 06:35

Copiii nu pot alege si inca sunt prea mici pentru a decide ce e bine si de folos-sufleteste si duhovniceste pentru ei. Sa nu ne reproseze cand vor fi mari-cum stiu MULTE CAZURI, ca nu ne-am ingrijit de ei decat trupește.credinta ortodoxa este cea PRACTICANTA-explicata de persoane autorizate,respectiv de preotii slujitori. Una e ce le-am zice noi acasa si cu totul altceva este ceea ce STIE si le explica la scoala.
Dragos Petre Ruica

#1298 Da si Amin!!!

2014-11-21 06:41

Da si amin!!!


Musafir

#1299

2014-11-21 06:44

Am o fata in clasa a sasea care, cand a auzit in casa discutia despre scoaterea religiei din programa scolara a zis :"dar eu vreau sa fac Religie ". Mentionez ca profesoara e foarte serioasa si nu cred ca fiica mea doreste aceste ore doar ca recreere .

Musafir

#1300

2014-11-21 07:29

Nimic fara Dumnezeu !