Votati pentru mentinerea religiei in scoli

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Votati pentru mentinerea religiei in scoli


Musafir

#1151 Re: Re: REligie?!?!

2014-11-20 08:45

#215: Madalin - Re: REligie?!?!  

 Despre religie.....in ultima vreme am primit si am auzit urmatoarele replici....."De ce sa faca copilul meu religie?" Preotii sunt niste pacatosi,sunt numai dupa bani, fac politica, pacatuiesc mai rau ca noi.....Dragii mei vreau sa va spun un lucru: PREOTII SUNT SI EI OAMENI! Copiii daca fac religie,fac pentru sufletele si viata lor nu pentru preoti. Preotii ca oameni gresesc si ei!.La fel ca noi! Este normal ca impactul este mai puternic cand greseste un preot sau un profesor de religie dar va rog nu uitati ca sunt oameni ca si noi cu slabiciuni si caderi.Nu numai ei depun un juramant si il tradeaza.... si in lume noi depunem un juramant la casatorie spre exemplu...casatoria este o taina...si gresim in casnicie...si ne inselam ...si ne jignim ..si ajungem sa divortam....si totusi casatoria este o taina...Despre caderile astea nu spune nimeni nimic....dar despre ale preotilor toata lumea.In aceste vremuri copiii nostrii au nevoie de religie ca materie care sa le deschida un drum in viata! Haideti sa incercam sa nu mai judecam...Sa incercam sa vedem binele si frumosul in fiecare om! Este important pentru copiii nostrii sa urmeze un drum drept in viata, departe de droguri, de homosexualitate.....nu cred ca exista vreun parinte care isi doreste asta pentru sufletelul care il creste! La ora de religie nu se invata nimic rau...o lectie predata la ora de religie poate ajuta la un moment dat in viata un suflet care se afla intr-un moment de cumpana.Mesajul orei de religie este Dragostea...dragostea fata de aproapele, fata de cei aflati in suferinta ....pentru ca Dumnezeu inseamna Dragoste.Iar Dumnezeu este acelasi pentru toti indiferent de confesiune!Deci sa incercam sa fim mai buni! Si am sa citez aici un om foarte drag sufletului meu care nu se mai afla printre noi,din pacate,Parintele Arhimandrit Clement Popescu care la predica de la casatoria mea a spus asa la final: " Chiar daca o sa fim batrani,frumosi sa fim!" Ce ziceti.. . ...Sa incercam sa fim frumosi! Si inca o data PREOTII SUNT SI EI OAMENI!


Musafir

#1152 Re: REligie?!?!

2014-11-20 08:46

#22: Ioan - REligie?!?!  

 Despre religie.....in ultima vreme am primit si am auzit urmatoarele replici....."De ce sa faca copilul meu religie?" Preotii sunt niste pacatosi,sunt numai dupa bani, fac politica, pacatuiesc mai rau ca noi.....Dragii mei vreau sa va spun un lucru: PREOTII SUNT SI EI OAMENI! Copiii daca fac religie,fac pentru sufletele si viata lor nu pentru preoti. Preotii ca oameni gresesc si ei!.La fel ca noi! Este normal ca impactul este mai puternic cand greseste un preot sau un profesor de religie dar va rog nu uitati ca sunt oameni ca si noi cu slabiciuni si caderi.Nu numai ei depun un juramant si il tradeaza.... si in lume noi depunem un juramant la casatorie spre exemplu...casatoria este o taina...si gresim in casnicie...si ne inselam ...si ne jignim ..si ajungem sa divortam....si totusi casatoria este o taina...Despre caderile astea nu spune nimeni nimic....dar despre ale preotilor toata lumea.In aceste vremuri copiii nostrii au nevoie de religie ca materie care sa le deschida un drum in viata! Haideti sa incercam sa nu mai judecam...Sa incercam sa vedem binele si frumosul in fiecare om! Este important pentru copiii nostrii sa urmeze un drum drept in viata, departe de droguri, de homosexualitate.....nu cred ca exista vreun parinte care isi doreste asta pentru sufletelul care il creste! La ora de religie nu se invata nimic rau...o lectie predata la ora de religie poate ajuta la un moment dat in viata un suflet care se afla intr-un moment de cumpana.Mesajul orei de religie este Dragostea...dragostea fata de aproapele, fata de cei aflati in suferinta ....pentru ca Dumnezeu inseamna Dragoste.Iar Dumnezeu este acelasi pentru toti indiferent de confesiune!Deci sa incercam sa fim mai buni! Si am sa citez aici un om foarte drag sufletului meu care nu se mai afla printre noi,din pacate,Parintele Arhimandrit Clement Popescu care la predica de la casatoria mea a spus asa la final: " Chiar daca o sa fim batrani,frumosi sa fim!" Ce ziceti.. . ...Sa incercam sa fim frumosi! Si inca o data PREOTII SUNT SI EI OAMENI!

cius

#1153 Re: Re: REligie?!?!

2014-11-20 08:50

#581: ciprian - Re: REligie?!?!  

 

pai din cate spui se pare ca deja i-a respins pe aia care se bat intre ei de zeci de ani


Musafir

#1154

2014-11-20 08:50

Credinta face parte din existenta umana, din evolutia istorica s poporului roman; contribuie la sanatatea morala a indivizilor si a societatii, la formarea personalitatii umane; credinta crestina promoveaza valori umane fara de care oamenii nu pot trai in societate - iubirea aproapelui, toleranta s.a.; prin credinta, indivizii si societatea pot invinge adesea obstacolele si pericolele din parcursul vietii; educatia religioasa nu poate sa genereze decat efecte pozitive asupra sufletelor si mintilor elevilor, desigur cu conditia sa nu se concentreze mai mult pe dogme, sa tina seama de nivelul de pregatire si pe capacitatile intelectuale ale elevilor, sa mentina legatura cu viata, sa promoveze valorile morale.

Musafir

#1155 Re:

2014-11-20 08:54

#31: Andrei -  

 Despre religie.....in ultima vreme am primit si am auzit urmatoarele replici....."De ce sa faca copilul meu religie?" Preotii sunt niste pacatosi,sunt numai dupa bani, fac politica, pacatuiesc mai rau ca noi.....Dragii mei vreau sa va spun un lucru: PREOTII SUNT SI EI OAMENI! Copiii daca fac religie,fac pentru sufletele si viata lor nu pentru preoti. Preotii ca oameni gresesc si ei!.La fel ca noi! Este normal ca impactul este mai puternic cand greseste un preot sau un profesor de religie dar va rog nu uitati ca sunt oameni ca si noi cu slabiciuni si caderi.Nu numai ei depun un juramant si il tradeaza.... si in lume noi depunem un juramant la casatorie spre exemplu...casatoria este o taina...si gresim in casnicie...si ne inselam ...si ne jignim ..si ajungem sa divortam....si totusi casatoria este o taina...Despre caderile astea nu spune nimeni nimic....dar despre ale preotilor toata lumea.In aceste vremuri copiii nostrii au nevoie de religie ca materie care sa le deschida un drum in viata! Haideti sa incercam sa nu mai judecam...Sa incercam sa vedem binele si frumosul in fiecare om! Este important pentru copiii nostrii sa urmeze un drum drept in viata, departe de droguri, de homosexualitate.....nu cred ca exista vreun parinte care isi doreste asta pentru sufletelul care il creste! La ora de religie nu se invata nimic rau...o lectie predata la ora de religie poate ajuta la un moment dat in viata un suflet care se afla intr-un moment de cumpana.Mesajul orei de religie este Dragostea...dragostea fata de aproapele, fata de cei aflati in suferinta ....pentru ca Dumnezeu inseamna Dragoste.Iar Dumnezeu este acelasi pentru toti indiferent de confesiune!Deci sa incercam sa fim mai buni! Si am sa citez aici un om foarte drag sufletului meu care nu se mai afla printre noi,din pacate,Parintele Arhimandrit Clement Popescu care la predica de la casatoria mea a spus asa la final: " Chiar daca o sa fim batrani,frumosi sa fim!" Ce ziceti.. . ...Sa incercam sa fim frumosi! Si inca o data PREOTII SUNT SI EI OAMENI!


Musafir

#1156 Re: Re: Re:

2014-11-20 09:02

#153: Sf. Boca - Re: Re:  

 Imi pare rau dar cred ca gresesti....religia este materia care ne ajuta sa fim mai buni, mai frumosi.

Din cate stiu eu Dumnezeu este dragoste,dragoste pentru aproapele pentru oamenii aflati in suferinta.Nu va inteleg unde vedeti raul in ora de religie? Copilul meu adora ora de religie si este un copil istet , un copil cald un copil care iubeste binele si frumosul din fiecare om.Ce ati vrea pentru copiii nostrii ,va intreb, prostitutie,droguri,homosexualitate....si haideti sa incercam sa purtam discutii civilizate....sa vedem daca trebuie schimbat ceva la ora de religie si ce anume......Un gand bun tuturor....

 


Musafir

#1157 Re: RELIGIE in scoala!

2014-11-20 09:08

#1102: - RELIGIE in scoala! 

 Nu stiu daca decizia Curtii Constitutionale poate fi contestata...din cate stiu eu nu exista cale de atac....din pacate.Se incearca la nivel de Inspectorate si la nivel de Patriarhie sa se gaseasca o solutie.Rugati-va mult asta este ce putem face...pentru copiii nostri! 

Iustin Pârţu

#1158

2014-11-20 10:09

Fiilor, nu vă mai autosatisfaceţi cu însemne ce-l au pe Mântuitorul nostru.

Mielul cu o nară

#1159

2014-11-20 10:12

Dragi enoriaşi, luaţi aminte de la părintele Arsenie Boca.


Musafir

#1160

2014-11-20 10:21

Voi transmite mai departe, către toți abonații revistelor mele
Marnix

#1161 Re: REligie?!?!

2014-11-20 10:48

#22: Ioan - REligie?!?!  

 Allon, allons! En tant que chrétiens, nous sommes supposés de ne pas juger les autres, n'est-ce pas? Avec certains de vos commentaires, vous ne faites que confirmer Ioan dans son opinion. Il est vrai que:

- dans l'Eglise Orthodoxe en Roumanie, certaines personnes ont fait des fautes, parfois graves, notamment en se mêlant de la politique et malheureusement ce sont ces fautes qui sont relevées par les médias;

- il est vrai que ertains chrétiens insistent plus sur ce qu'on ne peut pas faire et présentent Dieu comme un Juge intransigeant, plutôt que de parler d'Amour et de Pardon et d'une justice pacifique;

- certains chrétiens sont tellement limités et tellement fanatiques qu'ils en oublient le charité, commandement de notre Seigneur. Malheureusement, c'est ceux-là qui crient le plus fort!

Il faut montrer à Ioan que ce n'est pas parce qu'on est  chrétien, qu'on est des primitifs. Illustration: https://www.youtube.com/watch?v=PJi-4lVQN5U

Je suis d'accord que le cours de religion a peut-être plus de raisons d'être si on respecte les autres croyances. En Belgique, les élèves peuvent choisir: soit, ils vont à une école Catholique où ils ont d'office le cours de religion catholique, soit ils vont à une école de l'Etat où ils ont le chois entre religion Catholique, religion Orthodoxe, religion Protestante, religion Islamique, religion Israélite ou Morale non confessionnelle.  

On ne peut pas reprocher à Ioan qu'il a une opinion, mais il faut essayer de le convaincre (par exemple en analysant le programme d'étude du cours de religion) que le cours de religion n'est PAS une indoctrination. Il essaie de proposer aux élèves le plus de connaissance possible liées à la religion - qui est un élément important dans l'histoire de l'Europe et notamment de le Roumanie! - et de leur faire acquérir les compétences qui leur permettront de se situer LIBREMENT par rapport a la foi. 

Que Dieu vous bénisse!


Musafir

#1162

2014-11-20 10:55

sa nu uitam ca primele scoli in tara noastra s au infiintat in tinda bisericii!!!


Musafir

#1163

2014-11-20 11:01

Am crezut că odată cu căderea comunismului lupta împotriva Lui Dumnezeu a încetat, dar se pare că El deranjează din nou pe cei ce vor să nu fie mustrați de adevăr.

Musafir

#1164

2014-11-20 11:05

Eu cred ca Religia este cea mai importanta materie si de aceea vreau sa fie mentinuta in toate scolile din Romania.

Musafir

#1165

2014-11-20 11:29

Nu vad de ce religia in scoala ar prisosi educatiei copiilor. Omul este in sine o fiinta religioasa. Nu va temeti, nu este indoctrinare ci o introducere in firescul vietii de crestin. Se dau informatii minime bune atat pt cultura generala cat si pt o pregatire spirituala azi, cand omul nu prea mai e trup si suflet ! Sustin religia in scolile din Romania !

Musafir

#1166

2014-11-20 11:31

Religia trebuie sa ramana in scoli


Musafir

#1167

2014-11-20 11:34

Susțin cu multă plăcere această inițiativă lăudabilă pentru menținerea religiei în programul de învățământ din țara noastră.

Musafir

#1168

2014-11-20 11:45

religia este lumina pentru sufletul copiilor nostri si educatia pentru viitorul copiilor nostri!sa luptam pentru mentinerea orelor de religie!

Musafir

#1169 Re: Re: Re: REligie?!?!

2014-11-20 11:58

#1151: - Re: Re: REligie?!?!  

 Ma scuzati,dar Religia este predata in scoli oe profesori care au terminatFacultatea de Teologie Pedagogica si au invatat au facut 5 ani de Facultate.In timpul orelor nu invata lucruri rele!

iudit gherghiteanu
ozun

#1170 Re: Re:

2014-11-20 12:00

#1136: albina - Re:  

 copiilor le plac si povestile cu zane, dar stiu ca sunt doar povesti...daca ii zapacesti cu povesti si spui ca e adevarat, rezulta un copil prost. parintii care vor sa-i creasca asa sa ii duca la biserici, dar la scoala sa invete stiinta, gramatica, etc. 

iudit gherghiteanu
ozun

#1171 Re:

2014-11-20 12:04

#1165: -  

 poate ar fi bine sa fie scoli cu si fara religie, ca parintii care nu sunt de acord ca in scoala sa se invete altceva decat stiinta si ceea ce este demonstrat stiintific, sa-si pastreze copii cu mintea nealterata. restul sa-si dea copii in scoli unde le mai baga povesti fanteziste, convingandu-i ca sunt adevaruri, zapacindu-i, si pe urma poruncindu-le - crede si nu cerceta - adica ramai prost.

iudit gherghiteanu
ozun

#1172 Re: Re: Re: Re:

2014-11-20 12:06

#1156: - Re: Re: Re:  

 se vede ca romanii, cei mai credinciosi in jur, sunt mai frumosi si mai buni, de destept ce sa mai zic...de aia suntem ultimii la toti parametrii doar la numar de hoti fruntasi.


Musafir

#1173

2014-11-20 12:30

DOAMNE AJUTA!!!!!

Musafir

#1174

2014-11-20 12:50

vrea că tinerii noștri să li se vorbească cel puțin o oră despre Dumnezeu și despre spiritualitatea neamului românesc

Musafir

#1175

2014-11-20 13:01

#1141: -  

 asa zic si pedofilii