Votati pentru mentinerea religiei in scoli

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Votati pentru mentinerea religiei in scoli

A. Boca

#151 Re:

2014-11-14 17:24

#16: clavdios -  

 Eu cred ca o sa ne bata Mos Craciun!


Musafir

#152

2014-11-14 17:24

De ce atata panica pe voi?Religia (din pacate) ramane in scoli.Faceti o cerere si se aproba :). Copilul dvs poate sa studieze religia.Plus ca il puteti indoctrina acasa cat doriti.Nu ii fortati insa pe cei care nu adera la ea. Atat cerem. Este dreptul nostru constitutional.este un drept al omului fundamental.

Sf. Boca

#153 Re: Re:

2014-11-14 17:31

#36: Marius - Re:  

 Bai esti prost? Astia vor religie in scoala, tu le zici de  Cognitive Science? Crezi ca iti citeste cineva comentariul daca nu incepi cu Doamne'ajuta? Serios, nu stii la ce petitie ai comentat! :)

 

Balaban Mihail
Musafir

#154

2014-11-14 17:38

Suntem o tara eminamente ortodoxa si nu doresc DICATURA MINORITATII asupra majoritatii. Ar fi o aberatie! Intotdeauna intr-o democratie se tine cont de vointa majoritatii ! SA SE FACA REFERENDUM - in ultima instanta ! Ortodoxia sta la temelia identitatii acestui popor.

Balaban Ecaterina
Musafir

#155

2014-11-14 17:42

Noi ortodocsii nu cerem pomana- ESTE DREPTUL NOSTRU castigat prin sangele celor ce au aparat tara dar si credinta stramosilor. Cui nu-i place Religia Ortodoxa sa plece ! Nu e obligat sa stea.


Musafir

#156

2014-11-14 17:44

Fara religie in scoli o sa ajunge un popor de maimute,ori cum departe nu suntem chiar cu religia in scoli ,dar amite sa o mai si scoata.

Musafir

#157

2014-11-14 17:48

Fara religie in scoli o sa ajunge un popor de maimute,ori cum departe nu suntem chiar cu religia in scoli ,dar amite sa o mai si scoata.


Musafir

#158 Re: Re:

2014-11-14 17:49

#95: Cuviosul Portofenie - Re:  

 Nu-i mai fa sa planga! :)


Musafir

#159

2014-11-14 17:51

Sa nu Il alungam pe Dumnezeu din viata noastra!

Musafir

#160 Re:

2014-11-14 17:59

#152: -  

 Este dreptul constitutional al unei majoritati coplesitoare, dreptul romanilor majoritari, de a-si studia propria religie in scoala, asa cum a fost de la inceputurile scolii romanesti!

Numai in sistemul comunist s-a pus  problema ca ar fi un drept constitutional sa nu se studieze religia in scoala!

Cand mai scapam, oare, de mentalitatea comunista care a indoctrinat atatia oameni, astfel incat acestia nu mai au capacitatea de a vedea adevarul?????

Acesta este dreptul fundamental al omului roman: sa-si studieze in scoala istoria poporului sau, limba romana si religia care il caracterizeaza!

 


Musafir

#161 Re: Religia ramane in scoala!

2014-11-14 18:03

#126: AlexVeleaFratiuer - Religia ramane in scoala! 

 Ba, tu, asta care ai scris aici, invata sa scrii corect romaneste si sa nu mai pui cratima acolo unde nu trebuie, ca te faci de ras: va spune lumea despre tine ca esti agramat!

Intai invata sa scrii bine romaneste si dupa aceea sa-ti redactezi parerea in public!

B.

#162

2014-11-14 18:09

Bunul meu domn, petiţia dvs. se numeşte "Votati pentru mentinerea religiei in scoli".
Ori ne luaţi de proşti, ori nu ştiţi prea bine ce cereţi.
Religia RĂMÂNE în şcoli, unica schimbare este anularea prevederii neconstituţionale, cum că trebuie să ceri să NU faci religie, care devine, după cum este logic şi de bun-simţ, o prevedere prin care se predă religia doar celor ce vor asta, deci "cer şi li se va da", după cum scrie-n biblie.
Consideraţi perfect normal "Articolul 18 din Legea educaţiei naţionale nu încalcă dreptul la libertate al individului, care poate solicita în scris să nu frecventeze orele de religie", dar vi se pare insultătoare inversarea. De ce ? De ce credeţi că e perfect în regulă când e pentru ceilalţi, dar sunteţi indignat când este poziţia dvs. cea pusă în situaţia de-a face solicitarea ?
Ne mai spuneţi că „Scoaterea religiei din trunchiul comun al sistemului de învăţământ din ţara noastră, este echivalent cu scoaterea religiei din şcoli, deoarece statutul de disciplină opţională ar transforma-o  într-o materie periferică şi obscură”.
Nu pot decât să mă mir, pentru că, până ieri, când oamenii protestau împotriva abuzului, cei ca dvs. urlau drept replică că "cei mai mulţi români vor religie-n şcoli ! să respectăm dorinţa majorităţii !".
Să-nţeleg că ştiţi prea bine cât de mult îşi doresc "cei 87% ortodocşi" religia ca materie pentru copiii lor: aşa de mult, că nu se vor obosi nici măcar să semneze un formular. Dar dacă aşa de mult nu le pasă, sau chiar nu vor, atunci de ce vă obosiţi să menţineţi o materie care fie nu e dorită, fie, în cel mai bun caz, e total indiferentă ?

 


Musafir

#163 Re: Re:

2014-11-14 18:10

#151: A. Boca - Re:  

 De ce sa te bata?


Musafir

#164 Re:

2014-11-14 18:17

#162: B. -  

 Poate religia nu e dorita de cei care au fost formati si indoctrinati la scoala COMUNISTA!

Se vede ca nu stii cat de mult indragesc copiii ora de religie in scoli!

In ceea ce priveste "dreptul la libertate al individului", cred ca ar fi trebuit sa scrii "dreptul la libertate al persoanei"!

Atat de mult seamana discursul tau cu cel pe care l-am auzit de mii de ori, cand eram mici, de la reprezentantii Partidului Comunist Roman!!!

Ai fost PCR-ist cumva?


Musafir

#165

2014-11-14 18:17

Sunt prof.înv. preşcolar ,am o experienţă de ani buni la clasă
şi pot afirma cu toată responsabilitatea că numai apelul la puterea divină este cel care dă cele mai bune rezultate in activitatea pe care o desfăşurăm, aşa cum Iisus spunea,,Lîsaţi copiii să vină la mine!

Musafir

#166 Re: Re: Re: Re: Re: REligie?!?!

2014-11-14 18:25

#136: - Re: Re: Re: Re: REligie?!?!  

 Din punct de vedere al legalitatii ISTORIEI neamului romanesc, POPORUL ROMAN ARE RELIGIE!!!

Si ea trebuie sa fie studiata in scoala, pentru cultura generala, pentru ca tinerii sa invete ce inseamna respectul, echilibrul si armonia in viata.

B.

#167

2014-11-14 18:28

Iată că cineva a imortalizat ideea în aceste imagini foarte grăitoare:

B.

#168

2014-11-14 18:29

…şi a doua imagine:


Musafir

#169

2014-11-14 18:30

Sustin memtinerea religiei in scoli

Musafir

#170

2014-11-14 18:42

Cei doi stâlpi ai societati au fost din totdeauna Biserica și Scoala.Trebuie sa promovăm valori,iar fara religie cum? Ateismul se vrea în locul Crestinismului? Personalitatea se dezvoltă daca se clădește pe suflet.
avramel

#171

2014-11-14 18:47

Religia se preda oricum in scoala. Cineva vrea sa-si dea copilul la religie poate. Cine nu, nu.

Nu vad unde e problema?


Musafir

#172 Re: gramatica

2014-11-14 18:48

#2: -  Votati Sf. Ponta Șpagasinul!

 


Musafir

#173

2014-11-14 18:51

Multumesc ca a-ti deschis aceasta petitie,ca sunt nelinistita de cand am citit aceasta stire, Nu stiam cum sa reactionez,am scris comentarii pe facebok si am distribuit materialele in care Biserica a luat atitudine. Eu sunt de parere sa se iasa si in strada,daca altfel nu se rezolva. Doamne ajuta!

Musafir

#174

2014-11-14 18:51

Nu stiu cum e in alte scoli, dar la mine nu se face nimic in orele de religie, vorbeste profesorul singur sau se cearta cate un ateu cu el. Eu zic sa se scoata ca se platesc profesorii degeaba, si asa nu sunt bani in educatie. La mine in scoala sunt 4 profesori de religie, de geografie si istorie sunt tot 4 si au de 2 ori mai multe ore. Daca vreti religie, mergeti la biserica sau o studiati acasa, nu la scoala. 

 

Aceste cuvinte vin de la un ateu.

Inca ceva, suntem vreo 5 atei intr-o clasa de 25 de elevi.