Salvati un simbol national - Mioriticul

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Salvati un simbol national - Mioriticul


Musafir

#1

2014-07-19 11:00

Sunt singura crescatoare de mioritic in Italia si sunt pe aici diverse persoane care aduc din Romania diversi caini,cu pedigree cu 3 generatii de mioritic-dar numai mioritic nu sunt....mici,prognatici,cu pete rosii,agresivi ca au speriat toti potantialii clienti...Nu am cuvinte!!! Cristiana-Allevamento FORTIS FORTUNA ADIUVAT-SESTINO-AR-ITALIA

Musafir

#2 Musafir

2014-07-19 18:49

Stimata doamna Cristiana,
Stiu foarte bine situatia acestei rase in Italia - vin des si cunosc cativa proprietari. Aveti perfecta dreptate dar nimeni nu poate stii mai bine decat noi, cei din tara, ca pedigree A, cu 4 geneatii nu exista sau daca exista sunt falsuri, cu atat mai putin 3 generatii.In 10 ani aproape, nimeni nu a reusit sa aiba 4 generatii pentru un pedigree A. A cui e vina?nu stiu dar mai stiu ca atunci cand iti doresti un caine, macar te informezi. O seara frumoasa!

Musafir

#3

2014-07-20 19:34

O costatare :cei care sunt sau se pretind crescatori oare de ce nu au fost la Sibiu?...
A fost cam greu sa fac opozitie cu inca 1,5 persoane
de partea mea!

Musafir

#4 musafir

2014-07-21 12:26

buna ziua , sunt un admirator al acestei rase. va rog frumos spuneti mi si mie dna Mirescu daca tot va dati atat de mare cunoscatoare la Ciobanescul Mioritic de ce la Campionatul de Ciobanesti Romanesti 2014 ati prezentat exemplare talate care nici macar nu aveau 65 cm la greaban . daca gura mare aveti, de ce nu va puteti ridica macar la acelasi nivel (al debitului verbal) cu valoarea cainilor care ii aveti.

#5 MUSAFIR

#5

2014-07-24 13:21

CA ADMIRATOR AL ACESTEI RASE (4 MUSAFIR )STII CE REZULTATE ARE CODIN ???
INCERCATI SA VB CAND VETI AVEA REZULTETELE CELOR PE CARE AI VORBITI

Musafir

#6 Re: musafir

2014-07-26 01:09

#4: - musafir

Ati avut cumva zoometru si ati masurat dvs sau am pierdut eu ceva...MOLDA, CELEBRA CATEA SUPER - PREMIATA SI DE MARE VALOARE CHINOLOGICA ERA CHIAR MAI SCUNDA DECAT CU CE AM VENIT EU LA BUCURESTI - macar femela era bine proportionata, cu mers corect, testata - HD 0, in culori de standard, in nici un caz ca ce am vazut la ring cu exceptia catorva exemplare cu mult peste ceea ce am vazut in ring...pentru restul consideratiilor, imi jigniti inteligenta cu comentariul si nu merita sa va dau un raspuns. Nu este grav ca esti prost, mai grav este daca si mori prost...

Altul

#7 Re: musafir

2014-07-26 09:49

#4: - musafir

Rasa s-a dus dracu' din momentul in care unii idioti au crezut ca o femela de 65 cm nu poate fi mai autentica, mai corecta si mai utila decat una mult mai mare. Ba poate fi si chiar este.


Musafir

#8 am ciobanesti

2014-07-30 17:13

D na Mirescu sunteti penibila din nou, ce valoare au titlurile peste hotare unde concurenta lipseste. Luativa de mana cu austriaca ca aveti caini jalnici si te mai dai ca vrei sa salvezi rasa. De ce nu vi la expozitii de clu b la selectii la rasa?

Musafir

#9 Re: am ciobanesti

2014-08-07 17:13

#8: - am ciobanesti 

 Penibil si ignorant esti dumneata - ar fi trebuit sa te informezi si sa afli ca niciodata nu am fost singuri la ring - intreaba pe d-l Gotca, Simutiu, Mustea si multi altii.Iar la club si selectie chiar am participat dar probabil ca iti trebuie ochelari de vedere sa si vezi cu ce exemplare. Iar d-na Barbara este pana una alta o crescatoare care a castigat in Romania de cate ori a fost in ring cu "marii" crescatori - din nou esti prost informat, nici ea nu a fost singura la ring...Daca ai curaj, macar ai decenbta sa discuti fata in fata si nu pe internet sub un nume fals - si asta spune mult despre caracterul dvs, stimate domn/doamna.

Apropo, invatati sa scrieti romaneste si atunci poate mai stam de vorba(luati-va de mana si nu luativa de mana)


Musafir

#10

2015-03-18 15:29

Sper ca aceasta minunata si veche rasa ce reprezinta un simbol national sa ramana neschimbata asa cum a lasat-o Dimnezeu si sa nu vina altii cu idei aiurea de a combina aceasta rasa cu altele si sa o schimbe si sa faca din aceasta rasa o bataie de Joc !!!

Musafir

#11

2015-03-19 19:54

Am crescut un ciobanesc de bucovina de la 6 saptamani cumparat de la o canisa recunoscuta in ro . L am crescut ca un copil cu dragoste insa la un an l a muscat pe tata si mamei i a fost frica sa mai intre la el. L am vandut tot la o canisa mi a parut rau dar nu l am mai putut tine. Mi am cumparat un mioritic alb de 5 saptamani acu are 2 ani foarte cuminte ascultator cu tata cu mama si cu toti ai curtii cu care a crescut.