Salvati Radauti de poluarea Egger

Quoted post


Musafir

#22 Re: nu e prea adevarat tot ce scrie aici

2012-10-18 09:39

#5: Andrei - nu e prea adevarat tot ce scrie aici

Salut Andrei, daca tot suntem la capitolul desfacut firul in 16 hai sa vedem logica lucrurilor, asa ca nu o tragem cu presupusul: Nu mai locuiesc de multi ani in Radauti dar, de cate ori am mers acolo am facut-o noaptea, sa spunem ca e traficul mai ok si ca e mai racoare. De fiecare data, cand am ajuns pe la Milisauti, (ca de acolo se vede o portiune din fabrica), si apoi la intrarea in oras am vazut un fum destul de gros si de consistenta unei cetze care in timpul zilei nu exista, lucru care m-a facut sa-mi fac deja o parere: (astia "varsa" otrava in aer...) E COINCIDENTA???

Tu spui ca: "s-au facut mai multe sedinte de dezbatere publica cu garda de mediu sau agentia de mediu, nu stiu care, la doua am participat si eu, nu te retinea nimeni sa pui intrebari de orice fel. Deci ideea ca n-au comunicat, n-au consultat publicul, nu prea e asa." De acord cu tine, dar te-as intreba: tu la cate sedinte de acest gen ai participat??? Cati politicieni ai intrebat la viata ta daca sunt corupti si daca motivele pentru care sunt acuzati sun adevarate???? Cati au recunoscut???? Nu vreau decat sa fac o paralela cu acel "minunat" produs care este Aspartamul si pe care il stiam cu totii ca este foarte bun inlocuitor al zaharului, evident ca nu a fost descoperit de un roman... citeste asta daca ai timp - http://sanatate.acasa.ro/dieta-nutritie-4/de-ce-trebuie-sa-ocolim-aspartamul-din-alimente-149233.html  - si incearca sa compari cu ceea ce stiam noi!

Ceea ce nu se spune este faptul ca taie toate padurile din judetul Suceava, au cumparat pamanturile si taie padurile, camioanele distrug solul pana in creierul muntilor dar de la drum totul este frumos din elicopter insa... este de neimaginat. Cica planteaza la loc, unde???? Cand???? Cine a vazut???

Daca ma iau dupa un "zvon" Egger este interzis in toata Uniunea Europeana dar in Romania se poate... aici are voie, doar se stie ca Romania e groapa de gunoi a Europei. In Romania se construieste cel mai mare container pentru deseuri radioactive, in Romania avem Rosia Montana, aici avem gazele de sist, centrala nucleara de la Cernavoda, tot aici avem localitatea Geamana din muntii Apuseni - http://www.adevarul.ro/life/sanatate/medicina_alternativa/VIDEO-FOTO-Aici-steril-inecat_0_116388531.html

Si acum vin intrebarile:

Au acei 200 de angajati macar 3 000 de Euro pe luna salariu ca sa-si riste viata?

Merita sa ne sacrificam si sa distrugem Bucovina, cea care era odinioara o oaza de aer curat, sanatos si de paduri virgine???

Este echitabil pretul platit de cetatenii de rand, sa respire un aer otravit?

Cine si ce are de castigat, ca oricum suma este una imensa?????

 

Raspunsuri


Musafir

#23 Re: Re: nu e prea adevarat tot ce scrie aici

2012-10-18 09:52:09

#22: - Re: nu e prea adevarat tot ce scrie aici

EPILOG!!!

Intotdeauna uitam ca noi, romanii suntem o turma tocmai buna de sacrificat si avem zeci de exemple la indemana:

- Am intors spatele nemtilor, in razboi, abia cand am calculat ca am putea iesi prost in tafa rusilor! La ce ne astptam sa ne construiasca, fabrici de oxigen pur??

- In strada am iesit doar cativa, de unde putem lesne trage concluzia ca ne multumim sa traim cu 200 de Euro pe luna, in timp ce in Europa salariile sar de 1200 iar preturile sunt cu 25% mai mici ca la noi!!! O fi un experiment al suportabilitatii???? NU!!! "... ferice de cei saraci cu duhul!!!"

- Rosia Montana, exact acelasi principiu: ca se creeaza locuri de munca!!! si exemplele pot continua...

DESCHIDETI OCHII SI CITITI PRINTRE RANDURI!!!!

Daniel

#32 Re: Re: nu e prea adevarat tot ce scrie aici

2013-02-21 00:37:41

#22: - Re: nu e prea adevarat tot ce scrie aici

Fumul care l-ai vazut tu este de fapt abur....care reiese din instalatia de uscare a aschiilor. Turnul din care iese aburul se numeste EWK (evacuare aer purificat). Si Egger nu taie padurile ca nu-s padurile lui. Padurile tot romanii le taie. Apoi lemn se aduce si din Ucraina. Si iarasi, lemnul este un rebut de lemn, deseu care nu poti nici macar de foc sa-l folosesti. Mai interesati-va si apoi vorbiti. Va invit la o vizita in fabrica....ca tare speriati de bombe mai sunteti.

Ionut

#83 Re: Re: nu e prea adevarat tot ce scrie aici

2015-02-18 18:21:17

#22: - Re: nu e prea adevarat tot ce scrie aici 

 "Daca ma iau dupa un "zvon" Egger este interzis in toata Uniunea Europeana dar in Romania se poate"-aberatie mai mare nu puteai debita. Sunt fabrici in Austria, Germania, Franta,Anglia, Turcia, etc, vreo 15-17 fabrici in toata Europa. Deci inainte sa arunci asa de usor cu acuze, documenteaza-te totusi.