Majorarea indemnizatiilor pentru persoanele cu handicap

Quoted post


Musafir

#6 nae

2012-08-02 12:00

Explicatia este simpla de ce sunt pensiilele asa mici pt. persoane cu handicap
1.in romania muncesc aproape 5 mil.Din 5 mil. bugetari sunt 1 milion ---> deci cei care produc efectiv sunt 4 milioane care saracii au salarii de la 700ron la 1800ron.Acestia au muncit 40 de ani.
2.Din contributia lor,a celor 4 milioane trebuie asigurate salarii pt judecatori de vreo 16000 de roni,armata care in 2002 a scos ofiteri la pensie de 42 ani cu vreo 2900 -4000 roni,parlamentari cu vreo 5000 roni,salariile a celor 1 milion de bugetari care ne sfideaza cind mergem la chiseu,doctori care fara spaga nu te scapa de apendicita,profesori care te cheama la meditatii,etc
3.Pensionari sunt vreo 6 milioane ---> deci mai mult decit cei ce produc
4.Eu cred ca fondul de bani pentru pensionarii care au muncit 40 de ani si au platit contributii la greu (doar pt. acea categorie de pensionar ma refer),este 1/4 din total,restul se duce la acei pensionari care si-au facut legea speciala,adica armata,internele,guvernul ....
Deci dragi colegi cu hansicap nu mai sperati nimic din romania ,este plina de hoti,verificati ce salarii au cei din ANPH,si cite persoane cu handicap (care inteleg foarte bine aceasta situatie)lucreaza ,si o sa va dati seama ca nu mai avem nicio sansa in romania /hoti peste hoti

O zi frumoasa la toti !!

Raspunsuri

Bogdan Alexandru
Bistrita

#20 Re: nae

2016-02-11 23:19:54

#6: - nae 

 Ai dreptate intr-un fel. Nu din contributia angajatilor trebuie sa se dea pentru persoanele cu handicap. Pentru pensiile speciale cum de pot exista bani, si pentru noi care suntem mai amarati nu se poate. Nu cer sa nu se mai fure in tara asta, vreau sa se fure mai putin ca sa avem o viata echilibrata, vreau controale, nu vreau ca un betiv analfabet de la tara sa ia pensie de handicap pentru nevazatori pe nedrept, iar eu care am atatea probleme serioase sa fiu mai prejos. Singur degeaba ies in strada sa urlu ca nebunu si sa-mi cer drepturile, pentru ca nu ma baga nimeni in seama, si sa-mi dau viata pentru niste ipocriti, sau sa fac greva foamei nu se merita. Daca iesim in strada cateva zile la rand sunt sigur ca cineva va afla de noi. Eu am 29 de ani, din pacate nu mai pot spera sa merg in strainatate ca mi-as lua familia si as merge, dar problemele de sanatate nu ma lasa. As pleca si nu m-as mai intoarce, aici e un sistem in care spaga, coruptia, minciuna si restul sunt la ele acasa .... si o spun cu mana pe inima ca sunt multi, chiar foarte multi oameni prosti mai ales in zona rurala. Haide-ti oameni buni sa punem biciul pe clasa politica, cat e bugetul pe 2016? sau 2017? Atatea milioane de euro, bun, acolo meerg atata acolo atata ... da pe verificate la sange ... nu achizitii supraevaluate, despagubiri de terenuri si prostii, si sa vedeti cum in 10 ani am avea autostrazi, spitale si tot ce trebuie. Dar asta nu o sa se intample veci, pentru ca daca intrii in politica, trebuie sa le faci jocul, ca daca nu esti scos afara.