dreptate-in-sincai-mm

Quoted post


Musafir

#29

2015-11-18 11:36

Sunt mamă și la rândul meu am și eu copil și susțin ideea uniformei școlare obligatorie . Nu mi se pare corect ca în unitățile de învățământ sa meargă copii îmbrăcați ca la concert...... e lipsa de respect. Am tot respectul și față de domnul primar dar aici nu e corect și nici necesar sa intervină . Școala e școală și trebuie tratată ca atare.

Raspunsuri


Musafir

#41 Re:

2015-11-18 14:54:51

#29: -  

 Obligativitatea unei uniforme care nu este oferită gratuit este ilegală!! Nu contestă nimeni faptul că elevii trebuie să aibă o ținută decentă, dar uniformele liceului sunt confecționate dintr-un material rigid, ce irită pielea, iar croiul te împiedică să ridici mâinile pe bancă, ca să poți scrie. Sunt extrem de incomode. Și se transpiră foarte de repede în ele. Eu nu cred că e corect ca elevii să fie sancționați pentru că nu le poartă. Au primit avertismente scrise pentru că în timpul orei le aveau pe spătar, ci nu pe ei, din cauza dificultății pe care o pun în scriere. Au fost amenințați pentru asta cu scăderea mediei la purtare. Vi se pare normal? Vi s-ar părea corect, dacă în situația aceea s-ar fi aflat copilul dumneavoastră? Și v-ar plăcea să știți că merge zilnic la școală și stă 6-7 ore incomod, că e înghesuit în ceva comparabil cu o cămașă de forță? Toți vorbesc ținând cont strict de ce au citit în presă: informații incomplete, multe incorecte sau exagerate.