Pentru încetarea influenței Bisericii Ortodoxe Române în educație

Quoted post

Derzelas

#86 Re: Re:

2015-02-26 08:24

#78: - Re:  

 @ Hai sa-ti spun ce deranjeaza: manipularea si obligarea. Nu te impiedica nimeni sa crezi, dar nu-mi cere si mie sa o fac. Nu ma intereseaza nici D-zeu si nici religia in general. In schimb, ma intereseaza LIBERTATEA DE CONSTIINTA pentru mine si pentru copilul meu. Fiti habotnici cat vreti, dar faceti-o in biserica, cretinizati-va cat vreti acolo, nu va amestecati in scoli. Adica vreti sa acceptam profesor de religie platit DIN BANI PUBLICI, preoti platiti DIN BANI PUBLICI, biserici construite TOT DIN BANI PUBLICI. Nu crezi ca sunt prea multi bani publici, cotizati de NOI TOTI, pentru o religie care nu are nimic in comun cu multi dintre noi? Pe ce planeta traiti, oamenilor?

............................................

 

Si finantarea partidelor politice se face tot din bani publici si nu vad nicio reactie de contestare  pentru a  stopa acest indirect jaf din banii  nostrii (si ai tai).

Indignarea prost maturata si expusa pubilc conduce la nasterea unor idei agresiv extremiste care loves in valorile noastre nationale. 

Dar decat sa inveti istoria in generala si liceu (cand a trebuit), mai bine un  chiul si  fumat in boschetii din parcul din spatele scolii. O persoana car nu a trecut ca gasca prin apa prin liceu  si/sau facultate, demonteaza rapid tot esafodajul acesta de doi lei.

 

Raspunsuri

Marian Iosif

#93 Re: Re: Re:

2015-02-26 13:42:04

#86: Derzelas - Re: Re:  

 E dreptul fiecaruia sa chiuleasca sau sa fumeze.Cu ce drept imi inerzice mie biserica sa fac ce vreau si de cand imi hotaraste biserica care sunt valorile dupa care sa ma ghidez ? Partidele politice dau explicatii pentru felul in care sunt cheltuiti banii, biserica da tarii cei mai mari evazionisti,Cum poate biserica sa dezvolte inteligenta unui copil cand au ca moto:"crede si nu cerceta" si "fericiti cei saraci cu duhul"?