Demiterea directorului juridic CPR pt. deservicii aduse profesiei


Musafir

/ #276

2017-09-27 10:53

Facebook Edmond Cracsner

,,Ipocrizia ... asta-i șmecheria!

Citesc diverse postări şi comentarii scrise pe facebook, în ultima lună şi jumătate, şi constat un lucru: că ştim exact ce valori şi concepte nobile să fâlfâim în ochii proştilor atunci când interesele ne împing de la spate, ştim foarte bine să identificăm ce ne lezează în comportamentul altora, însă nu mai ştim ce înseamnă nici respect, nici transparență, nici corectitudine şi cu atât mai puțin recunoștință, în momentul în care noi le datorăm altora. În aceeași notă, identificăm foarte corect atunci când ne este încălcat dreptul la liberă exprimare, când ne este băgat pumnul în gură, dar când comentariile ne sunt potrivnice, nu explicăm, nu stăm la discuții - pumnul criticatului ajunge direct în stomacul criticului. Fascinant este că, cel mai adesea, odată ajunși în postura celor pe care îi înlocuim, începem să le copiem întocmai comportamentul pe care, cândva, îl dezavuam. Totodată, găsesc supărător faptul că unii încă mai simt nevoia să se ascundă în spatele unor conturi false. Deşi nu pot să spun că nu îi înțeleg când văd atacurile virulente ale apărătorilor noii orânduiri. E dezolantă imaginea unor psihologi care acum două luni îndemnau la calm, la întoarcerea privirii către noi, iar acum s-au transformat în câini de pază așezați, din nou în curtea noastră, a tuturor. Poate că eu am fost perceput ca fiind prea agresiv, dar agresivitatea aceea era îndreptată împotriva celor care au distrus profesia, nu împotriva colegilor mei, alături de care s-a putut genera această schimbare. Faceți loc lingăilor de clanțe, tălpi, etc. Urât din partea voastră să vă înfigeți în gâtul oricui are o părere diferită de a voastră!  Dezamăgitoare atitudinea aceasta belicoasă a câinilor democrației impuse cu arma în mână! Vedeți dumneavoastră, şi soldații pe front sunt agresivi, şi teroriștii deopotrivă - însă primii sunt devotați, iar cei din urmă sunt fanatici. În esență, agresivi suntem toți, dar important este împotriva cui ne îndreptăm. Raspunsul este deja evident: împotriva colegilor de care până acum puțin timp a fost nevoie pentru a avea acea reprezentativitate pe care o clamăm acum.

Cu prietenie,

Edmond Cracsner"