Sustin Platforma Romania100

1990

/ #2333 Modificati Codul de Procedura penala si legile ce guverneaza regimul contraventional

2016-10-29 06:40

Deseori mi-a fost dat sa vad ca munca ce o desfasor ,respectiv munca de politie, ii afecteaza doar pe oamenii cinstiti,corecti,solvabili, deoarece in momentul de fata doar omul acesti oameni sunt fortati sa respecte majoritatea legilor tarii pentru a nu fi sanctionati contraventional (amendati), prezentele legi ce guverneaza regimul contraventional nu au nici macar un minim efect asupra persoanelor insolvabile (nu poti executa silit o persoana ce nu detine nimic) astfel ca acea persoana este imuna la amenzile primite din partea politiei si totodata este imuna la politie, fapt ce ii da incredere sa comita si alte fapte care pot duce intr-un final la comiterea de infractiuni. Va rog modificati Ordonanta Guvernului nr.2 (regimul comtraventional) care pana in cursul anului 2001 avea prevazuta inchisoarea contraventionala, cea mai eficienta forma de constrangere a persoanelor care cred ca au doar drepturi fara a avea obligatii . Inlaturati discriminarea cetateanului corect ! 

Am semnat pentru Platforma Romania 100 deparece au fost punctate ideile importante pentru noi, cetatenii Romaniei, dar nu uitati ca trebuie revizuit tot ce s-a invechit sau au distrus comunistii ce au guvernat in perioada 1990-2015 !

Va doresc mult scucces si asteptam rezultate bune !