PENSII DE SERVICIU PENTRU FUNCTIONARII PUBLICI


Musafir

/ #356

2016-07-19 08:19

Dacă această petiţie ar avea o rezolvare favorabilă, s-ar rezolva o mare nedreptate şi discriminare,dintre salariaţii care au slujit, ani de-a rândul, statul nostru.
Eu tocmai am primit decizia de pensionare anticipată începând cu 1 august şi nu-mi vinesă cred că, după 40 de ani de muncă, toţi la stat, am o pensie în cuantum de 40 % din venitul NET realizat. Cum se poate ca alte categorii de slujbaşi ai statului să aibă pensie cu mai mult de sută la sută din venitul BRUT şi nu net, sau peste optzeci la sută din acelaşi venit brut (vezi justiţia, armata, poliţia şi nu numai) iar noi, ceilalţi să avem o pensie de mizerie?
Spuneţi-mi, vă rog, pentru care categorie de pensionai va fi aplicabilă modificarea legislativă, dacă ea va fi aprobată? Pentru cei care ies la pensie începând cu data aprobării sau şi pentru cei asemeni mie, funcţionari publici, care ies sau au ieşit deja la pensie?
Să dea Domnul să reuşiţi în demersul dumneavoastră. Mulţumesc şi doar pentru că v-aţi gândit la asta.Succes!