Inlocuirea denumirii de rrom cu tigan,sau cu alta denumire care sa faca referire la originile lor.


Musafir

/ #369

2016-06-26 16:18

Mi se pare că deja ne-am săturat să fim terfeliți ca naţie de catre aceşti impostori atât ţigani cât si cei care au aprobat cu ochii îchişi această noua nomenclatură.
Tind să cred că interesează existenţa acestei falsificari la nivel european , pentru că nimeni nu a pretins nici o justificare la adoptarea noii nomenclaturi.
Ceea ce de-a lungul istoriei se cunostea ca fiind etnia ţigănească, nomadă dintotdeauna , acum pare că au țară de care să îşi bată joc.
Iar cetațenii europeni acceptă fără probleme o minciună impusă poporului român de formă injustă.
Români de pretutindeni- uniți-vă si semnati această petiție de justificare a identitații româneşti.
Să solicităm o revizuire a aprobării acestui termen ce a ajuns să ne confunde traditiile si originea .
Noi reprezentam istoria milenară de popor muncitor, nu ne pot terfeli numele si nația fară justiție.
Un salut pentru românii de pretutindeni.
Si pentru ţiganii care fac onoare rasei lor. Ar trebui sa fie orgolioşi că sunt țigani şi să nu se ascundă sub un pseudonim. În toate ţările şi-au pastrat numele etniei, nu acelaşi lucru s-a întâmplat în România.