Inlocuirea denumirii de rrom cu tigan,sau cu alta denumire care sa faca referire la originile lor.


Musafir

/ #287

2015-07-23 13:45

Pentru asocierea continu-umilitoare intre roman-rom. Am trait personal momente dezgustatoare in tren sau aeroport in UE si Elvetia in momentul prezentarii pasaportului. Vamesul francez (avea langa el 4 zdrahoni de politisti) cred ca mai avea putin sa nu ma coboare din trenul Basel-Strasbourg pe mine (alaturi de fiul meu care lucreaza la Novartis) fiind simplu turist. M-am saturat de oraznicia acestei etnii de a se plia pe fibra noastra nationala. Indo-tigani sa-si spuna, ca de acolo au venit si nu suntem datori sa-i suportam sute de ani fara a se schimba un milimetru. Intr-un Muzeu in Elvetia am vazut o Expozitie cu carti si poze cu tigani de sute de ani in Europa, incercarea de a-i impropietari cu pamant, vandut a doua zi de tigani care au fugit, incercarea de a le da bani sa inceapa o activitate, multe alte ajutorari.I nutil, tot nomazi si oameni de nimic au ramas majoritatea dintre ei. Au recurs la pedepse drastice, inutil au fugit din tarile care nu mai voiau sa-i accepte si ne-am trezit noi cu ei. Dupa '89 majoritatea tiganilor din Europa au intrat pe teritoriul nostru unde puteau face absolut ce voiau, au fost expuzati din Franta, Germania, etc cu avioanele si li se faceau "acte de identitate" romanesti ca oricum nu stiau o boaba lb.romana. Ne-am pricopsit cu ei din cauza hotilor si banditilor de politicieni in frunte cu cel mai periculos individ, Iliescu, care i-a si gratulat cu numele de "rom". Rusine PSD. Singurul care s-a opus si a comentat problema a fost d-L Ministru de Externe Teodor Melescanu, el a prevazut dezastrul romanesc provocat de "rom'