Salarizare sofer TIR

discover

/ #155 Re: Re: Re: kelu

2015-02-16 05:18

#148: sclav in tara mea - Re: Re: kelu

ai spus tot cand ai ales sintagma "sclav in tara mea ". Poate mai esti , poate nu ...dar nu vorbiti de drepturile voastre ale angajatilor , atata timp cat nu va duce capul sau nici in vis nu va vin astfel de info , despre cate taxe se pun in carca angajatorului . Despre cati de multi factori depinde afacerea lui , si despre cate riscuri sunt la ordinea zilei atunci cand va incredinteaza "munca lui , bussinesul lui " sa-l duceti la bun capat.....Vorbiti cand mergeti in papucii patronului macar o saptamana . Si el la fel . Veti ramane uimiti cati veti esua ...si cati vor reusi. Patronul ...poate candva a fost sofer ...Soferul - mai rar- sa ajunga din patron sofer. De aceea , nu vorbiti de patronul firmei de transport ca nu va respecta drepturile ....ca habar nu aveti cate drepturi ii sunt lui ingradite si cate taxe plateste el.

completare ; cei care nu au fost capabili sa invete  au impresia ca doar din volan si pedala pot pretinde salarii , diurne , etc etc la care multi nici nu viseaza. O sa spuneti ca e responsabilitate , ca e oboseala - desi angajatii mei - conduc la program ,weekendurile sunt acasa asa ca ....si atunci chiar ma intreb : ce categorie mai este atat privilegiata - cu atatea ore condus /pauza/odihna  ? Cum e la femei cea mai veche si simpla  meserie ......, asa am ajuns sa constat ca este si soferia   cea mai veche si simpla meserie - pentru unii. Habar nu au , ca ptr ca ei sa aiba masina , salariu respectiv cineva poate si-a gajat casa la banci ,habar nu au sa gandeasca in perspectiva ...daca azi fura de la patronul asta , daca azi patronul asta ii da o paine , maine nu conteaza ce va fi ...mai sunt destui patroni ...ca este drept fiecare padure are uscaturi . Si toti de-or avut ceva pamanturi ...in loc sa le lucreze le-au vandut si au ajuns din tarani prosti patroni si mai prosti ...asa e ...care fac curse la negru , care nu au asigurari , care nu platesc taxe si care scad sub limita oricarei ratiuni , pretul /km la transport . Si atunci , cel care este corect , sau incearca sa ramana corect ori da faliment , ori face mici artificii ori ajunge sa faca concurenta celui care munceste la negru ...aceasta munca o stiu toti a face-o ....dar cati risca ?!