Salarizare sofer TIR

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Salarizare sofer TIR

Acest articol a fost șters de către autorul petiției (Arata detaliile)

2013-08-17 20:25


Acest articol a fost șters de către autorul petiției (Arata detaliile)

2013-08-25 13:53


Acest articol a fost șters de către autorul petiției (Arata detaliile)

2013-08-26 00:15


Acest articol a fost șters de către autorul petiției (Arata detaliile)

2013-08-26 13:02


Acest articol a fost șters de către autorul petiției (Arata detaliile)

2013-08-26 13:05


Acest articol a fost șters de către autorul petiției (Arata detaliile)

2013-08-29 13:05


Initiator petitie

#132

2013-09-19 14:58

Aceasta este o petitie on line.Cum se face ca ati ajuns sa postati in loc de comentarii strict pe baza petitiei cereri de angajare sau comentarii rautacioase la adresa altor semnatari?Toate comentariile care nu au legatura cu aceasta petitie vor fi sterse.


Musafir

#133

2013-10-13 11:22

De acord
mir

#134

2013-10-17 18:25

dragi colegi daca noi nu mergem pe o anumita suma vin alti care merg zi noapte numai sa impresioneze patroni,da colegule santem lasi,nu santem uniti daca am fii patroni nar putea face nimic ar trebui sa mearga ei cu copii lor nu noi sa fim bataia lor de joc nou nu ne ia nimeni apararea si atunci ii normal ca patroni sa faca ce vor ,sper sa schimbam ceva
calatoru

#135

2013-10-25 21:22

Cine a trecut zilele acestea prin vama Nadlag a dat dovada de curaj,rabdare,profesionalism cu toate ca sa mai injurat sa mai facut haz de necaz,drumuri bune si mult respect colegilor care au indurat cozile din vami aceasta bataie de joc trebuie sa inceteze cat mai repede multumiri initiatorului acestei petiti succes

Musafir

#136

2013-10-31 08:46

Ma uit si vcad cati au semnat petitia...inseamna ca restul de soferi banuiesc ca mii sant foarte bine platiti si respectati de firmele lor...BRAVO!
Costy

#137

2013-11-22 17:03

Dupa cum se vede,soferii sunt multumiti de conditiile de munca impuse de angajatori.Drept urmare,petitia este suspendata.S-a incetat strangerea de semnaturi.Cu regret ca nu s-a putut mai mult!Asa cum nimeni nu vrea sa adere la sindicatul Globetrotter.
sotie de sofer

#138

2013-11-25 13:59

Da-ti firmele de transport in judecata,.....o sa fiti surprinsi.......nu au voie sa va oblige sa dormiti in camion, diurna este obligatorie, orele suplimentare( tinand cont ca soferii de tir nu muncesc 8 ore/zi, ci in medie de 12 ore/zi (condus + incarcare/descarcare), ore de noapte....etc.
Pentru cei care sunt delegati ( romania-UE), adica se intorc in tara dupa ce efectueaza cursa - trebue ordin de deplasare(delegatie) - semnata si de sofer(la titular de avans), ceea ce inseamna ca avansul este diurna, cazarea, taxe drum.....iar salariul este dupa o luna ( pe statul de plata ).
Pentru cei care sunt detasati (decizie de detasare), adica nu se intorc in tara, efectueaza curse doar in UE de vest, trebuie sa primeasca diurna, cazare + salariul european, egal cu al unui coleg sofer din europa.

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2013-12-23 19:31


calatoru

#140 salarizare

2013-12-25 20:26

Degeaba dati firmele in judecata firme precum Lazar Company are avocatii si judecatorii corupti care te face sa pierzi timp si bani prin tribunale si sa nu ai nici cel mai mic castig,cu toate marsaviile care se fac la aceasta firma, autoritatile daca ar fi corecte ar descoperi foarte multe nereguli la acest gen de firme si pur si simplu ar inchide aceste focare de infectie a economiei Romanesti.Poate noul an va deschide si ochii cui trebuie sa vegheze asupra bunului mers si bunastari acestei tari.

Musafir

#141 Re:

2014-02-10 14:57

#30: -

toti patroni st la fel pt ei nu pt noi lucrez la dunca si vad ce se intimpla exact


Musafir

#142 kelu

2014-03-08 22:07

daca ar plati corect patroni nu am mai pleca din tara sa fim slugi pe la mari imperialisti....dar si legile la noi sunt dictate de imperialisti.sau daca sunt legi cine le aplica si mai ales cine controleaza!!!????arr stie sa ne opreasca sa ne controleze....dar pe patroni cine i controleaza???

Musafir

#143 Re:

2014-03-25 21:01

#8: -  

 

eu

#144 Re: kelu

2014-05-08 10:41

#142: - kelu 

 Interesant este ca nu vorbiti despre cum furati motorina, despre cum folositi masinile si in interes propriu, despre fuga de platit taxe si impozite-cati dintre voi acceptati sa vi se fiscalizeze pe bune venitul?-despre cum va bateti joc de masini. Sunt atatia destepti aici care se "pricep" la transport. De ce nu va faceti propria firma daca nenorocitul  si imperialistul de patron castiga atat de mult?Puneti-va casele si neamurile gaj, rezistati pe o piata crancena, iar apoi  mai vorbim.nu am Intalnit pana acum soferul -angajat si nu patron -pe care sa-l privesc cu respect din toate punctele de vedere: CINSTE, meserie, curatenie, harnicie.Iar cand spun meserie, nu ma refer doar la invartit volanul.Cine  le are pe toate, are propria lui masina.Restul, lucrati la altii.

Off topic; incercati sa va abtine de la a comenta atunci cand sunteti semianalfabeti.Putin respect pentru biata limba romana.Daca intelegeti ce inseamna.


Musafir

#145

2014-06-16 18:52

Da de ce soferi de tir din romania sunt platiti asa de prost

Musafir

#146

2014-06-16 18:56

Sant alex si imi plac foarte mult tirurile sias dori cine ar fi disponibil sa angajeje sofer pe tir
ada

#147 sotie de sofer

2014-07-16 17:01

Am castigat la proces o parte din drepturi (25.000 euro), sunt in apel pentru restul....deoarece nu am solicitat daune ca sa-mi acorde instanta cat vrea, ci am solicitat drepturile in baza temeiului legal.
sclav in tara mea

#148 Re: Re: kelu

2014-07-30 07:52

#144: eu - Re: kelu

Domnule "eu", stimabile (trebuie sa am mare grija cum ma adresez. Sunteti doar un PATRON "care rezista pe o piata crancena")

Sa le luam pe rand

Spuneti ca furam motorina. Credeti ca daca ati fi un angajator care ar respecta prevederile codului muncii, toate drepturile si obligatiile care vi se impun, angajatul ar mai recurge la asa ceva?

Intrucat dv nu faceti distinctie si bagati toti soferii in aceeasi oala, asta voi face si eu.

De ce oare unii soferi sunt de acord cu fiscalizarea venitului? Va ganditi oare cum e sa traiesti cu un salariu putin mai mare decat al unui necalificat, in masura in care ne gandim doar la responsabilitatea pe care o avem in timpul serviciului? De aceea unii dintre noi sunt de acord, la gandul ca le intra in buzunar cativa lei in plus. Dv. de ce nu ne platiti zilele de repaos saptamanal, orele suplimentare, sporul de noapte, concediul de odihna? Astea sunt drepturile noastre, asa cum si dv aveti drepturi. Si noi suntem oameni ca si dv. Poate ca nu suntem asa destepti sa ne "pricepem" la transport, dar ne cunoastem drepturile, cel putin asa ar trebui.

Singura greseala a soferului este ca, din lasitate, delasare, sau orice alte motive neintemeiate, nu se impune in fata angajatorului atunci cand trebuie, si mai ales, nu exista un sindicat care sa asigure atat respectarea drepturilor soferilor, dar si a obligatiilor fata de angajator. Consider ca ar fi necesara o initiativa legislativa la nivel de guvern, in acest sens.

Nu cred ca "nepriceperea in transport" este motivul pt care soferii nu-si fac propria firma, stimabile. V-ati gandit ca o cauza ar fi si lipsa de "relatii" fara de care nu ar fi posibila desfasurarea unei asemenea activitati? Cunosc colegi care au furat dintr-un mare Combinat siderurgic si au ajuns "mari patroni". Ideea dv ca furam, de unde pleaca oare?....din propria experienta cumva? Asta e definitia dv a "desteptului care se pricepe la transport"? Ajungeti sa va puneti gaj pana si neamurile, pentru ca vreti sa va extindeti. Dar asta nu inseamna ca, sclavii de soferi trebuie doar sa traga pentru voi fara drepturi respectate. Asta nu inseamna ca soferul nu trebuie sa ma aiba o viata de familie la limita posibilului.

Dati-ne motive sa va respectam si veti avea parte de "CINSTE, meserie, curatenie, harnicie" din partea noastra.

Sunt un biet sofer de tir in tara asta minunata si o spun cu mana pe inima ca, pentru faptul ca imi fac meseria destul de bine si cu responsabilitate si pt curatenia impecabila din masina, sunt dat drept exemplu de multi, INSA NICIODATA N-AM SA PRIVESC CU CINSTE UN PATRON DE TRANSPORT. Mi-a placut meseria asta dintotdeauna si o voi respecta mereu, insa nu si pe angajatorul zilelor noastre. NICIODATA, ATAT TIMP CAT TRATEAZA ANGAJATUL CA PE UN SCLAV!

Off topic : intrucat nu am facut decat sa-i raspund IN ACELASI MOD user-ului "eu", rog initiatorul acestei petitii sa nu stearga acest mesaj. Multumesc

Cu stima, "stimabile eu" (am observat ca, desi nu ati dat dovada de respect, sunteti obsedat sa fiti respectat....)

 

o alta sotie de sofer

#149 Re: sotie de sofer

2014-07-30 07:53

sofer de camion

#150 Re: Re: Re: kelu

2014-09-21 08:37

#148: sclav in tara mea - Re: Re: kelu 

 sunteti super tare....cata dreptate aveti! Bravo!