Salarizare sofer TIR

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Salarizare sofer TIR

sofer

#151 Re:

2014-10-24 11:41

#44: -  

  Sa iti fie de rusine.....cum pot sa vorbesti asa de accidente, cu o mentalitate ca asta cu siguranta nu ajuti niciun sofer de camion..... fa un dus rece si mai citesti o data ce ai scris.

eu

#152 Re: Re: kelu

2014-12-10 12:48

dragos

#153

2015-01-15 05:46

Intai sa ne creeze conditii de lucru adica drumuri si parcari si apoi sa ne ceara program,roviniete si altele.ce ne face isctr este bataie de joc.cand o sa ne comparam cu franta,germania la drumuri si parcari atunci nimeni nu va mai avea ceva de obiectat.si eu sunt pentru respectarea regulamentului dar sa ai si unde sa il practici.in momentul de fata este foarte dificil sa respecti un regulament care este facut pentru tari mult mai dezvoltate decat romania.pana o sa avem conditii bune de lucru va rugam sa o lasati mai moale domnilor de la isctr ca vedeti si voi ce tara avem.va multumesc.

 

Lina

#154 Re: sotie de sofer Tir

2015-02-06 08:16

#111: Ada - sotie de sofer Tir 

 Sunt de acord cu tine.Sotul meu a muncit la o societate din Romania in care patronii sunt cetateni straini-austrieci,si care nu dau avans de deplasare,diurna la km din care platesti taxele in numele societatii si nu ti le deconteaza,cazare zero,salar minim,ore suplimentare zero ...iar din diurna mai opreste si bani fara sa dea un document justificativ,ba mai mult iti vireaza banii pe cardul personal ca diurna si ti-i cere inapoi prin amenintari,plangeri penale....,insa daca intri in contabilitate te ingrozesti.Are inregistrat avans deplasare pe numele soferului,are diurna maxima inregistrata,si nu se stie daca nu i-a inregistrat si 75% din cazare care se poate inregistra fara chitante si facturi....deci unde sunt banii soferilor?????

Cum cresc tirurile in curtea patronilor????

CEDO s-ar ingrozi,dar daca va fi nevoie vom ajunge si acolo.Soferii sunt tratati ca sclavii,traiesc pe comunitate cu 10 euro/zi,deci nici macar diurna minima,dupa care la decont  li se da diferenta de bani in contul lor personal dupa care li se cere sa vina cu banii in mana la birou.Nu li se sigura cazare,desi nici o lege nu spune ca tiristii nu au dreptul la cazare,mai ales ei care au in maini viata atator oameni care circula pe strada,insa nu li se da cazare pentru ca ei in timpul in care ar trebui sa doarma ,conduc pentru ca patronii sa nu piarda cursele...si banii.Nu apuca bine sa descarce marfa si deja merg la incarcat...si in acele 2-3 ore care le dorm trebuie sa pazeasca marfa,si nu au nici o siguranta ca nu pot fi atacati in vreun fel.Securitatea si sanatatea in munca unde este????

Dar daca majoritatea se multumesc cu cat li se da pentru ca au datorii la banci sau chiar la angajator care-i face datori fara sa justifice pe acte acest lucru....merg in continuare ...miii si mii de kilometri...pe cod rosu de ploi,ninsori....riscandu-si viata,libertatea....

Dar ce e mai rau,patronii straini desemneaza un reprezentant roman al firmei in Romania,care el isi bate joc de romani...austriecii fiind cred pe dinafara cu legile de la noi.Ei vad actele contabile si cred ca li s-a dat soferilor avans de deplasare,diurna maxima si de aceia acestia merg de rup pamantul...

discover

#155 Re: Re: Re: kelu

2015-02-16 05:18

#148: sclav in tara mea - Re: Re: kelu

ai spus tot cand ai ales sintagma "sclav in tara mea ". Poate mai esti , poate nu ...dar nu vorbiti de drepturile voastre ale angajatilor , atata timp cat nu va duce capul sau nici in vis nu va vin astfel de info , despre cate taxe se pun in carca angajatorului . Despre cati de multi factori depinde afacerea lui , si despre cate riscuri sunt la ordinea zilei atunci cand va incredinteaza "munca lui , bussinesul lui " sa-l duceti la bun capat.....Vorbiti cand mergeti in papucii patronului macar o saptamana . Si el la fel . Veti ramane uimiti cati veti esua ...si cati vor reusi. Patronul ...poate candva a fost sofer ...Soferul - mai rar- sa ajunga din patron sofer. De aceea , nu vorbiti de patronul firmei de transport ca nu va respecta drepturile ....ca habar nu aveti cate drepturi ii sunt lui ingradite si cate taxe plateste el.

completare ; cei care nu au fost capabili sa invete  au impresia ca doar din volan si pedala pot pretinde salarii , diurne , etc etc la care multi nici nu viseaza. O sa spuneti ca e responsabilitate , ca e oboseala - desi angajatii mei - conduc la program ,weekendurile sunt acasa asa ca ....si atunci chiar ma intreb : ce categorie mai este atat privilegiata - cu atatea ore condus /pauza/odihna  ? Cum e la femei cea mai veche si simpla  meserie ......, asa am ajuns sa constat ca este si soferia   cea mai veche si simpla meserie - pentru unii. Habar nu au , ca ptr ca ei sa aiba masina , salariu respectiv cineva poate si-a gajat casa la banci ,habar nu au sa gandeasca in perspectiva ...daca azi fura de la patronul asta , daca azi patronul asta ii da o paine , maine nu conteaza ce va fi ...mai sunt destui patroni ...ca este drept fiecare padure are uscaturi . Si toti de-or avut ceva pamanturi ...in loc sa le lucreze le-au vandut si au ajuns din tarani prosti patroni si mai prosti ...asa e ...care fac curse la negru , care nu au asigurari , care nu platesc taxe si care scad sub limita oricarei ratiuni , pretul /km la transport . Si atunci , cel care este corect , sau incearca sa ramana corect ori da faliment , ori face mici artificii ori ajunge sa faca concurenta celui care munceste la negru ...aceasta munca o stiu toti a face-o ....dar cati risca ?!

 

 

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2015-04-06 11:58



Musafir

#157 Re: sotie de sofer Tir

2015-04-28 19:59

#111: Ada - sotie de sofer Tir 

 Mare dreptate aveti,pacat ca sunt putini cei care fac ceva.....la fel se intampla si cu soferii de autocar. Succes in demersurile d-voastra !


Musafir

#158 Re: itm cluj

2015-10-03 14:18

Xadu

#159

2015-12-05 13:24

Ma poate lămuri si pe mine cineva ,cat se plateste o zi de stat in parcare cu camionul ,eu am vro cateva zile state in parcare si nu stiu cam ce banii sa-i cer pe zi 


Musafir

#160 Re: itm cluj

2015-12-14 01:46


Musafir

#161 impact pay

2015-12-16 15:24


Musafir

#162 Re: Re:

2017-04-16 13:24

#4: un necunoscut - Re:  

 Cum adica renunta la plata la Km-ru??? Legea 561/2006 art 10 !!!