Votati pentru mentinerea religiei in scoli


Musafir

/ #1478

2014-11-23 13:04

Buna ziua! As avea si eu o intrebare.Multumesc dinainte celui sau celor care imi(vor) clarifica acest subiect.

Zilele trecute am vorbit la telefon cu o verisoara din Sibiu.Aceasta era mirata,chiar indignata de faptul ca doctorii si asistentele medicale din acest oras,impun mamelor,parintilor "taierea-imprejur"la copii( cautand alte explicatii ).M-am mirat si eu.Am zis ca nu se poate,nu e o obligatie.Trei dintre vecinele ei,au dus déjà baieteii la spital,sunt deja taiati.Copilul unuia dintre nepoti,la fel.Doctorii motivau: igiena, evitarea unei infectii( daca nu este spalat bine copilasul).

M-am luat cu mainile de cap.Ce se intampla in Sibiu? Ce se intampla in tara? Ce e cu acest obicei? Nu mai stiu tinerele mame,cele din democratia romaneasca sa-si spele copilasii? Ii lasa poate prea multi ani in pempersuri,sa se infecteze,din cauza lenei.

Sute de ani,mii de ani mamele de baietei au stiut cum sa le faca baie cu sapun simplu si cu scutece de panza,iar azi cadrele medicale ii obliga pe parinti sa-si taie imprejur copiii,ca sa nu se infecteze,sa fie mai barbati cand vor fi mari!!! Ce se intampla acolo? Ce se intampla cu traditiile poporului nostru crestin? E grav,deoarece se loveste in ce avem noi mai de pret:copilul,viitorul.

In Franta se taie imprejur cei din religia ebraica si musulmana.Se mai intampla si pe la casele de crestini nepracticanti,ori atei,mai rar insa(motivul fiind: tot asa-pretinsa igiena).Am tot respectul pentru aceste religii,inteleg chiar motivatia igienei.Nu este insa o practica obligatorie aici in Franta.Doctorul nu-ti impune aici sa-ti tai copilul imprejur.

In tara e o obligatie,ca daca nu sperie mamele ca li se imbolnaveste si le moare copilul.Generatii de generatii la noi in tara,nu si-au dat copiii sa-i taie imprejur,acum e ca o necesitate,o obligatie impusa de doctori formati prin occident,de surori care mai fac si ele un ban prin practicarea acestei mici chirurgii. Ce se intampla?

Trebuie obligatoriu ca romanii sa se taie toti imprejur de aici incolo?! Imi vine chiar sa rad§! Ce se urmareste de fapt? Mii de ani barbatii nostrii n-au fost taiati imprejur si au crescut sanatosi,plus ca virilitatea barbatilor din tara noastra si-a facut demult renumele.

Multumesc pentru eventualele raspunsuri si inca o data sa nu se supere cei de religie mozaica,ori musulmana,aici e vorba de cu totul altceva,de ceva ce se pregateste poporului roman( ceva e putred in Danemarca,cum se spune ). A.N