Salvati OLTCHIM si ARPECHIM!


Musafir

/ #22270 Se majorează preţul la căldură

2014-06-18 06:32

http://www.viatavalcii.ro/index.php/component/content/article/51-slide/27829-se-majoreaz-preul-la-cldur.html

http://www.viatavalcii.ro/images/2014/gigi-matei-18062014.jpg...

Primarul interimar Gigi Matei are şi o veste nu prea bună pentru râmniceni. Este vorba de majorarea preţului la gigacalorie, ceea ce înseamnă că pentru iarna viitoare preţul la căldură în sistem centralizat va creşte. „Am şi o veste mai puţin bună, să nu zic una rea. Ştiţi că în fiecare an, conform contractului de finanţare, pentru proiectul de modernizare şi reabilitare a reţelelor de transport a energiei termice, conform graficului anexă la contractul de finanţare, creşte preţul la gigacalorie. Întâmplarea face că de fiecare dată când trebuie aprobată această majorare se nimereşte ca eu să fiu la conducerea Primăriei Râmnicului, deci un prilej pentru unii să mă acuze şi să spună: „iar creşte Matei preţul gigacaloriei”. Însă, trebuie să precizez că este obligatoriu să se facă majorarea, este un contract semnat de vechea administraţie locală, pe vremea lui Romeo Rădulescu, în care este prevăzut preţul gigacaloriei până în 2031, iar acest contract trebuie respectat. Nu există loc. Am avut o discuţie lungă cu colegii din Primărie şi am mers până acolo în a-i întreba ce mi se poate întâmpla dacă nu pun în aplicare această majorare de preţ. Mi s-a spus că încetează finanţarea pentru proiect şi se pierd banii europeni. Deocamdată nu ştim cu cât va fi majorat. Este un calcul tehnic de aplicare a unor indicatori în funcţie de indicii statistici, de inflaţie, mai mulţi factori. Vom şti după ce vom avea mai multe întâlniri cu reprezentanţii CET-ului şi vom stabili exact. În principiu, cred că va fi o creştere cu 20 de lei la gigacalorie”, a spus primarul interimar Gigi Matei. Contractul de finanţare este încheiat în anul 2011, iar cel care a semnat acest contract din partea Primăriei Râmnicului este fostul primar Romeo Rădulescu. „Dacă dânsul mai face şi de data aceasta acuzaţii, voi face o copie a contractului, a graficului şi una cu semnatarii acestora, le voi afişa la fiecare scară de bloc, pentru ca râmnicenii să vadă toată evoluţia şi să ştie cine a semnat această sentinţă. Lucrurile trebuie să fie clare, pentru că am observat că dacă taci ai de pierdut. S-au făcut fel şi fel de acuze nemeritate la adresa mea, ştiţi bine. Aceste creşteri sunt obligatorii şi nu avem cale de întors”, a mai precizat primarul interimar Gigi Matei. Mihaela Borcan