Patrimoniul istoric national între profesionism si amatorism

pratmin

/ #471 Re: Re: Re: Re: Re: Ceva in sfarsit se misca.arheologii sa invete diferenta.

2014-02-19 11:32

#463: tot ăla mic... - Re: Re: Re: Re: Ceva in sfarsit se misca.arheologii sa invete diferenta.

Cei mai multi care au comentat aici si cu numele real sunt detectoristii, pentru ca nu au nimic de pierdut, respectand legile in vigoare. Exemplul meu a fost dat pe unul din grupurile aferente arheologilor:

https://www.facebook.com/groups/perspective.arheologice/464451060322410/?comment_id=465878346846348&notif_t=group_comment_reply

Este vorba despre un print screen cu colectia mea din WW1, acea poza fiind - conform mult-prea-petitionarului E.T. - cartea mea de vizita. De fapt este exact ceea ce-mi doream, o poza care dovedeste pasiunea si nu dovedeste nici o instigare la nerespectarea legii. Ca dovada si comentariile colegilor sunt pe langa subiect (poza postata) si se dfovedesc a fi doar niste pupaturi in poponetul negru al d-lui E.T.

Oricum, sunt convins de faptul ca scrumiera folosita la birou de catre E.T. este mai veche decat obiectele din colectia mea.

Comentatorii din partea arheologilor sunt doar trei, inclusiv petitionarul, restul (inclusiv semnatarii) fiind rezervati din motive lesne de inteles.

Este mare pacat ca se ajunge la astfel de ironii si rautati; sper sa se mute discutiile intr-un cadru mai oficial, mai ales in birourile avocatilor in prima faza.

Poate primim ajutor de la "papusica adevarului" sa uitam cu totii de caricatura asta de petitie :)