Salvati OLTCHIM si ARPECHIM!

Alain

/ #2170 chestii

2013-03-21 14:30

Acele mironosite SLO-ROIBU a facut urmatoarele lucruri timp de 20 de ani:
- nu au pus niciodata problema sa dea oameni afara...... daca s-ar fi intamplat acest lucru ar fi primit salarii compensatorii

R: eu imi amintesc de acele vremuri cand asa zisele negocieri purtate de Diculoiu incepeau de la 80% mariri de salarii si se terminau cu un lamentabil 11% dar, aveau grija in prealabil sa anunte ca trebuie dati oameni afara - sper ca nu ai vazut alt film - lumea se multumea si cu 11%, noroc ca a ramas in Oltchim;
- cu bani pompati de la stat as fi fost si eu un supermanager, nu uita, gaura 800milioane eur;

- au marit salariile la un nivel aproape corect pentru industria petrochimica

vrei sa zici, pentru voi jmecherii, oamenii de rand luau o abureala - da, voua v-a mers foarte bine;

- au inbunatatit continuu conditiile de munca

R: te cred, daca imi spui cand ati coborat voi de la biroul vostru de SLO si ati ajuns pe la var SIC, de exemplu.... stii... instalatia aia tooooocmai din fundul combinatului;

- au modernizat continuu Combinatul - vezi declaratiile lui Varu jan

R: din nefericire haotic si hei-rup-ist din dorinta de a sifona niste bani, vezi PVC 2, si sa vezi ce surprize vor fi acolo daca vor vrea sa produca vreodata....

Si spre surprinderea ta se incapataneaza sa creda ca se mai poate salva Combinatul - da ALAIN au solutii - trebuie sa se uite cineva la ele.

R: da, si nu a fost lasat sa le aplice de oamenii rai care i-au luat jucariile, a naiba de conspiratie....

A... si era sa uit SLO in numele a 230 de salariati din Oltchim da in judecata administratorii judiciari pentru ca au incalcat CCM-ul dupa data de 30.01.2013 ---data la care Oltchim a intrat in insolventa---
Legea spune ca toate datoriile izvorate dupa data intrarii ininsolventa trebuiesc platite.
Cernev o fi aflat de acest lucru ----- ca se incalca sistematic CCM-ul--- poate ca nu-i pasa
Ce zici pricepi ceva...Te pot ajuta sa intelegi ceva din ce se intampla in Oltchim...

R : iti parafrazez raspunsul pe care i l-a dat Piperea lui Diculoiu, ca inteleg ca erai si tu de fata : "glumesti?"

@Max : este foarte hazliu "articolul" tau, ai pus mult suflet banuiesc, doua chestii te intreb si daca nu reusesti sa argumentezi, te rog mult sa te abtii de la aberatii din astea:

1. cand spui fam.Cernev, banuiesc ca te referi la dl si dna Cernev o sa te rog sa-mi spui ce superlimuzina folosesc ei de la Oltchim (daca spui de Mondeo 24CCH - o sa te rog sa stai jos...), iar daca faci referire la masina personala a fam Cernev -banuiesc ca nu intra in discutie....

2. din ce bani au fost platiti cei detasati de la CET?

@Piperus : esti intr-o eroare maaaare, las-o asa.... - maine se va concretiza din care inteleg