Anularea prevederilor hotararii 2/2010 a Colegiului psihologilor,

Gabriela

#1 Citat

2014-06-05 17:37

Citat din raspunsul lui Daniel David, intrebat daca are master pe fiecare specializare :

,,Nu, nu am patru mastere, deoarece nu am atatea specializari atat de diferite. In mod normal nu ar trebui sa fii nevoit sa faci mai multe specializari atat de diferite; eventual pot fi mai multe din acelasi domeniu, care pot fi subsumate unui program cu un trunchi comun. Oamenii insa incerca mai multe specializari din domenii complet diferite, deoarece piata muncii este slaba si incearca sa-si maximizeze sansele. Ar trebui insa intarite specializarile, astfel incat mai mult sa nu insemne mai multe specializari, ci mai multa pregatire in specialitatea de baza. ""

http://danieldavidubb.wordpress.com/2014/04/08/o-scurta-nota-asupra-dezbaterilor-recente-din-cadrul-colegiului-psihologilor-din-romania/

Mizeria aruncata, excesele si abuzurile cpr asupra psihologilor continua.


Musafir

#2

2014-06-05 18:11

Si eu sunt in aceeasi situatie in care isi da cu parerea domnul DD(Specializarea în psihologie trebuie să presupună masterul de specialitate (cu excepţia generaţiilor pre-Bologna)
iulia

#3 cate specialitati poti duce?

2014-11-08 05:27

Cei care vor mai multe specialitati au ca motivatie dorinta de a castiga din mai multe directii oferind mai multe tipuri de servicii.

Nu inteleg cum crede cineva ca poate face la nivel profesionist fiecare din cele 4 (chiar 8 atestate !!!) specialitati, cand pt fiecare e nevoie de multa munca, studiu, anii pt perfectionare. Esta ca si cum un medic ar fi si ginecolog, si psihiatru si cardiolog. Cum?!?

Psihologul care face si stie de toate nu exista. Sau daca exista (ca are atestatele pe perete sic!) eu nu cred in profesionalismul acestuia.