Salvați Revista Transilvania!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Salvați Revista Transilvania!


Musafir

#26

2013-07-25 15:03

salvati revista
lucipop

#27

2013-07-25 16:12

Toate tarile europene își protejează prin subventii consistente agricultura și cultura, hrana data de pamant si spirit. Ce se urmareste la noi?
Radu Vancu

#28 cum stăm

2013-07-25 16:25

O victorie parțială în încercarea de a salvgarda statutul revistei „Transilvania”: în cele din urmă, s-a acceptat ideea de a crea Bibliotecii ASTRA o rubrică de venituri, astfel încât revista să poată fi distribuită pe bază de abonament sau prin vânzare.
Președintele CJ Sibiu a declarat, de asemenea, că revista va avea buget propriu; nu văd cum va fi posibil acest lucru, câtă vreme hotărârea luată astăzi nu prevede existența personalității juridice pentru revista „Transilvania”. Om trăi și om vedea.
În fine, după ce i-am trimis răspunsul pe mail (același cu răspunsul de mai sus), președintele CJ a renunțat la ideea chemării la comisia de disciplină - înțelegând că artiștii sunt incorigibili.
Mulțumesc tuturor semnatarilor petiției & tuturor celor care s-au solidarizat - fără ei, nici măcar această victorie parțială nu ar fi fost posibilă. Chapeau & reverențe, prieteni!

Musafir

#29

2013-07-26 06:00

Stimate Radu Vancu,
Va sustin initiativa, pentru care va felicit. Consider argumentele voastre pertinente si de bun simt. CJ Sibiu a condamnat la moarte un spirit, nu doar o activitate de cultura.
Dorin Teodorescu

Musafir

#30

2013-07-26 09:42

Nu va lasati!

Musafir

#31

2013-07-28 06:00

Nu știu cum s-a învârtit dl. Cindrea de văd că tot în picioare cade!

SALVATI OLTCHIM

#32 Nu stiu sau se fac ca nu stiu?

2013-07-28 14:57

Stimate Domnule Radu Vancu, am semnat, pentru ca trebuie sa evitam distrugerea a tot ceea ce este romanesc: cultura, invatamantul, economia, etc.

OLTCHIM - ARPECHIM IN INSOLVENTA! URMEAZA FALIMENTUL?
DREPTATE PENTRU OLTCHIM - ARPECHIM! DREPTATE PENTRU ECONOMIA ROMANEASCA!

SALVATI ECONOMIA DIN ROMANIA!
SALVATI OLTCHIM ARPECHIM!

SEMNATI PETITIA http://www.petitieonline.com/salvati_oltchim_si_arpechim !

Musafir

#33

2013-07-30 02:27

Transilvania este un act de identitate culturala si istorica. Istoria apartine intregii comunitati umane.

Musafir

#34

2013-08-08 14:57

Suntem romani demni !

Musafir

#35

2013-08-21 08:35

No comment!

Musafir

#36

2013-10-02 09:36

Importanța revistei TRANSILVANIA în viața cultural-literară a județului Sibiu, cum și în cea a întregii țări, este emblematică... și pentru perioada de dinainte de 1989, cum și pentru cea de după. Este nedrept să fie, „cumva”, aruncată „după ușă”, ca, după aceea să fie desființată cu totul.

Musafir

#37

2014-09-01 08:50

In fiecare an urmaresc continutul revistei. Este un mare pacat ca aceasta revista (si centrul)a ajuns in pragul defintarii. Nu inteleg de ce? Nu este de ajuns ca este acceptata de SCOPUS si WOK? Oare avem in Romania asemena reviste cu o paleta larga de cercetare? Fiind acceptata de SCOPUS este evident ca revista este de prestigiu. Sa fie rusine celor care nu inteleg ce inseamna sa avem o revista de calitate. Devastam cultura romaneasca si hranim tampeniile politicieniloe care nu au habar de istorie, calitate si prestigiul international. Pot sa spun ca aceasta revista este citita foarte mult la universitatiile din Slovacia si de fiecare data cand vorbesc despre aceasta revista toti sunt uimitii.

Musafir

#38

2015-01-13 22:24

Sunt alături de redactorii si colaboratorii revistei. Aș dori ca această revistă deosebit de interesantă să apară în continuare. Sustin revista!

Musafir

#39

2015-01-14 11:41

sustin revista. E foarte buna!As dori din toată inima să nu se oprească tipărirea ei. Doamne ajută!