Salvați Revista Transilvania!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Salvați Revista Transilvania!


Musafir

#1

2013-07-24 10:48

nu ma asteptam la o asemnea atitudine din partea administratiei Sibiu. Este o mare deamagire.

Musafir

#2

2013-07-24 10:58

Lupta impotriva culturii romane ramane. Suucces, tovarasi!

Musafir

#3

2013-07-24 11:08

Înțeleg constrângerile bugetare cauzate de criza economică. Cred însă că revista „Transilvania” este un blazon al vieții culturale sibiene și al culturii române. Chiar dacă pentru unii pare un moft, sunt sigur că pentru prestigiul unui oraș care a fost capitala culturală a Europei, salvarea revistei „Transilvania” este mai ieftină decât dispariția ei!

Musafir

#4

2013-07-24 11:46

Au murit spitalele, au inchis scoli, au desfiintat fabrici, acum vor sa distruga ultimul zvacnet de cultura. Revista!

Musafir

#5

2013-07-24 11:53

Nici un efort nu este prea mare pentru a salva o importantă revistă românească de cultură națională și universală. Ca intelectual ieșean susțin cu tărie orice demers spiritual, moral și material pentru atingerea acestui obiectiv național, prioritar pentru Sibiu și pentru România.

aurel bruma - scriitor
Musafir

#6

2013-07-24 11:56

Orice abdicare pe frontul de prim ordin si de perenitate al culturii este un atac la fiinta, la duhul national. Asa ceva nu poate fi acceptat si nici asumat de un functionar (mai rau decat cei chezaro-craiesti).


Musafir

#7

2013-07-24 12:34

Nu prea mai e loc de comentarii. Doar de un gust amar... Mai ales cînd îţi aminteşti de capitala culturalǎ europeanǎ Sibiu.


Musafir

#8

2013-07-24 12:37

Azi pierdem revista, mîine pierdem locul!

Musafir

#9

2013-07-24 16:20

Propun Guvernului sa pastreze o singura revista de cultura pentru toata Transilvania, care sa apara intr-un singur exemplar, un singur numar si la o data neprecizata. Nici n-ar avea nevoie de redactori! Nici de tipografie. Ar putea fi difuzata din gura in gura. Astfel, s-ar asigura si resuscitarea continua a culturii.

Musafir

#10

2013-07-24 19:21

Dragă Radu Vancu,
Am semnat. Cu două observaţii: spune răspicat că e vorba de o mârşăvie! Politicienii şi politrucii s-au obişnuit cu discursurile noastre indecise, reţinute, speriate, nici prea-prea, nici foarte-foarte! Dacă se desfiinţează două posturi într-un departament ce ţine de Cons. local Sibiu şi se creează în alt departament al aceluiaşi CL concomitent, atunci coincidenţele nu au ce căuta în argumentaţie! Nu există coincidenţe la acest nivel.
A doua observaţie: n-aş folosi atâtea exemple "similare" cu ce se întâmplă acum la revista "Transilvania", dacă n-aş fi sigură că-i vorba de aceeaşi speţă...
Sper ca Apelul să aibă efect.

Musafir

#11

2013-07-24 19:56

Modelul Căncescu (preşedinte CJ Braşov). Explicaţia, în cazul "prototipului", am primit-o de la fostul lui professor de literature română, încă în vioaţă şi active, un autor cu tiraje record (milioane de exemplare!), Florin Marcu,autorul Dicţionarelor de neologisme: Căncescu a rămas coregent la "română" chiar în pragul bacalaureatului... Pare-se, nu întîmplător Sibiul a făcut şi va face parte din aceeaşi regiune cu Braşovul...
Sorin Basangeac, şomer al revistei "Astra"

Musafir

#12

2013-07-24 20:11

Statul trebuie oprit din tentativa lui inerente, malefica, dovedita istoric, de a-si extinde fortele, capacitatile,in detrimentul individului, a societatii- adica a culturii. Caci cultura face societatea.

Musafir

#13

2013-07-24 21:21

Pentru Capitala Culturala se poate face o exceptie .
Am ajuns chiar asa de saraci ?Au fost vremuri mult mai grele in istoria Sibiului.Masura este jenanta si
consider factorii de decizie iresponsabili .

Musafir

#14

2013-07-25 02:22

Save it!
Ioana

#15 REPLICA

2013-07-25 05:37

Având în vedere materialul postat pe site-ul www.contributors.ro, „Politici culturale ale USL: Revista Transilvania, desfiinţată!”, sub semnătura lui Radu Vancu, redactor la Revista Transilvania, dorim să transmitem că afirmaţiile făcute nu sunt adevărate.

Consiliul Judeţean Sibiu NU desfiinţează Revista Transilvani.
Revista Transilvania va funcţiona în continuare, cu acelaşi colectiv, în structura Bibliotecii Judeţene ASTRA. Revista Transilvania va avea propria tipografie şi editură şi va avea buget propriu.

Ioana Nica –purtător de cuvânt Consiliul Judeţean Sibiu
Calin

#16

2013-07-25 05:53

Revista Transilvania, odata trecuta in administrarea Bibliotecii Astra isi pierde personalitatea juridica si capacitatea de vanzare a revistei. Mai mult acest demers de absorbtie a fost incercat si in 2011 de un fost securist cu parghii politice si oprit la timp. Acum se incearca din nou, culmea, tot de fosti activisti de partid PCR. Oare asta sa ne dea un semnal ca se doreste o subminare a culturii si istoriei transilvane de elemente neo-comuniste? Prima etapa este asta, apoi nu vor mai fi bani la anul de tiparire si distributia revistei va fi doar online, apoi va disparea pur si simplu.


Musafir

#17

2013-07-25 06:12

Mesajul de confirmare a semnaturii contine o eroare de scriere: Semnatura dvs. a FSOT si nu a FOST.
Elena Chiaburu

#18

2013-07-25 06:48

Am semnat petitia, desi, la modul principial probabil ca n-ar fi trebuit sa o fac: sint bibliotecar. Fraza “cât de nocivă e preluarea unei reviste culturale de o bibliotecă judeţeană” ar fi trebuit sa ma opreasca sa semnez, dar am preferat sa las balanta sa se incline sub greutatea importantei culturale a Revistei, nu a unor orgolii de breasla. Poate, totusi, autorul solicitarii de ajutor gaseste o modalitate mai buna de a argumenta de ce revistelor culturale “nu le merge bine” la biblioteci. Cu prietenie, dr. Elena Chiaburu, Biblioteca FEAA, Iasi.
Radu Vancu

#19 Răspuns către Consiliul Judeţean Sibiu

2013-07-25 07:43

Stimate domnule preşedinte,

Cu tot regretul, sunt nevoit să constat că răspunsul postat aici de Ioana Nica, purtătoarea dvs. de cuvânt, conţine afirmaţii fără acoperire.
Revista Transilvania nu va avea cum să deţină o tipografie şi să aibă buget propriu, câtă vreme nu va avea personalitate juridică.
Consiliul Judeţean Sibiu a preluat în 2000 o revistă cu personalitate juridică, cu distribuţie normală; acum, lasă în urmă o revistă fără personalitate juridică şi fără posibilitate de distribuţie prin vânzare şi abonament.
Mi-aţi transmis să dau o dezminţire până la ora 13 pe Contributors.ro, ori altfel voi fi chemat la comisia de disciplină a CJ. Nu am ce să dezmint, nimic din ce am scris acolo nu e neadevărat. Dacă veţi re-gândi fuziunea prin absorbţie astfel încât revista Transilvania să aibă personalitate juridică şi să poată fi corect distribuită, abia atunci voi avea motive să scriu un text în care să vă felicit pentru gândul bun.
Până atunci însă, judecând după informaţiile din proiectul de hotărâre de pe site-ul CJ Sibiu, lucrurile stau aşa cum le-am prezentat eu.

Cu regret,
Radu Vancu
scriitor, redactor Transilvania

Musafir

#20

2013-07-25 07:49

iar isi dau in petec consiliile!...

Musafir

#21

2013-07-25 08:10

Bafta !

Musafir

#22

2013-07-25 10:56

Revista Transilvania este o mare publicatie românească. Continuitatea ei este obligatorie.

Musafir

#23

2013-07-25 11:28

Numai cuiva care n-a avut niciodată vreun raport cu cultura i se poate părea ca avem prea multe reviste de cultura...

Musafir

#24

2013-07-25 11:44

aș fi dorit ca exemplul prost al tribunei să nu fie urmat. trist. scîrbit. mînjit.

Musafir

#25 Re:

2013-07-25 12:11

#24: -

!!!!!! Proiectul de Hotarare al Consiliului Judetean a fost aprobat. Centrul Cultural Interetnic a ramas fara personalitate juridica, iar viitorul Revistei Transilvania ramane incert.....