Interesul public mai presus de gustul publicului

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Interesul public mai presus de gustul publicului


Musafir

#101

2013-02-03 11:17

Da. Avem nevoie de posturi radio-tv care sa promoveze valorile si bunu-simt. Nu este posibil ca pe toate posturile sa auzi si sa vezi numai violente, talharii, violuri, furturi, copii aflati in diverse ipostaze, indemnuri indirecte la un trai parazitar, petreceri si nunti tiganesti cu mare opulenta, inmormantari, si alte asemenea emisiuni care au degradat intr-o mare masura societatea romaneasca. Care va fi oare viitorul tinerilor daca nu se pune o mare stavila unor asemenea productii audio-tv ?

Musafir

#102

2013-02-03 11:25

Fara pitipoance, fara prostitutie, fara subcultura,fara manelisme, fara asa-zisele "vedete" de o zi care induc copiilor ideea ca asa este bine ca asa trebuie sa traim. Vedeti si dv. emisiunile difuzate zilnic de Antena 1, Antena 3, Kanal, radio ZU,RTV si alte asemenea posturi. In nicio tara din Europa, si poate din lume nu este permisa o asemenea degringolada legata de productiile de radio si televiziune. Asteptam cu nerabdare ca noua conducere a CNA, restaureze ceea ce s-a demolat in ultimi 23 de ani.

Karina HELBERG - SIBIU

Musafir

#103

2013-02-03 12:36

Trebuie impuse reguli clare televiziunilor de prezentare a informatiilor catre public. Nu toate mizeriile trebuie prezentate doar pentru a creste audienta.

Musafir

#104

2013-02-03 12:43

Sunt OK cu petitia.

Musafir

#105

2013-02-03 12:44

OK petitie!!

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2013-02-03 12:51



Musafir

#107

2013-02-03 13:59

Am trait si in televiziunea "epocii de aur" si ma simteam umilit si frustrat de cenzura si limbajul de lemn. Dar de necrofagii astia mi-e greata. Mai nou si TVR vad ca abordeaza "mortacinile" precum hoitarii pentru raiting.Voyerismul de gen "Schimb de mame" sau "Mireasa pentru fiul meu" vorbeste mult despre cultura si educatie.Mi-e rusine de incultura celor care se uita la unul ca Gigi Becali si mi-e mila de cei manipulati de Antena 3 sau OTV. Nu ca Banciu ar fi mai breaz ca Badea,dar e clar ca de ura vorbeste si unul si altul. Libertatea telecomenzii e doar o iluzie.

Musafir

#108

2013-02-03 14:16

SPER DIN TOT SUFLETUL CA SEMNATURA MEA SA FIE DE FOLOS!

Musafir

#109

2013-02-03 16:04

Prea mult gunoi s-a strans pe micile ecrane in cei vreo 20 de ani de asa-zisa libertate. Trebuie sa incepem sa facem curat!
NICULAE AUREL

#110 Un roman caruia ii pasa de Romania !

2013-02-03 18:02

Nu stiu cum se face dar lumea aste e total pe dos...oameni sunt prostiti si tampiti in fiecare zi, intoxicati cu minciuni si stiri idioate , aberante si inutile romanilor !

CNA-ul  doarme si televiziunile prostesc populatia  la televizor si pe internet , de ziare nici nu mai vorbesc , nu citesc presa, e de tot rasul ...

Nu mai poti citi sau privi o stire la cate tampenii se scriu si mediatizeaza, scandaluri barfe si sex ...

Niste stiri si sfaturi pentru  imbunatatirea si ameliorarea vietii in Romania nu se dau...Nu nu e necesar ca se traieste bine !  (T.B Sa traiti bine ! )

Suntem intoxicati cu stiri despre vedete si sex ...Chiar nu ne intereseaza sa aflam ce si cum se face si cu cine face X si Y .

Sex stie sa faca si catelul meu si nu are internet, nu citeste si nici la televizor nu se uita !

Refuz sa mai citesc vreo stire pe internet sau sa mai urmaresc vreo televiziune romaneasca  online, de aici din strainatate.

Dece sa imi pese mie mai mult de tara mea,   decat le pasa celor care traiesc pe teritoriul ei  ?   Pentru ca sunt roman si imi respect si sfintesc tara ,ma intereseaza ziua de maine si imi pasa de tara mea , asa ar trebui sa le pese si celorlalti care stau nepasatori si indiferenti  !!!

Prin NEPASARE, INDIFERENTA , NAIVITATE multi cetateni ACCEPTA si CRED toate stirile de umplutura gen barfa, scandaluri , vedete, viata sexuala a acestora si mai ales stirile POLITICE SI MIZERABILI DE POLITICIENI SI TREPADUSI ACESTORA CARE IMPREUNA NE MINT IN FIECARE ZI SI NE SFIDEAZA DE ACOLO    DE SUS .

Informatiilesi stirile din Mass Media  formeaza lumea in care cei mai multi traiesc si o accepta , este realitate a celor naivi si slab informati, o realitatea celor fara preocupare, a celor indiferenti si dezinteresati de ziua de maine si in fond de viitorul tarii si al nostru ...!

Oameni nu mai acceptati minciuna si cere-ti adevarul asa cum este el, nu cum se vrea sa para, cere-ti cenzurarea prostiei a aberatiilor  si a porcariilor de tot felul, toate aste nu duc la o buna educatie a generatiilor actuale si viitoar, vedeti ce se intampla in tara cu tineretul !

Aceasta e parerea mea si rog sa nu fie tratata subiectiv, ma refer  la cei care "se simt cu musca pe caciula", la cei care se simt iritati, la cei care accepta minciuna Statului Roman, cu organele legislative si  coercitive si la cei cene conduc si aplica legea dupa cum bate vantul politic...

ROMANI DIN TOATA LUMEA DESTEPTATI-VA !

SI NU STATI NEPASATORI ! ASA CUM SE INTAMPLA DE MAI BINE DE 23 DE ANI !

SA NE CEREM DREPTUL SI LIBERTATEA DE A TRAI ASA CUM AR FI NORMAL !

SA NE   CEREM TARA INAPOI SA NE PUTEM DECIDE SOARTA SI VIITORUL NOSTRU !

DACA NU EXISTA UNIRE SI VOINTA O SA FIM IN CONTINUARE CONDUSI FARA SA NE PESE CE VA URMA MAINE !

 


Musafir

#111

2013-02-03 20:29

Este neapărată nevoie de reînfinţarea canalului TVR Cultural,chiar dacă produce pierderi SRTV. (alţii produc pierderi mult mai mari statului).Să fie măcar un model cultural de urmat.
Cu stimă Adrei Zador

Musafir

#112

2013-02-03 21:46

Viitorul copiilor nostri este afectat si de numarul mare de filme violente si care sfideaza bunul simt!

Musafir

#113

2013-02-03 21:51

Sa fie mai multe emisiuni de bun simt, pentru copii, care sa nu contina violenta sau mesaje indoielnice!

Musafir

#114

2013-02-03 23:55

pentru!

Musafir

#115

2013-02-04 09:32

este firesc ca interesul public sa primeze in orice situatie nu doar in ceea ce priveste programele audiovizualului


Musafir

#116

2013-02-04 09:55

Bravo !
Fava

#117

2013-02-04 11:02

As semna petitia daca ar fi vorba si de televiziunile care difuzeaza atacuri la persoana, atacuri la institutiile statului..... Priviti mai sus, la comentarii si veti vedea consecintele....Despre acest tip de televiziuni nu vorbiti in petitie si ma faceti sa devin banuitoare...

Musafir

#118

2013-02-04 11:17

Ma bucur enorm pentru aceasta posibilitate de a avea o Televiziune si un Radio mai curat, mai moral, mai estetic, mai educativ, mai adecvat asadar formarii bunului-gust pentru romani. Sa existe un dig protector in fata hoardelor "manelizatoare" ale emisiunilor tv -in radio-mai putin-,din prezent.
O astfel de petitie trebuia sa avem inca din 90!! dar, nici acum nu strica.
ceva simplu

#119

2013-02-04 14:24

Nu nteleg ce rost are petitia daca oricum oamenii o sa continue sa se uite la emisiuni de doi bani precum "Acces direct" si "Happy hour". Din punctul meu de vedere au facut foarte bine ca au inchis OTV-ul, chiar daca nu ma uitam la el il aveam in gila de programe si aveau la un moment dat un reportaj despre CIUPACABRA, sau aduceau in emisiune tot felul de oameni "posedati" care nu faceau decat sa se dea in spectacol. Acum stiu ca o sa fiu injurata de multi fani OTV care plang dupa Dan Diaconescu, dar asta e nu putem gandi toti la fel. Cum am spus si mai sus sper ca cele doua emisiuni tv sa fie interzise si "vedete" precum Tonciu, Dragusanu, Crudu, Sanziana Buruiana, alte parasute siliconate si fara creier (ca avem destule) sa nu mai apara in viata lor la tv sa mai faca neamul roman de rusine. Sper sa nu fiti suparati pentru ce am spus e doar parerea mea ^_^

Musafir

#120

2013-02-04 17:09

Atat de multa televiziune dar atat de jos nivelul acesteia, de cele mai multe ori (sa nu cad in pacatul generalizarii) incat sincer eu sunt pe cale sa renunt de tot! Fara cablu!

Musafir

#121

2013-02-04 19:49

Adesea m-am intrebat cum poate cineva sa priveasca si sa aprecieze emisiuni care au ca si caracteristica vulgaritatea, violenta sau fie si invadarea fortata a vietii unor oameni. Tinerele generatii sunt formate de aceste televiziuni care scot bani din asta. Ma ingrozeste gandul ca educati astfel tinerii. Ei nu au termene de comparatie, nu stiu ca se poate si altfel pentru ca doar asta le oferiti: un specatcol grotesc.

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2013-02-04 20:06


cineva care nu crede in mascarea adevarului

#123 Ce vrea petitia asta?

2013-02-04 20:27

unde este petitia ca sa o citesc si eu.
Daca este doar:
http://www.petitieonline.com/interesul_public_mai_presus_de_gustul_publicului
mai ganditiva inainte sa semnati ceva asa de general, eu sincer vreau ceva exact si la obiect...
asta e permis sau asta nu e permis.....
ce se incadreaza la infractiune si ce nu......
de la linkul de mai sus inteleg ca trebuie sa ma leg la ochi si sa nu ma uit ce este in scoli..... si sa cred orbeste ca tot ce spune cna-ul e de bun simt... chiar daca restrictioneaza dupa bunul plac.

Musafir

#124

2013-02-04 21:09

Cu privire la Radio Romania actualitati, luni 04.02.2013 orele 15, dupa prezentarea oportunitatilor de turism pentru englezi in Romania, se difuzeaza o melodie cu M. G. Unde mai este folclorul si mandria nationala? Ca sa nu mai amintesc "jena" de a difuza muzica populara in general pe posturile publice de radio dar si de Tv. Sigur este o eroare sa transmiti non stop muzica disco pe toate posturile. Sunt convins ca noua conducere vede altfel lucrurile. Multumesc!
Nicu

#125

2013-02-04 21:28

Toate emisiunile fie radio sau Tv. difuzate pe posturile publice nationale, pentru care platim taxa radio-Tv,ar trebui sa prezinte aspecte si experiente pozitive care sa ridice moralul cetateanului lovit de atatea necazuri. Nu trebuie sa mai vina si mijloacele maas media sa-l "ingroape " de tot. S-au schimbat conduceri, s-au declarat bune intentii, nu cred ca mai are cineva interesul sa-l tina pe Roman cu capul plecat. Va rugam, va rog sa inlesniti difuzarea experientelor pozitive si creatoare ale Romanilor care au dovedit de atatea ori ca pot face ce nu pot face altii. Oferiti prin emisiunile Dv. ceea ce nu ni se spune si in legatura cu accesarea fondurilor europene spre exemplu. Nu este posibil sa fim ultimii. Ma gandesc acum la reprezentantii Poloniei (mai aproape de noi), dar si ai Chinei, unde se realizeaza atatea lucruri bune in domeniul economic si implicit social si educational. Ori noi Romanii... ce si pe cine mai asteptam? Trebuie sa ne valorificam si noi Romanii potentialul pe care Dumnezeu ni l-a daruit. Deci... faceti ceea ce trebuie si cum trebuie. Multumim!