Salvati Palatul Ghika - Comanesti!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Salvati Palatul Ghika - Comanesti!

Bogdan

#1 Sa ramana in proprietate publica doar daca se restaureaza!

2012-09-14 02:19

Nu e clar daca aceasta petitie e pentru protejarea Palatului Ghika-Comanesti, e o frantura unica de istorie, sau pentru protejarea intereselor unor birocrati de stat care nu au reusit sa il restaureze in 20 si ceva de ani, cladirea aratand jalnic, si care din acest motiv se opun retrocedarii, care - in principiu - ofera o sansa pentru restaurarea edificiului. Ca urmare, eu cer sa ramana in proprietate publica doar daca se restaureaza, altfel e mai bine in proprietate privata, chiar daca nu va mai fi muzeu in palat. Oricum, un muzeu etnografi nu se prea potriveste cu edificiul, inca o dovada - pe langa starea proasta - e neglijentei de pana acum a autoritatilor, care se sesizeaza doar cand sunt amenintate sa piarda si niste posturi, cum sunt cele asociate muzeului cazat acum in palatul Ghika-Comanesti.


Musafir

#2

2012-09-14 08:52

Ganditi pe termen lung, fara a fi influentati de profitul temporar.
S. MAX

#3 Salvati tot ce este de salvat!

2012-09-14 18:16

http://www.petitieonline.com/salvati_oltchim_si_arpechim

Salvati OLTCHIM - ARPECHIM! Semnati si popularizati apelul salariatilor OLTCHIM - ARPECHIM.
Atentie, se inchid uzine! Urmeaza OLTCHIM - ARPECHIM.

Tot ce-au promis... s-a compromis!
Au promis pastrarea si generarea unor locuri noi de munca. Si ne-au dat: cresterea somajului, insolventa unor mari societati.
werssus

#4

2012-09-16 20:49

Am semnat petitia, dar nu am convingerea ca prin acest mod se va rezolva sau salva vreodata ceva. am semnat pt ca nu vreau sa se piarda Palatul Ghika-Comanesti.
ionela

#5 Re: :

2012-10-08 14:24

#4: werssus -

nimeni nu are aceasta certitudine...dar macar vei stii ca ai incercat. :)

sebi

#6 GHIKA

2012-10-08 17:20

muahahaha

Musafir

#7 NU INCHIDETI PARCUL! APARTINE COMANESTENILOR

2012-10-08 21:07

Parcul Ghica este locul unde eu ma jucam cand eram mic si am crescut facandumi prieteni acolo! NU VREAU CA ACEST LOC AL COPILARIEI NOASTRE SA FIE INCHIS!
mln

#8

2012-10-12 19:22

cred ca istoria ar trebui sa ne invete ceva . Cum ar fi posibil asta pentru copiii nostri daca nu pot vedea nici o ramasita de istorie in tara asta ?...
Indraznim sa vorbim de traditii, dar nimeni nu le mai practica, prea putini le mai respecta... Ce se va alege de acesta tara?1... Am invatat despre indentitate nationala... Va mai exista dupa ce toate vor fi transformate in Malluri, sau mai stiu eu ce? Ce "zestre " le lasam copiilor nostrii? Haideti sa ajutam copii sa inteleaga cine sunt, de unde vin , ce pot sa fie !...

Acest articol a fost șters de către administratorul acestui website (Arata detaliile)

2012-10-16 23:23



Musafir

#10

2013-05-31 21:37

Gasesc legitima dorinta locuitorilor orasului Comanesti de a pastra in patrimoniul orasului aceasta bijuterie arhitecturala si marturie istorica. Am cunoscut personal monumentul. chiar urmat un an de scoala acolo, in anii '60...
Parcul deasemeni e de mare valoarea pentru comanesteni, am petrecut momente delicioase acolo.
Comanestiul si locuitorii lui, dar si Romania, merita sa pastreze astfel de izvoare de cultura si arta. Cu toata dragostea, pentru aceasta idee!
prof. Horia Covaliu , comanestean pentru cativa ani in trecut.