Revizuire barem proba romana EN 2012, sesiunea 25 iunie 2012


Anonymous

#6351

2012-06-27 22:41

http://www.petitieonline.com/petitie_impotriva_petitiei_de_modificare_barem_en_2012_rom


Nu lasati prostia si falsitatea sa castige, biruiti predicativa si votati subiectiva !
Diana Borotea

#6353 Multumesc si succes mai departe!

2012-06-27 22:42

Dragii mei, va multumesc ca ati semnat aceasta petitie si va felicit pentru ceea ce ati realizat azi! Ati fost foarte tari la meeting si reprezentantii vostri la discutiile cu domnul ministru la fel, cu toate emotiile si ezitarile inerente filmarii de catre televiziuni. V-ati ridicat mult deasupra nivelului varstei voastre! Este un exemplu ca solidaritatea intre oameni poate muta si muntii! Diana Borotea - initiatoarea acestei petitii

Musafir

#6354

2012-06-27 22:42

Eu zic sa-i lasam pe astia doi sa continue cu postarile si sa ne vedem de treaba noastra. Ei au pus subiectiva, dar noi avem bunul simt.

Musafir

#6355

2012-06-27 22:44

Va picat fata ,celor care ati spus ca baremul nu se va corecte...Asa va trebuie...Era propozitie subordonata PREDICATIVA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Hhahhahahah...........Multumim celor care au semnat aceasta petitie, care a avut un scop f bn intemeiat!!!!!!!!!!!!!!!!!
Andrei Zamfir-Giurgiu

#6356 Re: Multumesc si succes mai departe!

2012-06-27 22:45

#6353: Diana Borotea - Multumesc si succes mai departe!

Noi, absolventii clasei a VIII-a, cu respect, ne inclinam in fata dumneavoastra deorece ne-ati sustinut si ne-ati ajutat sa ne atingem telul propus!

Cu respect,

Andrei Zamfir.


Musafir

#6357 Re: Multumesc si succes mai departe!

2012-06-27 22:45

#6353: Diana Borotea - Multumesc si succes mai departe!

Multumim ca ne dati sansa sa ne afirmam!Tot respectul!!


Musafir

#6358 Re: Multumesc si succes mai departe!

2012-06-27 22:45


Musafir

#6359

2012-06-27 22:45

Multumim,Doamna DIANA BOROTEA ca ati initiat aceasta petitie!!!Va respectam f moolt!!!

Musafir

#6360 Re: Re: Re: PACE!!!!!

2012-06-27 22:46

#6350: - Re: Re: PACE!!!!!

Dom'soara, pe langa ca nu stii sa pui un semn de punctuatie calumea, vorbesti tu de neuroni. Eu as zice sa te duci la adunat baliga, ca de asta esti mai buna.


Musafir

#6361

2012-06-27 22:48

Multumim de ajutor!!!Fara dumneavoastra nu puteam sa reusim!!!Multumim inca o data!!!!

Cu tot respectul,
Madalina- Buzau

Musafir

#6362

2012-06-27 22:50

Madalinooo, du-te si impuscate,fato!!!......

alexAnDrAa

#6363 Re:

2012-06-27 22:50

#6318: -

daca predicativa e pentru cei care nu stiu gramatica, subiectiva e pentru cei care n-au logica.

zdrang

#6364

2012-06-27 22:50

astia sunt nebuni

Musafir

#6365 Re: Multumesc si succes mai departe!

2012-06-27 22:51

#6353: Diana Borotea - Multumesc si succes mai departe!

Noi trebuie sa va multumim dumneavoastra pentru ca ati crezut in noi si in puterea noastra de a fi uniti si de a lupta pana la capat.

Fantoma de la opera

#6366 Re:

2012-06-27 22:51

#6362: - Mama ta!!!!!!!

 

 


Musafir

#6367

2012-06-27 22:51

Multumim mult!!!! Datorita ajutorul acordat notele noastre au fost salvate!!!
VREAU DREPTATE!

#6368 ATRIBUTIVA E CEA MAI MISHTO

2012-06-27 22:52

Catre Ministerul Educatiei ,

Avand in vedere discutiile si aprinsele violente de pe forumuri si dezbaterile aprinse

din presa cat si manifestarile de la usa cortului, este evident ca subiectul II.A.3 a

fost unul de dificultate retardata care a dat nastere la interpretari si controverse

si multe scandaluri si certuri si batai si violente si prosteste, chiar in randul

profesorilor de box, contrar prevederilor Ordinului Ministrului Futut al Educatiei nr.

2093/2016 care solicita elaborarea unor subiecte de dificultate SF pentru examenul de

limba si literatura romana din cadrul Evaluarii Nationale 2012.

ASTFEL, solicitam revizuirea de urgenta a baremului aprobat, in sensul punctarii DE

URGENTA ca si corecte in primul rand al variantei A."propozitie ATRIBUTIVA" ,cat si a

variantei C."propozitie subiectiva", cat si a variantei B. "propozitie predicativa"

Aducem in sprijinul afirmatiilor noastre argumentele unui distins retardat care

sustine ca etse:

"In opinia mea, propozitia subordonata din fraza de examen este atributiva, prin

urmare raspunsul corect este "A", prima optiune din grila de test. Propozitia "Ce ma

jeneaza" sta pe langa "ceea" (pronume demonstrativ de departare) si-i precizeaza

sensul, deci functioneaza ca atribut. Hai sa punem intrebarea de aflare a unei functii

gramaticale, ca la clasa a VII-a: "Care/ce problema, care 'ceea' "? Care ma jeneaza.

Explic rationamentul mai pe larg. "Dificultatea rasfoirii este ceea [problema] ce

[care] ma jeneaza" ar fi o transcriere a frazei, in termeni mai usor inteligibili.

Daca "problema" o inlocuiesti cu pronumele demonstrativ de departare "aceea" sau cu

forma sa prescurtata "ceea" si inversezi ordinea in fraza in asa fel incat sa dai

emfaza "problemei" (ceea) care (ce) jeneaza, atunci se ajunge la fraza data in examen

si la dilema care a antrenat zeci de mii de voci. ",
--a explicat pentru Trollnews Gigel Alexandru, un retardat paralel cu româna la

Colegiul Naţional de Material Rulant pentru Transporturi Feroviare Bucuresti-Nord"

"In Germania, multe verbe se pun la sfarsitul propozitiei sau frazei, asa ca trebuie

sa inveti sa gandesti "invers". Uitandu-ma peste scandalul cu "subiectiva sau

predicativa" la examenul de limba romana pentru elevii de clasa a VIII-a, imi zic "Hai

sa vad despre ce-i vorba". Si citesc fraza cu pricina: "Ceea ce ma jeneaza este

dificultatea rasfoirii". Daca o inversezi in mod logic si scoti emfaza exprimarii, ea

devine: "Dificultatea rasfoirii este (a)ceea ce ma jeneaza". Subordonata din fraza e

propozitia "ce ma jeneaza", care sta pe langa "ceea" (hai sa-i zicem "problema"), si o

determina atributiv. Eu, personal, n-am inteles, prin urmare, de ce se cearta lumea si

se fac petitii pe doua solutii incorecte."
--este opinia unei alte distinse, geniale si mult prea sfinte profesoare de limba si

literatura romana care (in mod sigur) nu a dat acest comunicat dupa ce a primit spaga

de la parintii bietilor copii.

Musafir

#6369

2012-06-27 22:52

eu totusi am o nedumerire, ne dau sau nu cele 6 puncte?

jena :D

#6370 ''Ceea ce ma jeneaza este incompetenta unor profesori"

2012-06-27 22:52

Si cand afirma asta , ma refer la cei cu PREDICATIVA! Aici nu e vorba decat despre incompetenta unora, care , din graba, probabil, au afirmat ca e predicativa, pe urma, ca sa-si spele incompetenta, au inceput sa se tina ca orbul de bata si sa sustina o aberatie! Nu are nimic de-a face cu gramatica, cat cu interese meschine si orgolii aberante! Si , imaginati-va, sunt in stare sa intoarca pe dos o tara intreaga!!!! ne meritam soarta!Isteria cu predicativa ma lasa perplexa!De ce s-o sucesti ca sa-ti iasa predicativa???!!!! daca eu dau ex.;" ion este tractorist'' si pe urma ex. " tractoristul este ion", fiecare prop. are pe rand subiecte diferite!, nu le sucesc ca sa-mi dea mereu subiect " ION"!!!!Aaaaa....cu siguranta as primi reclamatii de genul: ion nu e tractorist, ci '' manager''! :D Asta ca sa vedeti ce abereaza unii! Si oricum , chiar daca as intreba o persoana care habar nu mai are de gramatica: " La ce ma refer cand spun<< ceea ce >> , la o insusire , adica adjectivsau la ceva, substantiv?" Imi va raspunde cu siguranta " la ceva, adica concret << jena>> "!Deci '' Jena mea este dificultatea..."Daca puneam alta topica, ( dar obligatoriu alta topica!!!) era invers, logic: "Dificultatea rasfoirii e ceea ce ma jeneaza! "In cazul acesta e! Dar nu afost cazul acesta! Si de ce sa schimb ceva? UIte , eu vreau sa afirm ca era completiva directa, sau indirecta...sau orice va trece prin cap, argumentand ca " DACA" schimbam...termenul regent era Completiva nu stiu de care! dar de ce sa shimb? Doar mi s-a dat intr-o anumita ordine TOCMAI PT A FACE DIFERENTA DE SITUATIA IN CARE E SUBIECTIVA SI ACCEASI PROPOZITIE POATE FI PREDICATIVA , IN FUNCTIE DE TOPICA! Dar se pare ca sunt profesori academicieni !!!! care nu fac diferenta, si vin si ne insira o adevarata teorie aberanta care incepe cu : "DACA"
Imi pare foarte rau ca o tara intreaga trebuie sa se supuna unor explicatii aberante, in spatele carora sta de fapt un interes meshin personal!!!! ( loc la liceu, orgoliul de a fi afirmat o tampenie, dupa care incerci sa convingi o tara intreaga ca e asa, numai ca sa iesi cu basma curata, tu, ilustrul profesor, care ai vorbit fara sa gandesti)
CEEA CE MA JENEAZA ESTE INCOMPETENTA UNOR PROFESORI! ( ANALIZATI VA ROG...cum doriti dvs)

Musafir

#6371 Re:

2012-06-27 22:57

#10: anonim -

eu am ales predicativa desi nu imi era greu sa aleg,

 

ovi

#6373 Bravooo

2012-06-27 22:59

Bravo copiilor, parintilor si profesorilor.
Semneaza,
Un sot de profesoara care a sustinut ferm ca e PREDICATIVA (profesoara, nu eu) :)

Musafir

#6374

2012-06-27 23:00

Se iau ambele variante ambele se puncteaza gata!

Musafir

#6375 Re: ''Ceea ce ma jeneaza este incompetenta unor profesori"

2012-06-27 23:01

#6370: jena :D - ''Ceea ce ma jeneaza este incompetenta unor profesori"

Esti un idiot. Din contra, cei care au zis predicativa, e din cauza ca au analizat, au intors-o pe toate partile si au gandit logic. De aceea au si avut castig de cauza, pentru ca au venit cu argumente plauzibile, nu ca ale voastre cu subiectiva ("ca e in barem si a zis si profesoara"); Daca ma uitam la propozitie doua secunde si apoi inchideam ochii, alegeam si noi subiectiva. Dar pana la urma logica si gandirea au avut de castigat; Nu va mai ofticati, ca sunteti penibili. Si nu o mai tineti sus si tare ca e din cauza ca multi au pus predicativa; Baremul nu s-a schimbat din cauza numarului, ci din cauza ca noi am stiut sa ne sustinem punctul de vedere; pe cand cei cu subiectiva, au venit doar cu baremul (care e considerat biblie cumva? nu, nu cred), sau eventual cu exemple gresite (Jena este dificultatea, pentru ca vorbim limba romana atat de corect. Vai de succesurile voastre!). Oricum, asta se aplica doar celor care au furat raspunsul din clasa sau au gandit superficial, si au ales subiectiva. Si subiectiva este corecta, intr-adevar, dar prea putin au ales-o pentru ca chiar au stiut (Adica cei care au citit Gramatica Academiei).