Revizuire barem proba romana EN 2012, sesiunea 25 iunie 2012


Musafir

#4726

2012-06-26 19:55

Fraza aia era din "Kindle" Ion Vianu

Musafir

#4727 Re: 65 % au pus predicativa..subiectul a fost mult mai dificil pentru un copil de 14 ani.

2012-06-26 19:56

Lovely

#4728 Re:

2012-06-26 19:56

#4701: Poetul Mazăre -

Razboiul naste poeti =)) Sincer, poezia ta merita data pe post !!!


Musafir

#4729 Subiect

2012-06-26 19:57

Scrie un comentariu...nici o data nu am crezut ca voi vedea asa ceva , pur si simplu si au batut joc de copii nostri , cei care aveau datoria sa i faca sa se apropie mai mult de scoala. in cazul asta cu aceea propozitie care trebuia data la examenul dascalilor de capacitate , sa-i lasa pe ei sa interpreteze cum vor, nu pe niste copii care si-au pierdut si mult timp cu acest subiect. cei care au pus c nu cred ca au citit foarte atent propozitia sau au pus la nimeriala. sper sa reusim o tara intreaga sa-i facem pe cei din minister ,,care ne reprezinta,, sa faca dreptate mai ales ca e foarte mult sa-i depunctezi cu 6 puncte pt un test grila . doamne ajuta pt toti copiii afectati de aceasta mare mizerie

Musafir

#4730

2012-06-26 19:57

da...a fost destul de stupid sub 2 ex 3...dar totusi n.are rost sa faceti acum o groaza de petitii...de ce nu cititi explicatiile celor care au scris c ...? propozotia nu poate fi predicativa...oricum ati intoarce.o...


Musafir

#4731

2012-06-26 19:57

Nu se poate ca la un examen de clasa a 8-a sa se dea fraza de nivel academic :|..
Maria

#4733 Re: Re: Re: Anonim

2012-06-26 19:57

#4723: - Re: Re: Anonim

Nu are nici o legutura cu textul literar, adica fragmentu ciresasrii de la subiectul I. Aici e vorba de textul nonliterar de la subiectul alII-lea! Si este un fragment din articolul Kindle din reviste Dilemateca.


Musafir

#4734 Re: hai si la constanta!

2012-06-26 19:59

#4681: - hai si la constanta!

cum pana si intelectualii ca tine au reusit sa invete sa scrie, datorita invatamantului gratuit, HAI SIKTIR!!!

s-a anuntat oficial ca baremul nu se modifica si gata

si in ca ceva:invata sa gandesti ceea ce tocmai ai citit

subiectul spune clar ca SE ACORDA 6 PUNCTE PENTRU REZOLVAREA CORECTA, in caz contrar NU SE ACORDA.Nu inteleg de unde pana unde ai dedus tu ca se scade punctajul

mai treci pe la orele de lb romana de la ciclul primar.Iti va folosi


Musafir

#4735

2012-06-26 19:59

Urat !

Musafir

#4736 Re: SUBIECTIVA!

2012-06-26 19:59

#4684: Zari Din Rovine - SUBIECTIVA!

Mon ami, ce ai facut tu este a demonstra ca propozitia e predicativa nu subiectiva!!! Daca are subiect la ce-i mai  trebuie subiectiva??!! chiar ca  majoritatea a ales subiectiva la nimereala!!

Sara

#4737

2012-06-26 20:00

Din cate mi-am calculat, am "gresit" doar la predicativa...sa nu-ti fie ciuda?:((

Musafir

#4738

2012-06-26 20:00

ar fi cazul sa se realizeze subiectele cu mai multa atentie, este vorba de copii nu de lingvisti
Anonim

#4739 Rusinee

2012-06-26 20:00

Rusine sa va fie la toti cei din minister . Va bateti joc de noi. Voi nu va ganditi ca acele 60 de sutimi ne afecteaza la intrarea in liceu; dar ce va pasa voua de viitorul nostru sau viitorul tarii.... daca puteti sa furati atata numa! Chiar nu are rost sa ne mai batem capu sa invatam mai bine prosti decat cu putina cultura . . .. . nu ?
IULIAN

#4740 Re: Iulian

2012-06-26 20:00

#2: -

Mie nu mi se pare jenant ...initial am pus subiectiva....la final am inceput sa verific...si la acest subiect am luat fraza de la capat si am citito cu intonatie...si mia dat predicativa...chiar a fost dificil...in plus..cel ce corecteaza..de unde stie ca eu nu cunosc aceasta metodologie de a citi fraza? poate dovedi?


Musafir

#4741 Anonim

2012-06-26 20:00

Poetul Mazare esti cel mai tare:))))

Musafir

#4742

2012-06-26 20:00

Multumesc!:))
Gabi

#4743 EXPLICATIA FELULUI CORECT ! CITITI TOT :)

2012-06-26 20:01

Sa va spun eu cum sta treaba. Este SUBIECTIVA. De ce? Uitati explicatia:
Sa ne aducem aminte de primele lectii la romana - de lectia PREDICATUL NOMINAL.
Ce am invatat noi, sau mai bine zis ce observatie am facut in timpul acestei lectii. Ei bine sa va reamintesc: observatia suna cam asa:
Daca avem propozitia "Prietenul este el", "el" este evident nume predicativ, iar "prietenul" este subiect. Daca SCHIMBAM ordinea cuvintelor astfel: "El este prietenul", "prietenul" este acum numele predicativ, iar "el" este subiectul. Asadar, prin schimbarea topicii ( ordinii cuvintelor ) situatia se schimba in analiza. ASADAR, cand analizam sintactic NU trebuie sa schimbam topica in propozitie
Acelasi lucru se intampla in fraza data la evaluare: "ceea ce ma jeneaza este dificultatea rasfoirii". Prin contragere obtinem: "Jena este dificultatea". Se vede clar ca "jena" este subiect. Daca schimbam ordinea, cum au spus distinsele profesoare si obtinem "Dificultatea este jena", da, "jena" este numele predicativ. Dar cum am spus, situatia se schimba odata cu topica, deci imi pare rau, dar in analiza frazei este INTERZISA schimbarea topicii :( . Imi pare rau pentru cei care au scris predicativa, explicatia de mai sus nu imi apartine, apartine profului meu de romana, altor 2 profesoare de la mine din clasa, si altor foste profesoare care au spus, cu convingere maxima ca aceasta propozitie este SUBIECTIVA si au dovedit prin explicatia de mai sus care este 100% corecta. Va rog nu imi sariti in cap, dar asa este.
Oricum deja ministrul a spus ca ramana subiectiva... nu a stiut sa spuna de ce dar asta este partea a doua. Nu el a facut subiectele, nu are treaba cu ele, de aceea nu a putut da un raspuns la intrebarea "dc e subiectiva". Cel care a facut baremul a avut dreptate sa o puna SUBIECTIVA. Terminati cu injuriile la adresa ministerului, nu va mai manifestati aici pentru ca ati gresit !
Tinu Ivanovici

#4744

2012-06-26 20:01

RUŞINE CIOCOILOR DE LA CONDUCERE!
Semnat Tinu, 7 ani.

Musafir

#4745

2012-06-26 20:01

Sunt de acord ca acest lucru nu ar fi drept pentru cei care au ales "corect"...Sa fim sincer acum, 50% din cei are au ales varianta cu subiectiva au ales-o la intamplare, si nu poti decide daca e corecta sau nu cand ti se da o asemenea confuzie de fraza.

Respect alegerea celor care au avut initiativa sau norocul de a alege subiectiva, dar cred ca ar trebui acordate 6 puncte pentru oricine a ales din cele doua "variante", in cel mai rau caz 3 puncte pentru cine a ales una din cele doua.

Pana la urma nu este vina noastra ca ni s-a dat o asemenea fraza, mai ales ca pana si cei mai mari profesori debat aceasta fraza, cum am putea noi sti mai bine decat dansii?

Musafir

#4746

2012-06-26 20:02

Ar trebui sa se ia in considerare ambele variante

Musafir

#4747

2012-06-26 20:02

INCOMPETENTILOR, HABAR NU AVETI SA FACETI UN SUBIECT IN NORMELE SI LEGILE PREVAZUTE DE MINISTERUL EDUCATIEI.... PROSTII NAIBI
Parinte

#4748 MAINE IN STRADA

2012-06-26 20:02

Da am vazut si eu acum pe PRO-TV, ca au fost azi niste parinti la minister. Bravo lor! Maine ies si eu, sau poate mai bine acum...Haideti sa ne mobilizam odata! Maine dupa examen impreuna cu copii? Sper sa nu ne luam si vreo amenda pentru miting neautorizat. Poate faceti rost de vreo hartie de la Primarie, trebuie sa aiba cineva vreo relatie. Ce parere aveti?
1

#4749

2012-06-26 20:02

hai sa ne strangem toti la ministerul educatiei sa propunem ambele raspunsuri corecte,fiindca la cluj se considera ambele raspunsuri corecte

Musafir

#4750

2012-06-26 20:03

Vrem dreptate !