Revizuire barem proba romana EN 2012, sesiunea 25 iunie 2012


Musafir

#2826 Re: Re:

2012-06-26 12:41

#2815: - Re:

Am sunat-o de dimineata pe profesoara mea de limba romana si a zis ca in dimineata aceasta s-a primit ordin de la minister sa puncteze ambele variante, nu stiu cat de adevarat e , dar sper sa fie asa ! WTV , romana a trecut, vom vedea rezultatele vineri, acceptam realitatea :| Daca nimeni nu-si mai da interesul pentru viitorul nostru , ca elevi , mai poti spune ceva ? E cuvantul unor pustani , contra cuvantul ' marilor ' oameni ai Romaniei !

 


Musafir

#2827 Re:

2012-06-26 12:41

#2: - daca imi permiti, este incercarea jenanta a celor ce au scris subiectiva de a isi pastra punctele deoarece se simt amenintati de faptul ca ar fi putut gresi. propozitia este o predicativa, oricine cu putine cunostinte de gramatica poate observa ca ''dificultatea'' este subiectul lui ''este'' nu numele  predicativ. dar asta doar pentru cei ce gandesc si pot sa faca o diferenta.

 


Musafir

#2828

2012-06-26 12:42

oriunde am intrebat, profesorii corecteaza dupa barem. Si aproape au terminat de corectat. Daca nimeni nu iese la TV sa conteste...
Alege numele de user

#2829 Subiect

2012-06-26 12:42

Dupa parerea mea, ar tebui sa se considere ambele variante corecte deoarece aceasta subordonata este interpretabila , nu putem permite ca viitorul unor copii sa fie riscat , mai ales daca si varianta b unii profesori o considera a fi corecta , de aceea sunt de partea ambelor variante, sper ca si cei ce au raspuns varianta b cat si cei ce au raspuns varianta c sa primeasca punctaj maxim

Musafir

#2830

2012-06-26 12:43

Eu nu inteleg, de ce e atata balamuc. sa se acorde cat 6 puncte la toti, si gata .

Musafir

#2831

2012-06-26 12:43

Eu zic sa ne concentram pe maine la mate, daca am votat altceva nu mai avem ce face decat sa asteptam sa vedem cum va fi

Musafir

#2832

2012-06-26 12:43

este generatia de maine, nu putem sa-i mintim, pentru ei muncim, pentru ei traim,cine a gresit trebuie sa-si asume responsabilitatea si sa repare eroarea. Sunt mari, constientizeaza situatia, hai sa nu le dam inca un motiv sa-si doreasca sa plece din tara. Nu mai merge cu ,,lasa ca merge asa,,
Alege numele de user

#2833 Re:

2012-06-26 12:43

#2828: -

da este  adevarat

 

Adi

#2834

2012-06-26 12:43

Corect ;) pot sa nu intru la liceul dorit din cauza acestui fapt
anonim

#2835

2012-06-26 12:44

Copiii mei se duc maine la mate cu un sentiment de frustrare si de inechitate.
Oricum, intrebare pentru cine poate sa-mi raspunda: Enormal ca baremul sa apara la 4 ore dupa incheierea examenului? Sau aveau un semn de intrebare?

Musafir

#2836

2012-06-26 12:44

Sa se intample cum e mai bine ! ;)

Musafir

#2837

2012-06-26 12:44

NU SE VOR PUNCTA AMBELE VARIATE. DEJA SE CORECTEAZA LUCRARILE DUPA ACEL BARE.
cristina

#2838 predicativa

2012-06-26 12:44

cei care a-ti scris subiectiva nu o mai tine-ti pe a voastra k nu sunteti voi de la Oxford k sa stiti asa k lasa-tii sa mai corecteze o data pt a fi siguri...:D

Musafir

#2839

2012-06-26 12:44

Ar fi bine ca ministerul sa isi recunoasca incompetenta si sa accepte ca varianta de raspuns si predicativa. Daca nu e clar ca Romania este condusa de maimute.

Musafir

#2840

2012-06-26 12:45

Gramatica Academiei dă drept exemplu o structură asemănătoare, "Ceea ce mă bucură este că am terminat lucrarea la timp", despre care scrie că este "dificil de interpretat". Prima interpretare este că subordonata este subiectivă, "în virtutea poziţiei iniţiale şi a statutului de temă". Propoziţia poate fi însă considerată şi predicativă, având în vedere că informaţia din al doilea component al structurii "vehiculează informaţia de identificare".
Ala eu.

#2841

2012-06-26 12:45

Mi se pare un lucru jenant aceasta petitie. Era o propozitie subiectiva. Conteaza cine a facut subiectele si care a fost rezultatul pe barem si care in plus, este rezultatul corect. Rezultatul corect e subiectiva. Daca niste retardati (profesori) care se cred destepti/destepte au comentat, fara sa citeasca (consider eu, le gasesc o scuza) subiectele. Nu inteleg ce atata tam-tam, s-au dat baremele. Se face tam-tam in toata tara pentru o propozitie. Daca ai invatat si rezolvat teste pentru aceasta evaluare nationala atunci trebuia sa stii, nu sa te grabesti si dupa ce ai vazut ca ai scris gresit sa dai la lume in cap pe strada( mai nou online). Eu zic sa stati calmi, cum altii au reusit sa scrie subiectiva, adica raspunsul corect, asa puteati si voi.

Musafir

#2842

2012-06-26 12:45

deci...toooti care au scri subiectiva...comenteaza in fel si chip ca au drepate...dar daca gandeau mai mult...si-ar fi dat seama ca e o predicativa...si au explicat ft multi oameni pe aici de ce
este asa. si in plus nu cred ca le-ar fi conveni situatia asta daca ar fi scrisla examen predicativa ,nu? dar oricum...petitia asta e facuta pt ambele variante...nu pierde nimeni(bine doaar taranii care au pus atributiva) asa ca nu cred ca va doare mana sa semnati si voi( cei cu subiectiva) petitia ...punetiva in locul celor cu predicativa
haha22

#2843

2012-06-26 12:46

Eu am dat examenul anul trecut şi vă sfătuiesc să nu vă mai agitaţi atât, din simplul fapt că mâine aveţi matematica şi trebuie să vă concentraţi. Întâmplarea de la română e neplăcută, dar nu e un motiv pentru care să vă amăgiţi atât de tare. Lăsaţi adulţii să se descurce şi aveţi timp destul să discutaţi după matematică ;) Baftă.

Musafir

#2844

2012-06-26 12:46

Asa frustratilor, cei cu predicativa, stati pe net in loc sa invatati la mate. Cei cu subiectiva sunt linistiti, invatant la mate. Haha, fraierilor !!

Musafir

#2845 Re:

2012-06-26 12:46

#2832: -

Bai, eu cred ca dupa mintea lor, gandesc cam asa : deaaa , de ce sa le dam noi astora subiecte usoare ? Sa ajunga nustiu ce oameni mari , si sa le dam lor banii nostrii ? Sunt niste copii, daca nu au responsabilitatea de a invata  , nu e vina noastra . Poftim mentalitatea unor oameni care pot spune ca au trecut prin viata, dar care nu au realizat daca traiesc, sau viseaza ...  Pot spune sincer, ca pe aceasta parte, a invatamantului, exista o tenta de nedreptate, cat si de comunism, pan' la urma, ei cred ca detin puterea ! Dar nu e asa !

 


Musafir

#2846 Re:

2012-06-26 12:46

#70: -

Esti un handicapat. Atat am de zis. Nu cred ca ai analizat propozitia, asa ca taci din gura.


Musafir

#2847

2012-06-26 12:46

La tv. numai de Nastase, da-o incolo de treaba. Nu exista niciun jurnalist care sa aiba copiii, care sa fie interesat de soarta acestor copiii, de ciuda unor olimpici nationali, de nedreptatea pe care o deplang profesori si autori de manuale. Problema asta se poate rezolva doar azi, Nastase tot acolo e...
ioana

#2848 Re: este normal faptul ca ne-au dat o prop mai grea.numai ca raspunsul corect este pedicativa.

2012-06-26 12:47


Musafir

#2849 Re:

2012-06-26 12:47

#2842: -

Ne afecteaza, va cresc voua notele, si voi ati gresit! Asa...ca noi nu semnam petitia!