Revizuire barem proba romana EN 2012, sesiunea 25 iunie 2012

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Revizuire barem proba romana EN 2012, sesiunea 25 iunie 2012


Musafir

#276 Re:

2012-06-25 20:10

#271: -

Uite contragerea

"Ceea ce ma jeneaza este dificultatea rasfoirii"

Jena este dificultatea rasfoirii

Deci este subiectiva

badumtsss

#277 Re:

2012-06-25 20:11

#110: eu !. -

De cand un substantiv ARTICULAT poate forma predicat nominal ? Am intrebat o multime de profesori , si de la Botosani si din alte colturi ale tarii si o sa fie un scandal mare de tot . Si eu am pus predicativa , si sa stiti ca se considera ca la nivel de clasa a VIII`a este subiectiva , dar la nivel de a`XII`a este PREDICATIVA . Deci , suntem genii , gandim la un nivel mult mai ridicat decat ar fi cazul . Bravo noua ! Nu fiti suparati cei care ati pus subiectiva , pentru ca sa fi fost voi in situatia noastra nu v`ar fi convenit sa vedeti ca sunteti pe muchie de cutit pentru un numar enorm de puncte , adica 6  , iar cand stai sa te gandesti ca daca vine unul si cu o sutime mai mult ca tine la medie iti ia locul la liceu . Urat , ceva tipic romanesc , sa ne revoltam ca e posibil ca un alt raspuns sa fie corect nu doar cel pe care l`am ales noi ( pentru cei cu subiectiva ) . Oricum , nu imi trebuie cele 6 puncte daca nu le merit si ca sa fiu asa , in spiritul celor care au inceput sa injure pentru ca vrem dreptate , ma p*s pe punctele ministerului , dar nu imi este la fel sa iau 9,9 , cum mi`am calculat punctajul , sau 9,3 :D . Ah , si inca ceva , am citit ca pe site`ul edu.ro varianta corecta e B.PREDICATIVA , iar pe site`ul evaluarii nationale este C.SUBIECTIVA .


Musafir

#278 Re: Re: Re: Re: Este PREDICATIVA!

2012-06-25 20:11

#275: Maria M. - Re: Re: Re: Este PREDICATIVA!

Si daca ai fost la olimpiada ce? Ai gresit, nu ai ce dreptate sa faci. In barem scrie subiectiva asta e. Oricine poate gresi, nu trebuie sa se puncteze un raspuns corect doar pentru ca "sunteti olimpici"

anonim

#279 Re:

2012-06-25 20:11

#6: Ioana -

Si care-i fazaaa? : |  Exerciutiul acesta chiar facea diferenta dintre cei care gandesc si cei care nu. Nici eu nu am pus ca ar fi subiectiva dar nu e deloc corect pentru cei care au gandit.

 


Musafir

#280

2012-06-25 20:11

Predicativa: "Gramatica de la A la Z", Mircea Mot, Cornelia Chirita, Steluta Pestre Suciu, pag. 256, Pct. "topica"
NU.

#281 Re:

2012-06-25 20:11

#250: a;x -

Daca invatai de "4 ani pentru acest examen" stiai, implicit, sa scrii corect. ( DA, fac aluzie la asa-zisa "argumentare" a ta.) "Altii arunca o privire si spun ca e subicetiva"..Ha-ha, mi-ai facut seara, draguta! :)) Corect poate e: "Altii chiar au invatat acei 4 ani si cunosc Gramatica din scoarta-n scoarta." Imi pare rau sa va dezamagesc, dar, in ciuda faptului ca PAREA interpretabila, nu E!

Punct. O eleva care azi, a ales varianta c) in cunostinta de cauza.


Musafir

#282

2012-06-25 20:11

Parerea mea este sa puna si varianta b si varianta c corecte.
Corbulet

#283 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Corb

2012-06-25 20:12

#269: - Re: Re: Re: Re: Re: Corb

Nu cred ca exista o anume explicatie.

Cert este ca ambele variante ar fi putut fi loate in calcul.


Musafir

#284 Re: Re:

2012-06-25 20:12

#277: badumtsss - Re:

urat? De ce? Sa vi se puncteze voua raspunsul gresit si sa ne luati voi locul la liceu... cand defapt noi am raspuns corect, voi primiti punctaj doar pentru ca faceti circ online si va certati pe aici.


Musafir

#285 Victor

2012-06-25 20:12

Vad ca enspe mii de inteligenti considera ca includerea in barem a ambelor variante ca fiind corecte este o nedreptate; NU! Catalogarea unei variante corecte drept incorecte este o nedreptate.
Acea propozitie subordonata poate fi supusa unei duble interpretari. Ea poate fi considerata atat subiectiva cat si predicativa, depinde doar de perspectiva celui ce rezolva exercitiul. Cat am fost si eu in generala, am invatat ca exista si propozitii subordonate care se pot incadra in mai multe categorii.
Si, ca sa termin, vreau sa precizez ca sunt cat se poate de obiectiv. Eu am absolvit gimnaziul acum un an.

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2012-06-25 20:12



Musafir

#287

2012-06-25 20:12

hai cu ambeleeeeee. nu ar fi corect sa ne scada .

Musafir

#288

2012-06-25 20:13

Ministerului nici nu ii pasa de noi.Ar trebui sa apara la televizor si sa spuna ceva.....
jaburel

#289 subiecte lacunare

2012-06-25 20:13

Spunea cineva ca prin rezolvarea gresita a acestui subiect se pierd 6 puncte si se incepe notarea de la 9,40!Corect!Dar ce spuneti de situatia in care la un centru de examinare toti copii au avut subiectul II fara numele articolului si al revistei, desi la itemul A.2 se cerea sa se specifice acestea. Chiar daca elevii au sesizat nu a facut nimeni nimic si astfel, din motive neimputabile lor, copiii acestia pleaca din start cu notarea de la 9,40! Halal invatamant care frustreaza si dezamageste proprii elevi!

m

#290 Re: Re: Re: Re: Re: Este PREDICATIVA!

2012-06-25 20:14

#278: - Re: Re: Re: Re: Este PREDICATIVA!

Esti dur... cam prea dur. sau dura, habar nu am.

Dar daca ai avut simplul noroc sa ti se sopteasca sau sa fi pus la nimereala, atunci imi pare rau.

Eu am gandit-o. Da, SB era o alternativa, dar mai degraba ar fi PR.


Musafir

#291 Re:

2012-06-25 20:14

#3: -

adevarat....


Musafir

#292 Re: Victor

2012-06-25 20:14

#285: - Victor

Nu este o nedreptate. Propozitia nu trebuia schimbata, trebuia luata ca in carte. Deci, este subiectiva. Daca schimbi, iese priedicativa, nu trebuie sa fie punctata


Musafir

#293 Re: nu

2012-06-25 20:15


Musafir

#294 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Este PREDICATIVA!

2012-06-25 20:15

#290: m - Re: Re: Re: Re: Re: Este PREDICATIVA!

Crede-ma, majoritateau au gandit-o. Si au gandit bine, fara a modifica propozitia si a inversa cuvintele. Deci, se vede foarte clar ca este subiectiva avand in vedere ca verbul are nume predicativ


Musafir

#295

2012-06-25 20:15

Din pacate, sunt sigura ca nimeni nu va lua in considerare acest protest. Este in practica obisnuita a ministerului ca in fiecare an sa existe un subiect gresit sau controversat.
Nu stiu daca ati urmarit stirile, dar nu s-a discutat nicaieri acest subiect. Sunt altele la ordinea zilei.

Musafir

#296

2012-06-25 20:15

E oficiala?

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2012-06-25 20:15


Geanii corina

#298 Re: Examen

2012-06-25 20:16

#286: Anonim - Examen

Sper ca esti fericit, cu un tata taximetrist si o mama care face curat in alte resedinte :)....

Normal ca nu ai ce sa spui altceva, decat vorbe urate.

Mi-e mila de parintii tai.


Musafir

#299

2012-06-25 20:16

Voi cu subiectiva:spuneti ca prima propozitie este subiectiva => se contrage intr-un subiect. Spre exemplu : ACEASTA este dificultatea rasfoirii. "Aceasta" este contragerea propozitiei "Ceea ce ma jeneaza" . Dupa topica este corect dar gramatical si logic nu . Corect gramatical este sa gandim fraza in felul urmator: Dificultatea rasfiorii este ceea ce ma jeneaza. Nu inteleg de ce nu am putea privi in acest mod fraza . Mi se pare cel mai corect si mai logic.

Musafir

#300

2012-06-25 20:16

Degeaba mai scrieti si faceti atata caz pentru asta. Majoritatea sunt deja corectate sau in curs de corectare deci este ceva ce nu are rost. NU aveti ce sa mai faceti. Asta este.