Demisia premierului Victor Ponta cerută de mediul academic

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Demisia premierului Victor Ponta cerută de mediul academic


Musafir

#701

2012-06-23 14:31

demisia pt.Romania,nu pt.onoarea lui pe care nu o are.
Heracliticul2012

#702 Re:

2012-06-23 14:39

#679: -

Manipulare ...chiar de se va dovedi plagiatul in acest caz ! Pentru ca un musafir nu poate vorbi in njumele unui mediu academic :In cel mai nefericit caz poate vorbi in njumele unora dintyre xcei internati de ani de zile pe la Spitalul 9 sau la Socola ! Oui prodest !?Chiar iti doresti musafir nepoftit pe peretele meu sa continuam portocaliu !? Te voi crede in cazul in care imi vei marturisi personal si cu buletin de maturitate cetateneasca :ce ai avea de castigat la aceasta noua afacere !? Sunt convins ca la mine nu ai cum a te gandi .Si mai cu seama de bine !

 


Musafir

#703

2012-06-23 14:50

Rusine!

Musafir

#704

2012-06-23 14:58

Nu cred ca va demisiona!Doar silit de foarte , foarte multa lume si mai ales decei de afara! Este un caracter prea josnic(scuze pentru cuvintele prea putin academice)
Comentator

#705 Pedeapsa inainte de judecata?

2012-06-23 15:03

Vighi & co, voua vi s-a imprimat mania proletara in suflete inca din copilarie. Desi, aparent, ati condamnat-o. Sa speram ca nu va urma o perioada (pe care voi cu mandrie o puteti denumi Epoca Basista) pe care istoria s-o califice simplu Epoca neostalinista. Puteti cere reintroducerea asesorilor "populari"; acuzator public ar putea redeveni procuroarea MISA Monica Gherghescu, iar voi ati putea figura fie la asesori, fie la publicul manios, care cere ca sangele acuzatului sa fie varsat pe loc, inainte de deliberare.

Sile

#706 Pentru un om drept.

2012-06-23 15:06

Am intelegere pentru un elev sau student care copiaza la o teza, la o lucrare, chiar si la bacalaureat, la un examen in timpul facultatii. Dar la o teza de doctorat nu se prezinta orice persoana, pentruca doctoratul nu e obligatoriu. Se presupune ca acolo se prezinta doar oameni studiosi si preocupati de un anumit domeniu, care vor sa aduca ceva nou in domeniul respectiv. Si apoi pentru acesti indivizi e foarte clar ce inseamna un plagiat. Li se explica in primul an. Atunci cand o fac, sunt constienti ca-si insusesc munca altora. In cazul Ponta, ce sa spun, dupa reactia care a avut-o, a demonstrut ca a facut-o in cunostiinta de cauza (am trecut autorii la bibliografie si am uitat sa trec in subsolul paginii) dar ne crede si prosti incercand sa ne minta si sa ne manipuleze. Tupeul si nesimtirea lui sunt de netolerat, demisia. Mi-e greata de acest Ponta, un om deosebit de viclean. N-as mai vrea sa-l vad pe acest individ niciodata, niciunde nici macar la raliuri.

Musafir

#707 Re: Codru

2012-06-23 15:32

#619: codru - Codru Codrule, sunt de acord cu tine, numai ca nu numai pedelistii au furat. Au furat si au distrus tot ce au atins,  politicieni din toate partidele politice. Si-au elaborat legi in asa fel ca sa nu raspunda si  in plus si-au creat privilegii de toate felurile. Numai ca aici e vorba de altceva. E vorba de furt intelectual, pe care desi l-am intuit nu ne-am dat seama ca a atins asemenea dimensiuni si nici nu ne-am asteptat ca  sa-l gasim la omul care a fost numit  sa conduca aceasta tara. Ne-am umplut de rusine  in toata lumea atat cu faptul in sine cat si cu reactiile absolut halucinante ale celui in cauza. Nu vezi cat poate fi acest individ de nesimtit si de tupeist, ca in loc sa se rusineze si sa evite sa dea cu ochii  cu lumea din afara tarii, el se expune si expune tara la niste situatii penibile cum n-au mai fost pana acum.  Daca pana acum  i-am vazut pe francezi ridiculizand tiganii din Romania, acum probabil, dupa Consiliul European din 28 iunie, vor aparea si cu rusinea de prim ministru.

 

Vanghele Puiu

#708

2012-06-23 16:01

Mare oroare pt.romani cu acest prim ministru !!! Oare poporul nu vede ca de 2 luni de cand conduce guvernul a fost total antipopular si ce-i mai grav indreapta Romania spre o DICTATURA NEO-COMUNISTA !!!
Faneloo

#709 Eu

2012-06-23 16:18

"Doamne, nu pot sa cred cum a putut omul asta sa ma faca sa imi fie rusine ca sunt Roman!" (va rog sesizati tonul ironic) Nu mi-e rusine ca sunt nascut in Romania, atata timp cat ma dezic de tot ce inseamna acest caracter infect de care dam dovada majoritatea persoanelor nascute in tara unica in lume, Romania. Sunt curios de ce trebuie sa isi dea omu asta demisia pt ca o comisie care i-a verificat teza de doctorat in prima faza nu i-a gasit nimic in neregula. De ce ar iesi cineva in strada? Suntem ce-a mai proasta natie din aceasta lume si cei mai influentabili oameni, care pt o hartie de 100 de lei ne-am manji si mamele cu noroi. Asta e rusinea pe care o traim zi de zi, nu faptu ca cineva il acuza de plagiat pe un om care pana la urma a trecut printr-o scoala. Nu ma intereseaza ca e de la USL, aproape toata clasa politica e o mafie infecta, dar cat de usor uita romanu cat rahat a inghitit in 8 ani e demn de Cartea Recodurilor. Sunteti o mizerie dragii mei, ma bucur ca am plecat din tara, si sper din tot sufletu sa nu ma lovesc vreodata de ipostaza in care mi se va face o nedreptate doar pt ca provin din Romania.
FAneloo

#710 Re: Pentru un om drept.

2012-06-23 16:19

#706: Sile - Pentru un om drept.

Nici liceul si nici facultatea nu este obligatorie dragul meu basist.


Musafir

#711

2012-06-23 16:24

Sunt de acord cu demisia

Musafir

#712

2012-06-23 16:36

Cea mai corecta decizie din partea domnului Ponta ar fi sa-si inainteze demisia Presedintelui Romaniei si sa dispara din viata politica a Roamaniei.Ceea ce a facut in ultimii doi ani (si face si in present),impreuna cu Crin Antonescu,a adus numai prejudiciu Romaniei,ata pe plan intern cat si extern

Musafir

#713

2012-06-23 16:45

Este degradant pentru orice tara sa aiba un guvern condus de un plagiator ;de condamnat este si conducatorul doctoratului in discutie .

Musafir

#714 Demisia

2012-06-23 16:47

Domnule Ponta,
Prin actiunile intreprinse de Dvs, de Corina Dumitrescu, Mang si inexitentul Pop, ne-ati facut sa-l regretam pe D-nul Funeriu...care a facut o lege ce trebuia putin imbunatatita si ar fi fost perfecta, pt. sistemul educational, ar fi stabilit niste reguli clare.
Sunt asistent universitar si cu toate ca legea 1/2011 ma "obliga" la eforturi sustinute pt. promovarea in mediu universitar, nu sunt impotriva legii...in forma aparuta la 1 ianurie 2011.Prin aplicarea acelei legii se facea curatenie in sistemul educational...ii trimitea pe unii acolo unde le este locul, la MUNCA. Mai ales pe Domnii Prof. Unversitari care au promovat in anii '90 cu un dosar profesional de toata jena.
In Univeristatea unde lucrez (una din top 10) sunt cativa profesori universitari care intrudenesc conditiile de abilitare (existente in tarile dezvoltate ale UE)...restul doar incaseaza salarii de profesor universitar de minim 1500E lunar. De asta legea nu e buna, ca-i pune la munca, daca vor sa ramana in sistem. Sunt profesori univeristari, conducatori de doctorat, pe care nu-i cunoaste nimeni in mediu economic. Va intreb cum pot sa faca astfel de Conducatori de Doctorat cercetare?...pe genunchi in birou...in viziunea Dvs. Ca doar asa v-ati facut teza de Doctorat.
Imi e rusine, ca aveti acelasi titlu stiintific ca si mine, care am muncit 8 ani la teza de Doctorat si pt. care nu primesc nici macar spor de doctorat, cum ati primit/primiti Dvs. de 15%. Pt. ca in conformitate cu legea 1/2011, acest spor nu se mai acorda celor care au obtinut titlu de Doctor dupa 1 ianuarie 2011.
Dvs. ati beneficiat/beneficiati de acest spor ca doar toata activitatea profesionala v-ati desfasurat-o in sistemul public din Romania: procuror (ca fost procuror afirmati"legea trebuie sa fie mai blanda"- in legatura cu situatia D-nului. Diaconu), deputat...si ca sa nu va plictisiti ati tinut si ceva ore didactice pe la o Universitate particulara...probabil asa ati cunoscut-o pe "eminenta cenusie a cercetarii din Romania si distins profesor universitar" Corina Dumitrescu.
RUSINE pt. numirile facute la Ministerul Educatiei.
De fapt strategia Dvs. este aceia ca Romania nu are nevoie de oameni pregatiti, ci de inculti si prosti, ca sa-i puteti manipula cum vreti: "multi da' prosti"
Dvs si acolitii Dvs. nu ati facut nimic altceva decat sa ciuntiti legea 1/2011 in functie de interesele personale ale clientelei de partid.
Ati dat OUG prin care ati modificat/abrogat articolul din legea 1/2011, care prevede ca mandatele celor care ocupa functii de conducere in universitati sa inceteze la implinirea varstei de 65 de ani. Asta v-a solicitat:
- "distinsa" d-na. Prof. Andronescu, care s-a autocitat pana a obosit sa mai tina evidenta, care vrea sa admita la facultate toti analfabetii, fara Diploma de bacalaureat, care a "tras sforile" sa ajunga Rector la UPB unul fara titlu de Doctor si fara grad didactic...
- "distinsul" Prof. Robu, care timp de 4 ani a fost: Rector, Senator, Profesor Universitar (a tinut si ore in regim plata cu ora, deci 2 norme, conform proprilor declaratii), presedinte de partid, presedinte de fundatie si are o activitate de cercetare "extraordinara"...numele Domniei sale apare pe 6 lucrari ISI...unde si-a diseminat rezultatele cercetarii, la sedintele de partid, ca in revistele stiintifice nu are articole!

La CNATDCU (sper ca stiti ce insemna!!!) exista softuri specializate care verifica tezele de Doctorat daca au fost plagiate.Dar ca softurile respective sa functioneze trebuie sa existe conexiune la bazele de date internationale...legaturile nu mai exista...de asta s-a ocupat Insipidul Pop...Romania nu a mai platit licentele de acces la ISI WEB of Knowlege/Since (nu-i injuratura asa cum probabil ati crezut...e o baza de date).Ati avut grija ca mediul academic din Romania sa nu mai poata avea acces la baze de date internationale si implicit sa nu mai poata fi verificate plagiatele.
Daca aveti un dram de onoare dati-va demisia urgent din toate functiile publice, asa cum s-a intamplat in cazul altor demnitari din alte tari!
Rusine sa va fie!
Nu sunt membru de partid, sunt doar un cadru didactic tanar, care vrea sa faca cariera in Romania, dar nu mai cred ca se poate, atata timp cat Ministerul Educatiei este reprezentat de nume precum: Marga (fost ministru si comunist de frunte, la varsta Domniei Sale ar trebui sa-si creasca nepotii si sa lase activitatea Diplomatica, pt. altii care inteleg fenomenul), Andronescu, Dumitrescu, Mang, Pop...si cine stie ce "distinsi profesori" veti mai promova...ilustii necunoscuti in mediul academic national si international!!!


Musafir

#715

2012-06-23 16:58

Acest pupil obraznic al lasului Nastase ne-a facut de ras in toata lumea intr-un timp extrem de scurt de cand e la butoane.Nu cred ca romanul mai are puterea si rabdarea de a mai lasa pe acesti aroganti sa-i hotarasca soarta.Sa ne trezim,dragi concetateni,si sa nu-i lasam sa-si bata joc de vietile noastre,de munca noastra,sa nu-i lasam sa ne considere prosti si iresponsabili si mai cu seama sclavi pe plantatia lor!!Sa le aratam ca si mamaliga romaneasca are mandria ei de a nu fi tavalita prin noroi!!
Bercu

#716

2012-06-23 16:59

Sunt indignat de intentia evidenta a noii puteri de a institui dictatura majoritatii.Aceasta intentie a culminat cu atacul asupra puterilor Curtii Constitutionale,a carei principala ratiune de a fi este tocmai impiedicarea puterii de a instaura o dictatura a majoritatii in parlament .Sa ne fereasca D-Zeu de ce va urma, daca "societatea civila "nu va lua nici o atitudine !

Musafir

#717

2012-06-23 17:07

Hotia se pedepseste

Musafir

#718

2012-06-23 17:13

romani trezitiva nu mai va vindeti pe un litru de ulei suntem de risul lumi vreti sa fim ca cei de la guvernare . Lasati prostiile pentru ca nu este de glumit unde ne este patriotismul si nationalismul nu vedeti ca cei ce ne conduc de 22 de ani sunt din familii bolsevice rusesti sai radem pe toti lasati prostiile ca situatia este grava

Musafir

#719

2012-06-23 17:56

Cand un procuror, care ar trebui sa fie garantul legii, plagiaza, adica face un furt intelectual situatia este foarte grava. Daca acesta este si prim ministru normal ca trebuie sa-si dea demisia!

Musafir

#720

2012-06-23 18:00

da doresc sa dispara plagiatori din tara oare nimeni nu se antreaba dotore del ponta cati bani a luat din 2003?
Un om drept

#721 Pentru Sile

2012-06-23 18:09

Nu am intelegere, cand este vorba de studiu, indiferent de nivel. Pentru ca acel descurcaret ajunge la conducere, de unde-si bate joc de cei *naivi*, ....
Nu ma refer la domnul Ponta, dumnealui a fost doar o intamplare, ca s-a gasit cineva sa verifice, asta daca este adevarat ce se sustine. Inainte de toate, orice om este nevinovat, pana la proba contrarie. Poate ca dansul isi va inainta demisia, dar buba ramane tot acolo, in mediul academic...
Uitati-va pe net, vedeti cate siteuri vand lucrari, de toate felurile, inclusiv de doctorat...
Parerea mea este ca trebuie sa vedem radacina, nu ce este spoiala....,




Musafir

#722

2012-06-23 18:23

Demisia rapida pana nu apare si dos."sinuciderii" procurorului Panait.

Musafir

#723

2012-06-23 18:47

organizati un miting in piata univarsitatii si nu plecam de acolo pina nu pica cel mai obraznic si plagiator prim ministru("cel mai cinstit guvern").

Musafir

#724

2012-06-23 18:50

cred ca 80 la suta din lucrarile de doctorat de dupa anul 1990 sunt niste facaturi

Musafir

#725

2012-06-23 18:58

Nu numai ca se distruge inceputul asanarii vietii universitare incepute de Faniel Funeriu, dar se da un semnal clar natiunii cum ca "furand, veti propasi"...
Lipsa de responsabilitate a lui Ponta ne arunca iar inapoi, asa cum au reusit mineriadele lui Iliescu si coruptia lui Nastase.