Demisia premierului Victor Ponta cerută de mediul academic

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Demisia premierului Victor Ponta cerută de mediul academic


Musafir

#476

2012-06-21 19:22

Cunostintele si prieteni mei vor semna petitia.

Musafir

#477

2012-06-21 19:24

Sunt fizician de formatie, actulamente lucrez in domeniul cinematografiei. Un tupeu mai obraznic, o nerusinare mai odioasa ca ale acestui copil infantil nu cred ca am vazut in toata viata mea! Pe langa aceasta petitie ar trebui sa iesim in Piata Universitatii zi de zi pana pleaca cercopitecul asta de la guvern!
Telenovela Nastase-Ponta de zilele acestea ar putea purta un titlu f potrivit: Pseudo-kinegetikos, Fals tractat de vanatoare!

Musafir

#478

2012-06-21 19:31

Semnez,din tot sufletul si cu toata convingerea, cu ambele miini, aceasta petitie.Doresc, cit mai curind,acest infractor sa plateasca penal,pentru faptele lui si sa-si dea DEMISIA,PLAGIATUL,este FURT INTELECTUAL!TONTA!

Musafir

#479

2012-06-21 19:36

vrem sa ne conduca persoane care stiu ce e munca,nu furtul fie el si intelectual.

Musafir

#480

2012-06-21 19:38

Fara bani!!!
sorin

#481 DemisiaVictorPonta

2012-06-21 19:45


Musafir

#482

2012-06-21 19:47

sper sa dispara comunistii din viata romanilor. daca nu au invatat sa isi traga un glont in cap hai sa ii invatam.

Musafir

#483

2012-06-21 19:51

Micul "Titulescu" trebui sa N-E LASEEEEE.Hotul striga hotii,de altfel ca si Discipolul sau-Adrian Nastase

Musafir

#484

2012-06-21 19:54

demisia ca ne face de ras, analfabetul asta de TONTA, pardon ponta

Musafir

#485

2012-06-21 19:54

DEMISIA!!!! SI URMARIRE PENALA!
Nu inteleg de ce un om ca Ponta,un,, pirat""sa nu fie tras la raspundere pentru furt intelectual si incalcare de drepturi de autor din moment ce se trimit in judecta si se dau condamnari pentru un MP3 descarcat si vandut .D-l Ponta a facut acelasi lucru cu aceste Carti, a furat , le-a vandut, a beneficiat financiar de pe urma acestui furt , ba mai mult a primit si titlu oficial de Doctor in....
DEMISIAA Jigodie!!!!!!!!!!!

Musafir

#486 prosta

2012-06-21 19:55

de ce nu ia si el exemplul lui nastase dar cu mai multa precizie de data asta

Musafir

#487

2012-06-21 19:56

Pana la urma dl Copy-lot are 3 lucrari plagiate !

Rusine.

Musafir

#488

2012-06-21 19:57

Nu toti romanii nu sunt o masa de manevra si asa cum spunea ziaristul Mircea Vasilescu in ziarul Adevarul de astazi " ...suntem cu totii victimele unei glume proaste, televizate si indelung comentate..."
Miaulady

#489 Adrian Nastase

2012-06-21 19:59

O sceneta regizata cu aceeasi lipsa de talent ca si asa zisa revolutie !

Musafir

#490

2012-06-21 20:03

Ar fi timpul ca toti cei care FURA sa mai si plateasca !

Musafir

#491

2012-06-21 20:03

Sa se duca la dracu Ponta cu sleatca lui de mafioti!

Musafir

#492

2012-06-21 20:18

ar fi mai bine pentru toata tara sa te retragi cat mai repede.nu ne face de rusine!se pare ca nu e locul tau acolo. si poate ceilalti amatori de mariri vor invata sa fie corecti.

Musafir

#493

2012-06-21 20:21

Pentru credibilitatea Romaniei in afara tarii, demisia este necesara!

Musafir

#494

2012-06-21 20:26

D-l Ponta trebuie sa demisioneze imediat. Sper ca presiunile interne si externe sa fie suficient de puternice pentru ca o asemenea situatie jenanta pentru Romania sa ia sfarsit.
DORU

#495

2012-06-21 20:29

ACEST ASA ZIS MICUL TITULESCUFACE DE RIS NU NUMAI NUMELE TITANULUITITULESCU CI SI PE NOI TOTI. E PLIN DE TUPEU SI SCRIE PE EL CA E AHTIAT DUPA FUNCTII.SI DACA-SI DA DEMISIA-CEEACE NU CRED- AR FI PREA FRUMOS-SI TOT N-AR AJUNGE. SA SE ASCUNDA IN FUNDUL PAMINTULUI. RUSINE!!!!!!!!
papsi

#496

2012-06-21 20:43

Am obtinut titlul de doctor intr-o universitate italiana. S-a intimplat sa lucrez si 50 de ore in continuu, de citeva ori. inainte de a incepe doctoratul, am petrecut zile intregi in biblioteci timp de ani de zile. nu sint nici pe departe un om super inteligent sau super muncitor. nici habotnic. nici un cercetator stralucit. Tot efortul de care vorbesc este parte din travaliul necesar. Sotia mea, doctorata in America, a muncit 8 ani pentru teza ei, opt ani in care nu a fost decit doua saptamini plecata de la scoala. Inainte de a incepe doctoratul a fost olimpica, obtinind si premiul intii la nationala.
Amindoi am trait pina la sfirsitul doctoratului cu bani care ajungeau de la o luna la alta, banii provenind exclusiv din burse universitare. Economii? cit un bilet de avion pe an. Cheltuiele peste an? mincare si cazare. O iesire intr-un bar cu trei beri o resimti o luna intreaga la buget. Doua iesiri pe luna? exclus. Ca doctorand cred ca baut 7 beri in sase ani. am preferat sa dau banii pe muzee.

Sint convins ca toti doctoranzii bursieri au exact aceasta viata. Calculele sint facute dinainte , bineinteles , de catre cei care acorda burse.

Sintem oameni care ne straduim sa intelegem si sa rezolvam o parte, de obicei infima, din problemele care exista intr-un domeniu de cercetare.
Nu-i o viata usoara, de obicei rezultatele sint frustrant de mici, apoi cercetarea nu se pupa bine cu stilul de "star" pe care mass media tine sa-l promoveze in zilele noastre. Rezultatele pot fi furate cu usurinta, dezamagiri stiintifice si personale la tot pasul. Financiar, a te tine de un doctorat, este un dezastru care amentina pe termen lung viitorul unei familii.

Ideea de a plagia o teza de doctorat mi se pare oribila. De ce? Nu rezolvi nici o problema. Nu-ti va aduce nici o satisfactie. Va trebui sa minti in fata celor care studiaza ani de zile. Un impostor, un caracter deplorabil, o minte bolnava.

Inteleg ca o minte bolnava are nevoie de titlu, de control obtinut datorita acelui titlu.
Mizeria sociala majora este a sistemului care ii permite sa obtinuta titlul academic fara a respecta standardele. As spune ca sistemul functioneaza asa: "Draga X, esti fantastic ai toata putreziciunea caracteriala necesara. Tot ce-ti lipseste este titlul de doctor ca sa poti fi numit sef in pozitia Y de unde sa controlam fonduri si adeziuni pentru clica noastra. Iti vei indeplini de minune rolul de distrugator a celor pe care ii reprezinti daca nu sint devotati noua ."

Vinovati sint cei care acorda titlul, care cedeaza presiunilor impiedicind dezvoltarea grupurilor de lucru bazate pe forta echipei de a rezolva probleme stiintifice. Cei care actioneaza distructiv la nivelul echipei, pe care deontologia ii obliga de fapt , ca prima prioritate, sa o promoveze, pentru a face placere sefilor lor.


koles attila

#497

2012-06-21 20:48

trebuie sa iesim in strada exact ca si la ICR
pe data de 28 ponta nu trebuie sa mai fie prim ministru

http://kpollitica.wordpress.com/2012/06/21/fumigene-a-la-nastase-victor-tremura-gata-ajunge-trebuie-sa-iesim-in-strada-ponta-demisia/

Musafir

#498 NU

2012-06-21 20:57

NU!
Nu sunt de acord. Poate o fi copiat, dar nu cred ca exista multi oameni in Romania care sa nu o fi facut-o. Sa nu mai vorbim de guvernarea anterioara: o banda de hoti
Daca Ponta imi promite ca ma scapa de tradatorii de tara din PDL, nu imi pasa daca a copiat.

Musafir

#499

2012-06-21 21:01

Domnul Victor Ponta trebuie sa demisioneze pentru ca a comis o frauda intelectuala si nu poate reprezenta Romania ca prim ministru si trebuie pedepsit conform legii.Nu poate sta alaturi de cei care au muncit ani de zile pentru a avea o diploma de doctor !!!!!

Musafir

#500

2012-06-21 21:03

Demisia!