Demisia premierului Victor Ponta cerută de mediul academic

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Demisia premierului Victor Ponta cerută de mediul academic


Musafir

#2076

2012-07-05 12:47

Situatia din tara m-a impins sa-mi fie rusine ca sant roman .Acesti doi mascarici care merg la cacialma (cu altii care-i imping si ii sprijina de la spate) duc tara de rapa .Comunitatea si democratiile europene trebue sa fie mai ferme - si asta cat mai repede .Iar in tara multi nu-si dau seama ce de fapt se intampla - trebue incercat pe toate caile (nu este usor)sa li se explice ca toata lumea a trebuit sa stranga cureaua si ca un guvern Ponta iresponsabil va duce tara sa stranga cureaua si mai mult - deci trebue prevenit acest lucru. Trebue luptat ca firavele iesiri in strada de pana acum sa se raspandeasca in toata tara cu un numar - crescand - cat mai mare de oameni . Eu cred ca cei mai multi romani sunt de buna credinta si dace li se va explica incotro ne indreptam va creste numarul celor ce manifesta . Daca se continua asa , Romania se va izola de comunitatea internationala cu toate consecintele economice si financiare care decurg de aici .Va multumesc pentru demersul care il faceti .

Musafir

#2077

2012-07-05 12:49

mai bine fura o gaina

Musafir

#2078

2012-07-05 12:53

Dorim un stat de drept in Romania si ca atare politicienii care ne conduc ar trebui sa fie un exemplu pt noi. D-l Ponta si USL sun cei care incalca legea in vazul tuturor atunci cum poti cere cetatenilor simpli sa respecte legea. In fata legii trebuie sa fim toti egali indiferent de functie.

Musafir

#2079

2012-07-05 12:59

In fruntea Tarii trebuie sa stea numai oameni care iubesc Romania si nu o ingroapa in noroiul puterilor obscure!

Musafir

#2080

2012-07-05 13:27

Confirm semnarea petitiei.radu68@yahoo.com

Musafir

#2081

2012-07-05 13:51

Ar trebui luate la "bani marunti"toate "doctoratele" dubioase si nu sant putine??!(ale tuturor politicienilor)

Musafir

#2082

2012-07-05 14:04

Nemultumirile noastre sunt numeroase dar, in acest moment priortara trebuie sa fie concentrarea viguroasa pe demisia primului hot intelectual al tarii, aratandu-se ca nu este vorba doar ca hotul ponta (sic!) a furat ideile si textele de la 1-2 sau trei autori. In realitate suntem furati noi toti, pentru ca diploma furata i-a asigurat un statut socio-profesional ne meritat, conferindu-i drepturi, titluri universitare (deci bani) si o pozitie inalta care i-a permis lui si unei intregi haite acolite sa insface din placinta nationala, adica a noastra, o bucatoaca eorma, nemeritata.Pe aceasta cale furtul lui dobandeste dimensiuni nationale.

Musafir

#2083

2012-07-05 14:12

Acest personaj numit Victor Ponta trebuie sa inteleaga ca frauda academica comisa cu buna stiinta pune intr-o situatie jenanta intreg poporul roman fie el inauntrul sau in afara granitelor tarii. Falsa naivitate de care da dovada prin explicatiile prezentate este absolut cutremuratoare, iar vocile care contesta aceasta frauda imi amintesc de vremurile totalitare. In mod paradoxal, cel mai rusinos aspect al acestui scandal este atitudinea pasiva a universitarului a carui lucrare a fost plagiata. Acest comportament incalca in mod grosolan etica profesionala, de aceea consider ca ar trebui ca si el sa isi dea demisia odata cu domnul ponta (consider ca nu merita o majuscula).

Musafir

#2084

2012-07-05 14:49

Nimeni nu trebuie sa fie mai presus de lege !

Musafir

#2085

2012-07-05 15:01

Am semnat desi sunt convinsa ca nu se va intampla nimic. Astia, odata ajunsi la ciolan, calca peste cadavre, uita de promisiuni si nu-i mai dai jos nici morti. Nu stiu cum se mai poate uita Ponta in oglinda dimineata, cand stie cate minciuni a spus in fata poporului doar in ultimele 2 saptamani. Nu tin cu niciun partid sau cu vreun politician in parte, dar Ponta a intrecut orice masura si ne crede pe toti prosti si mai are tupeul sa spuna OFICIAL ca cea mai importanta problema pentru el, in momentul de fata, este lupta politica. Bine ca restul sunt toate OK. RUSINE!
maya-alba

#2086 jos cu Ponta!!!!!

2012-07-05 15:09

Jos cu plagiatii!!!!Jos cu Ponta ...daca nu facem ceva cuma dupaia va fi prea tarziu,odata instalatii la putere va fi vai si amar de capul nostru...vom ajunge mai rau ca si Grecia!!!!Organizatii mitinguri si vom fi acolo...nu-i putem lasa ...sunt ca lupii sa ajunga la putere!!!!

Musafir

#2087 Re:

2012-07-05 15:15

#2085: -

vom ajunge mai rau ca pe vremea comunistilor...trebuie sa iesim afara in strada si jos cu iei sa nu se ajunga l mai rau!!!!


Musafir

#2088

2012-07-05 15:18

jos PONTA!!!!!!!

Musafir

#2089 Re:

2012-07-05 15:44

#2085: -  

 si sa nu uitam... si-a permis sa spuna in mod oficial, la modul cel mai grosolan posibil, in pofida dovezilor care exista in acest sens, ca el chiar a facut masterat la Universitatea Catania. asta nu mai este sfidare politica, e sfidare nationala. MARE NESIMTIT!!!inca nu imi vine sa cred....

andrei

#2090 Re:

2012-07-05 15:46

#7: -

du-te ma!

BRAILA

#2091

2012-07-05 15:53

JOS cu Ponta nu avem nevoie de astfel de scandaluri. Romanii mor de foame iar Dl Ponta ii arde de scandaluri. Rusine

Musafir

#2092 Re:

2012-07-05 16:26

#2076: - Dle,  daca inca n-ati inteles ca gresala cea mai mare a guvernului Boc-Basescu a fost tocmai strangerea curelei, inseamna ca n-ati inteles nimic.  Cum mama dracului sa strangi cureaua in proportii egale si la cel amarat care are un salar de mizerie de nu poate supravietui si la cel care se lafaie in bani, de cele mai multe ori obtinuti prin smecherii si privilegii .  (exemple iti pot da cate vrei). Cum sa iei din salariul amaratului (si acestia sunt pe buna dreptate nemultumiti, si sunt multi) si tu guvern sa nu ai restrictii, sa arunci banii pe fel de fel de aiureli si sa furi ? Cum sa iei banii din salarii cand tara bubuie de atata coruptie, evaziune fiscala si frauda fiscala, si tu sa nu  faci nimic in acest sens. Lucrez in domeniul fiscal si va pot spune ca e dezastru in acest sector. Angajatii ANAF au devenit niste sfatuitori si aparatori ai mafiotilor si rau platnicilor. Si asta si pe verticala, de jos pana in varful piramidei  dar si pe orizontala, adica peste tot, in toate unitatile fiscale. Chiar n-aveti nici acum bun simt sau simtul realitatii sa vedeti  motivele reale ale nemultumirii populatiei ? Si acum cand aproape ca sunteti aruncati in afara scenei politice  continuati cu prostirea populatiei si manipulari de genul "masurile de austeritate erau necesare", sau sa va mintiti singuri si sa ne mintiti si pe noi ca singurul vostru pacat a fost lipsa de comunicare ? Chiar nu va uitati deloc in oglinda , nu vedeti cat sunteti de penibili ?  Sunt un om obisnuit, fara pretentii ca as fi un expert in ale  economiei, dar va pot da "n" exemple prin care poti pune tara pe picioare si poti face bugetul statului un buget echilibrat sau chiar excedentar.  Si ele se bazeaza in general pe legislatie clara, dictatura legii  si raspundere. Nu se vrea. Si nu se vrea ca sa se poata fura si pentruca hotii sa nu poata fi trasi la raspundere.  Asta-i realitatea. Pot da  exemple cate vrei. Si uite ca din cauza PDL-ului  suntem pusi in situatia sa-l suportam pe Ponta si Antonescu sa preia franele tarii.  Acesti nemernici, care dupa mine,  au dereglari mintale ne-au demonstrat ca, culmea , sunt mult mai rai decat ceilalti.  Plagiatorul Ponta e  "inzestrat " cu atata nesimtire, tupeu si viclenie incat iti vine sa spargi televizorul. Acest individ e atat de josnic, de mincinos si de pervers incat depaseste limitele normalului.  Imi amintesc ce spunea Geoana atunci cand ,intr-un stil caracteristic perioadei staliniste a fost scos din partid. A spus ca ne vom convinge ca Ponta e mult mai rau decat Basescu. Si omul la betie si la nervi spune adevarul. Am ajuns sa-l cred in stare de orice  pe Ponta. Chiar si de implicari mult mai grave, decat cele care sunt "la vedere". Trebuie oprit cu orice pret, daca nu vrem ca sa fim pusi in situatii cu mult mai grave pentru noi si pentru tara. Astia daca obtin in mod legitim puterea,  tavalugul  abuzurilor, a manipularilor ordinare si a dictaturii,  nu mai poate fi oprit.


Musafir

#2093

2012-07-05 16:35

Greu de crezut ca se mai poate intampla asa ceva in anul 2012. Romania ar trebui repede penalizata ( excludere UE, limitare fonduri, stopare VIZE si libera circulatie in Europa etc. ) si toti sa simta DUR ce au facut prin investirea acestor oameni la putere.

Musafir

#2094

2012-07-05 17:00

Acest impostor trebuie sa-si dea demisia.Ne-a facut de rusine prin atitudinea sa sfidatoare, prin minciuna si prin nesimtire; " dottore " esti un drbedeu si un smecheras de 2 bani!!! Sa-ti fie rusine, plagiator ( a se citi "hot") nenorocit!!!

Musafir

#2095

2012-07-05 17:21

Hotie, furt intelectual, impostura academica - nu merg decat impotriva bunului simt, impotriva axiologiei. Ce este mai trist este ca excrementele stalinismului/ceausismului nu au murit decat fizic, in timpul trecut de la lovilutie in care au fost lasati in pace sa se curete pe cale naturala, acestia au facut pui de teapa actualului prim-ministru. Si ce este de-a dreptul catastrofal este ca predecesorii erau genii comparativ cu progeniturile pe care le-au crescut.

Musafir

#2096 Re: Re:

2012-07-05 17:23

#2092: - Re:  

 si concluzia e?! il demitem sau nu pe basescu? ii lasam sa preia toata puterea in stat? ne lasam prada vecinilor sovietici? a venit momentul in care trebuie sa punem stampila. ce facem? il dam jos pe ultimul om care mai poate reprezenta un obstacol in calea uraganului sovietic? CE FACEM? 


Musafir

#2097 Re: Re: Re:

2012-07-05 18:01

#2096: - Re: Re: Indiferent de situatie, nu e bine ca o singura forta politica sa aibe intreaga putere. Trebuie sa existe cineva care sa aibe posibilitatea monitorizarii  parlamentului si guvernului. Concluzia mea, sa nu votam demiterea presedintelui.  N-am simpatii fata de Basescu si PDL, dar m-am convins ca exista un rau mai mare si acela e USL. Nu trebuie sa li se dea aceasta posibilitate , pentruca  caracterul josnic , rapiditatea si  tenacitatea plagiatorului Ponta si a chiulangiului national Antonescu de a acapara totul  ar trebui sa sperie pe toata lumea.

 

 


Musafir

#2098

2012-07-05 18:25

Setea de putere este pentru unii prea mare ca sa mai fie stopata. Din moment ce toti ceilalti ministri si-au dat demisia in momentul cand s-a dovedit plagierea, de ce nu face la fel? Sa i se retraga titlul? Se vede ca nu a muncit pentru el. Suntem la piata? Nu-mi mai plac merele si le dau inapoi? Este de-a dreptul hilar si nu nu dovedeste altceva decat ca si-a dorit atat de mult sa ajunga acolo, incat nu se va mai da jos pentru nimic in lume
Musafir

#2100 Re: Re:

2012-07-05 18:54

#2092: - Re:

Dle,  daca inca n-ati inteles ca gresala cea mai mare a guvernului Boc-Basescu a fost tocmai strangerea curelei, inseamna ca n-ati inteles nimic.  Cum mama dracului sa strangi cureaua in proportii egale si la cel amarat care are un salar de mizerie de nu poate supravietui si la cel care se lafaie in bani, de cele mai multe ori obtinuti prin smecherii si privilegii .  (exemple iti pot da cate vrei). "

Romania a iesit din criza ca intotdeauna in istorie cu ajutorul cetatenilor ei , nu cu ajutorul hotilor natiunii ( iti imaginezi cumva  ca Voiculescu& comp si alti "oameni de afaceri" ar fi dat vreun "cent" sa-si ajute tara ?! )