Parintii si profesorii nu vor clasa pregatitoare in scoli

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Parintii si profesorii nu vor clasa pregatitoare in scoli


Musafir

#151

2012-01-31 18:58

Ati stricat invatamantul, o idee mai proasta nu s-a mai intalnit. De ce stricati ce functioneaza??Ce e bun intodeauna se strica.V-ati gandit la faptul cand cei mici vor merge in grupuri sanitare impreuna cu cei mari si ei nu sunt supraveghiati?La gradinita nu era program de acomodare...de ce s-a trecut la scoala? Cea mai proasta alegere,sigur nu o sa functioneze erau suficiente conditii si educatoare pregatite. Numai prostii ganditi ...sa stricati ce e bun

Musafir

#152

2012-01-31 20:49

Lasati copiii sa-si traiasca copilaria!

Musafir

#153

2012-01-31 23:09

Ministrul Funeriu habar nu are de ceea ce se intampla in scoli. De fapt nu trebuie sa ne mai mire absolut nimic in ziua de azi.Omul nu mai valoreaza nimic in fata acestor "minti ilustre".

Musafir

#154

2012-01-31 23:33

Clasa zero n-a existat niciodata in invatamantul romanesc.Speram ca nici de acum incolo nu va exista.
Cred ca aceasta "clasa zero" ar fi buna pentru politicienii nostri, pentru ca acestia sunt chiar zero.

Nona Gherghe

Musafir

#155

2012-02-01 09:32

grupa pregatitoare la gradinite este foarte eficienta

Musafir

#156

2012-02-01 09:36

grupa pregatitoare la gradinite este foarte eficienta si ok.

Musafir

#157 Re:

2012-02-01 10:29

#1: - cred ca ar fi momentul sa ne scapam copiii de nebunia asta scolara si sa-i educam acasa. Am sapte copii si stiu ce vorbesc. Ceea ce ati spus este extrem de trist dar foarte adevarat. Copiii nu cunosc lumea, nu vad creatia pentru ca sunt inchisi intre peretii scolii. Iar dupa cei 12 sau 20 de ani de stat in banca lor uita si cum ii cheama, ies din facultate si habar n-au incotro s-o ia. E cazul sa luam educatia copiilor din nou in mainile noastre de partinti!

 


Musafir

#158

2012-02-01 10:56

Nu este corecta aceasta forma de invatamant fara a fi pregatiti invatatorii sau cadrele didactice care trebuiesc sa predea aceasta.Nu sunt fonduri,nu sunt programe(manuale) adecvate formei de invatamant.

Musafir

#159

2012-02-01 11:44

copiii de 6 ani sunt pregatiti pentru o activitate de 50 min? spatiul este corespunzator? vor putea sa-si seveasca pachetul in 10 min pauza si sa mearga si la toaleta?

Musafir

#160

2012-02-01 12:30

este o prostie, inainte ieseai din scoala fara sa vrei, cu o doza de cunostinte generale acum iesi bolnav, drogat, betiv,etc.
aaaaa pentru ce sa inceapa un copil grupa pregatitoare in scoala ?
cumva pentru a fi meditat de doamna invatatoare inca de atunci?
cred ca da ...

Musafir

#161

2012-02-01 12:57

Sper ca aceasta petitie sa aiba un larg ecou atat in randul cadrelor didactice cat si a parintilor .Sa dea bunul Dumnezeu sa reusim ceva in tara asta in care toate sunt pe dos.

Musafir

#162

2012-02-01 13:13

scolile nu sunt pregatite dpdv material pentru aceasta clasii, copii sunt mici si sunt mai in siguranta in cadrul unei gradinite, unde sunt atent supravegheati, se pot odihnii la pranz, si noi parintii suntem mai linistiti stiindu-i in siguranta

Musafir

#163

2012-02-01 16:14

In general sunt deschisa "noului", dar, totusi trebuie sa fim realisti. Legea aceasta noua este prea "asumata", nu?

Musafir

#164

2012-02-01 19:18

Actuala grupa pregatotoare, prin organizare, curriculum, calitatea profesionala a cadrelor didactice din inv. prescolar,ofera posibilitatea pregatirii deosebite a tuturor copiilor care frecventeaza aceasta forma de inv. prescolar. Dar, din pacate, cand ceva merge foarte bine acest CEVA trebuie neaparat distrus.Asa se intampla astazi cu acesat ciudatenie de clasa pregatitoare. ( Se vor face in cea mai mare graba cursuri intensive de pregatire a cadrelor ce vor lucra cu acesti copii, un curriculum care va avea de ici de colo ( de la grupa pregatitoare si cls.I) cate ceva,iar gradinitele vor fi depopulate in timp ce scolile nu vor putea sa ofere conditii pentru acesata clasa. parintii sunt disperati ca nu vor avea cu cine sa-si lase copiii dupa cursuri, iar educatoarele sunt ingrozite de perspectiva pierderii posturilor. poate ne ajuta Dumnezeu sa scapam de acesti nenorociti care vor sa distruga totul!!!!!!!!
Marina

#165

2012-02-01 19:37

Dupa 35 de ani , timp in care am pregatit generatii de copii pentru scoala , constat ca nu mai sunt apta si trebuie sa vina altul s-o faca "profesionist " . Am ajuns la un prag de umilinta pe care nu stiu daca-l vom trece ...

Musafir

#166

2012-02-01 19:52

S-a elaborat legea LEN, fara sa se gandeasca daca au curriculum, material didactic, mijloace de invatamant,locatii.

Musafir

#167

2012-02-01 20:26

Nu este corect fata de copii, scolile nu au baza materila, profesorii nu au pregatirea necesara... nu sunt de acord sa se experimenteze pe copilul meu.
Tampitii astia, care dau legi, lafel de tampite ca ei, ar trebui intai sa se asigure ca acest lucru este posibil. Eu imi stiu copilul mai in siguranta la gradinita, unde este supravegheat, nu sunt de acord sa il dau la scoala la 6 ani......, in tara asta nimic nu functioneaza. Visam ceva noaptea si vrem sa punem in aplicare dimineata! Ei bine!? Ghici ce?, nu prea este posibil.

Musafir

#168

2012-02-01 21:19

Lucrez in conditii de simultan de doua clase , anul urmator cum as putea sa lucre cu grupa zero cls.I si cls. aIII/a


Musafir

#169 Re:

2012-02-01 21:24


Musafir

#170

2012-02-01 22:32

dar noi am mers la gradinita de la 3ani cum se merge acum sunt parinti care nu prea stau cu copii mult timp si doamna educatore e ca o a doau mama daca merg la scola de la 6ani ce copilarie mai au saracii de ei
teo
Musafir

#171

2012-02-02 00:26

locul grupei pregatitoare este in gradinita, practica pedagogica a demonstrat-o de fiecare data, toate tentativele anterioare au esuat, avem spatiul educational adecvat varstei si material didactic necesar,cunoastem psihologia copilului de 6 ani,trebuie sa ne aparam drepturile si posturile


Musafir

#172

2012-02-02 09:56

trebuie sa fim o tara de analfabeti asta e clar, acestea sunt reformele trambitate de actuala guvernare in frunte cu ilustru conducator
o guvernare care nu au obiective clare decat cele care duc la transformarea noastra ca natiune in cersetorii europei
in viitor cine va dori carte va trebui sa mearga la viena ca mihai eminescu, andrei muresan, etc...
europa ne-a adus in halul asta si trept urmare va trebui sa plecam toti la propunerea ilustrului conducator sa sufocam europa cu cersetoria, ca poate asa va pricepe si ea de unde au impins toate popoarele europei
vgf
Musafir

#173

2012-02-02 11:20

Lasati copiii sa fie copii.


Musafir

#174

2012-02-02 12:21

Nu le furati si copilaria!!!

Musafir

#175 un parinte revoltat

2012-02-02 13:34

Categoric NU SUNT DE ACORD CU CLASA 0 LA SCOALA!!!! Un experiment stupid, realizat pe pielea si inocenta copiilor nostrii. NU! sunt pregatiti (toti) la 6 ani pentru conditii de scoala! NU!exista cadre cu adevarat pregatite in scoli, pentru cerintele acestei varste. NU! e admisibila implementarea unei schimbari atat de drastice fara pregatirea REALA! a unei programe realiste, a cadrelor didactice SPECIALIZATE, si a scolilor (claselor). E stupid. NU VREAU SA IMI DAU COPILUL LA SCOALA IN CONDITIILE ASTEA!