Parintii si profesorii nu vor clasa pregatitoare in scoli

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Parintii si profesorii nu vor clasa pregatitoare in scoli


Musafir

#1

2012-01-18 01:59

De multi ani copiii nu mai au timp de joc, de activitati de relaxare, nu au timp sa priveasca, sa asculte, sa simta, sa experimenteze, sa comunice intre ei, sa citeasca o carte, sa cunoasca lumea, natura, prin propria lor simtire si nu asa cum afla de la tv.Lasati copiii sa fie copii, ajutati-i sa relationeze direct, nu numai pe net, invatati-i lucruri utile, nu teorii de mult depasite, deschideti-le mintea si sufletul, nu-i mai impovarati cu lucruri inutile, ajutati-i sa creeze ei o lume mai buna, le mai furati ce au mai de pret, sufletul pur de copil.Scoala e prima chemata prin dascali devotati sa schimbe sistemul actual preocupat doar de hartii, statistici, competitie neloiala, in defavoarea elevilor, dar si impotriva dascalilor mereu umiliti , desconsiderati, dar si impovarati cu o multitudine de sarcini, altele decat relationarea directa cu copiii, sa nu cumva sa mai aiba timp sa gandeasca de ce accepta toate astea cand se poate altfel.Chiar nu avem oameni capabili sa vada ca ne afundam pe o cale gresita si ca e in puterea noastra sa o schimbam?Opriti experimentele pe acesti copii ca ei sunt viitorul!


Musafir

#2

2012-01-18 08:35

Copiii au nevoie mult mai mare de educatie morala si psihologica, decat de dezvoltare mintala. Daca veti analiza renumele tinerilor romani aflati in strainatate, veti observa ca nu ducem lipsa de intelectuali profesionisti, in schimb titulatura de "hoti, cersetori, chiar criminali" este cel mai adesea asociata cu cea de "romani". Si asta din cauza ca le lipsesc cei "7 ani de acasa" !!! Pacat !!!

Musafir

#3

2012-01-18 10:48

Corectati mesajul:
"Semnatura dvs. A FOST confirmata.'

Musafir

#4

2012-01-18 11:06

copiii din Romania sunt foarte inteligenti si pot intra in clasaI la 6 ani.

Musafir

#5

2012-01-18 12:44

Nu doresc

Musafir

#6

2012-01-18 14:06

Un nuuu cateroric clasei pregatitoare in scoli!!!
iulia

#7 Re:

2012-01-18 14:29

#4: - da sun tinteligenit dar nu e vb de asta ,scolile nu sutn pregatite,nu au cadru didactic pregatiti ,nu au loc unde sa desfasoare somnul da pranz,masa,cum vor fi pauzle ?si multe si multe intrebari.

nici macar directori nu se pot pronunta daca o s apoate sa rezolve problemele astea

 

Scumpa mea ,,daca ai avea un copil de 6 ani nu ai vb asa ,jur\!!!!daca iti pasa si de copil

 

ana

#8

2012-01-18 14:57

Daca sunt copiii pregatiti pentru a merge la scoala: DA,dar nu aceasta este problema.
Scoala nu e pregatita sa ii primeasca pe copii.
Scolile care au venituri proprii poate au alocat din buget pentru a amenaja spatii conforme cu specificul varstei acestor copii.Cele mai multe scoli nu au venituri extrabugetare.Alocare bugetara in acest sens nu exista. Poate la o rectificare, asa, cu 2-3 zile inainte sa vina copilasii la scoala, ca asa stiu cei din guvern. Si treaba e complicata, se cer modificari privitoare la inaltimea mobilierului, la inaltimea obiectelor sanitare, la spatiul de studiu/masa/joaca.Se impun solutii privitoare la timp. Ora celor mici nu e de 50 minute.Pauzele lor nu vor coincide cu cele ale celorlalti.Sunt scoli unde nu exista personal specializat. Angajarile sunt blocate, poate se vor debloca...Gradinitele se vor trezi cu 2 grupe disparute. Grupa care devine clasa 0 si grupa care devine clasa 1. Finantarea urmeaza elevul, deci gradinitele se vor trezi cu subfinantare, in unele gradinite se va reduce personalul si in scoli nu se pot duce decat daca au dubla specializare...La nivel judetean nu se poate anticipa unde si in ce scoli se va constitui clasa 0, decat teoretic, deci mai mult ca sigur ca nu va veni finantarea la timp.

Musafir

#9

2012-01-18 16:30

cei ce dau legile au facut (cand erau mici) grupa pregatitoare in scoli, de stiu ca e eficienta? Daca vor experimente sa le faca pe propria piele nu pe copiii nostri!!!
adina

#10 Re:

2012-01-18 16:30

#8: ana -

Ana de ne ar auzi cineva ar fi super!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 


Musafir

#11

2012-01-18 18:27

Lasati copiii sa creasca normal!

Musafir

#12

2012-01-18 18:28

noi tot semnam petitii, si ei fac tot cum vor ei.....

Musafir

#13

2012-01-18 18:43

Aveti dreptate multa.

Musafir

#14

2012-01-18 18:53

Scola nu are dotarea necesara pentru a primii acesti copilasi de numai 6 ani, nu au dotare pentru cei mai mari, pentru prescolari nici macar nu poate fi vorba. Despre semiinternat, nici atat, ff putine scoli au spatiu pentru a asigura semiinternat celor de cls I-IV, sa nu mai spun ce poate vedea un copil de 6 ani, la un altul de 10-14 ani, care pentru ei sunt modele de urmat. Exista suficienta violenta in scoala si destule elemente negative care nu pot influenta in bine un copil. Deci spun NU, desi nu cred ca cineva o sa priveasca/citeasca aceste proteste.

Musafir

#15

2012-01-18 20:33

"Omul de stiinta" sa-i lase pe dascali sa-si faca meseria...

Musafir

#16

2012-01-18 22:14

Pana in moment grupele pregatitoare functionau foarte bine in gradinite, nu inteleg de ce trebuie sa schimbam ceva dintre putinele lucruri bine functionabile de la noi din tara. Totdeauna incercam sa adaptam ceva din strainatate, dar atunci de ce nu micsoram cantitatea materialelor si asa mai departe? Oare grupa pregatitoare in interesul cui este iarasi, ca nu in favoarea copiilor, parintilor si pedagogilor, asta e precis.
babi

#17 ...

2012-01-18 22:30

persoanele care isi patreaza anonimatul sunt slabe si incapabile sa isi asume o convingere.urat!

Musafir

#18

2012-01-19 01:09

Atata timp cat nu exista personal calificat pentru grupa0, nu exista spatiu, nu exista nimic ce ar putea ajuta la formarea copiilor nostri, nu inteleg de ce suntem pusi in situatia de a ne lasa micutii in aceasta grupa , in cadrul scolii. Diferenta de pregatire intre gradinita si scoala nu ar fi prea mare, eventual micutii nostri vor fi piedici sau presuri pentru cei mari.

Musafir

#19

2012-01-19 01:52

Nu exista nici o justificare logica pentru aceasta clasa 0. Sistemul nu poate face fata violentelor din scoli si se gandeste sa-i mai bage si pe acesti copilasi in zoo? Pe langa faptul ca nu exista spatii, nu exista personal etc, cine imi garanteaza mie ca pustiul meu va fi in siguranta, ca se va adapta acestei cerinte care de altfel inca nu se stie ce inseamna; Este grupa de scoala, de gradinita, combinata? Care este motivul infiintarii acestei clase pentru ca eu nu-l inteleg. Ministerul tace, sindicatele din invatamant nu rezolva nici o problema....Concluzia este ca fiecare ministru al invatamantului nu s-a putut face cunoscut decat daca a scos o lege tampita iar noi , ca parinti, ca profesori, suntem obligati sa ne supunem unor "nimeni".M-as supune unor cerinte din care ar rezulta ceva util dar la asemenea aberatii nu ma supun. Eu nu-l inscriu la grupa 0 ...mai bine il tin acasa. Imi cunosc copilul, stiu ca are personalitate si asculta foarte greu iar pe moment gradinita il ajuta foarte mult. In cel mai rau caz, ar trebui sa fie la alegerea parintilor aceasta inscriere. Si tot ma intreb :Care este rostul acestei clase in cadrul scolii? Si sunt convinsa ca nimeni din minister nu ma poate convinge ca e o idee buna!
Maria Iulia

#20

2012-01-19 07:48

Aceasta hotarare de guvern este neavenita in sistemul nostru de invatamant traditional.Nu exista la ora actuala norme metodologice care sa certifice utilitatea implementarii acestei decizii la scara nationala.Pentru a putea asigura practicile curriculare cu succes trebuie avut in vedere in primul rand gandirea si modelele curriculare pe care incercam sa le abordam intr-o reforma.Constatam ca aceasta clasa pregatitoare nu are inca un management curricular strategic, practic si operativ.Din contra se observa unele prevederi discutabile, ilogice si fara importanta in procesul educativ.Lipsa curriculei, logisticii necesare, profesorilor abilitati face sa spunem cu certitudine ca aceasta clasa nu isi are rostul si e necesara anularea acestei hotarari.

Musafir

#21

2012-01-19 08:17

sa se schimbe legea cu totul!!!!!!!

Musafir

#22

2012-01-19 11:09

Nu sunt de acord cu acesta propunere a Ministerului Invatamantului.

Musafir

#23

2012-01-19 11:27

In fiecare an trebuie sa se modifice ceva in legatura cu invatamantul? Lasati prescolarii sa fie cuprinsi in procesul educativ specific varstei lor, iar scolarii la fel.

Musafir

#24

2012-01-19 18:04

Maturizarea copilului pentru scoala se face dupa 6,5 ani-7 In 40 de ani de invatamant am urmarit 40 de promotii ce le-am dat scolii(am lucrat din 1978 numai la grupa mare de 6-7 ani. Dioar dupa 6,5 ani copilul cere el caiewtul sa scrie in loc sa se joace cu Lego...(de exemplu) Un an de copilarie nu-i mai dati niciodata copilului d-voastra
Olimpia.

Musafir

#25

2012-01-19 18:33

grupa pregatitoare la gradinite este foarte eficienta si ok...