Târg săptămânal,la Muzeul Țăranului Român!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Târg săptămânal,la Muzeul Țăranului Român!


Musafir

#26

2016-08-25 18:58

Incompetenta ministrului de a administra problemele ministerului nu trebuie sa sacrifice o manifestare NECESARA bucurestenilor!

Musafir

#27

2016-08-25 21:13

Pentru ca un director interimar nu are dreptul sa ia astfel de decizii.

Musafir

#28

2016-08-26 06:02

Fac parte din cei ce au fost alaturi cu sufletul si mintea cand Horia Bernea a dat acestui loc o stralucire de neegalat in Europa. Targul saptamanal ii pastra ceva din lumina aprinsa de EL. Politruci ca aceasta interimara se simt amenintati si ...distrug!

Musafir

#29

2016-08-26 10:23

Pentru redeschiderea târgului.

Musafir

#30

2016-08-26 15:09

Imi pare rau sa vad ca vizitatorii targurilor de produse traditionale, artizanat etc. de la MTR sunt considerati o specie inferioara, care nu ar avea alta distractie decat sa bantuie “balciurile” gazduite cu ingaduinta de un muzeu respectabil.
Stimati acuzatori, pe cat de respectabil este acest muzeu, pe atat de educati, seriosi si veniti cu ganduri curate sunt vizitatorii targurilor organizate in curtea institutiei!
Clientii acestor targuri sunt foarte multi parinti cu copii, bunicii nostri, dar si impresionant de multi tineri, care vin in fiecare zi de targ sa se destinda, sa afle de la mesterii populari sau de la creatorii de obiecte hand made lucruri interesante pe care nu le cunosteau. Am vazut printre cumparatori actori foarte iubiti si respectati de public, directori de institutii private, studenti, profesori. Credeti ca oameni cu nivelul lor cultural sunt simplii devoratori de kitsch?
In decursul anilor s-au legat prietenii, s-a format o clientela fidela pentru o parte din expozanti, s-a construit o comunitate vesela si relaxata, care nu uita sa viziteze si muzeul sau magazinul sau. Stiu asta pentru ca ma aflu printre cei care vin frecvent sa se relaxeze, sa cunoasca oameni placuti si interesanti, dar nu uit sa particip si la alte activitati organizate de MTR. Nu uit in nici sa cumpar cadouri din frumosul dumneavoastra magazin. Cam piperate la pret! Poate de aici si invidia fata de mesterii populari de afara, care vand mai ieftin?
Poate ca aveti dreptate sa spuneti ca gratarele nu prea dau clasa acestor activitati. Scoateti-le!
Insa de ce considerati ca batranii mesteri populari care lucreaza opinci, braie, traistute, podoabe si costume populare sunt niste oameni de prost gust? De ce lasati sa se inteleaga ca ceramistii aceia talentati, creatorii de obiecte traditionale sau de jucarii din lemn, apicultorii, gospodinele care pregatesc dulciuri fabuloase sau zacusti exceptionale sunt toti niste penibili? De ce incercati sa spuneti lumii ca tinerii aceia artisti plastici care lucreaza bijuterii din portelan, icoane si triptice sau alte obiecte remarcabile ar manji in vreun fel reputatia institutiei gazda?
Credeti ca daca ii alungati veti creste popularitatea muzeului si numarul de vizitatori?
Credeti ca daca va bateti joc aceasta comunitate frumoasa veti face dovada inaltei dumneavoastre educatii?
Comunitatea formata aici din expozanti veniti din toata tara (care, apropo, nu au alte surse de venit) si clientii lor curiosi, prietenosi si placut impresionati de aceste manifestari este una linistita, vesela, frumoasa. De ce o urati si o alungati?
Ce va doriti in schimb???

Musafir

#31 Re:

2016-08-26 16:21

#30: -  

 Multumim,multumim!


Musafir

#32

2016-08-27 06:04

Semnez aceasta petitie pentru ca eu,aradeanca fiind,de cate ori prindeam un sfarsit de saptamana in capitala,nu mergeam prin moluri ci vizitam acest targ ca sa-mi bucur sufletul cu frumusetile de acolo!

Musafir

#33

2016-08-27 14:46

Consider ca longivitatea acestui târg este vitala ptr mulți dintre expozanți,atât ptr cei care si-au început activitatea în inima MTR-ului cât și ptr cei care tot aici si-au imbunatatit-o.Concluzia rezultata de mine din acest fapt și anume decizia Doamnei Ministru de a ucide speranța unor oameni care au încercat sa își câștige existenta intr-un mod legal corect și demn nu este alta decât ca în România nu se încurajează forță de muncă și aici vreau sa menționez ca acești mici producători reușeau ceea ce statul nu este încă capabil,sa ofere un venit modest și altor cetățeni ai acestei tari.Cu stima și respect ptr Doamna Ministru rog sa îmbunătățească aceasta stare cu un minim de efort.
Va mulțumesc.

Musafir

#34

2016-08-27 20:21

pentru ca un oras fara targuri.asa cum le-a descris Ion Luca Caragiale isi pierde veselia,energia,culoarea.Aceste mici targuri se afla la baza modelelor de TARGURI de orice(carti, masini, caini, etc....

Musafir

#35

2016-08-28 10:11

Pentru ca m-am saturat sa vad la tarabe iii made in Thaillanda, icoane si matanii made in China si alte asemenea. Sa dea posibilitate mestesugarilor si altor categorii de romani sa-si expună rodul muncii lor.

Musafir

#36

2016-08-28 19:30

Ce este scris in aceasta petitie e purul adevar.
O sustin pe Silvia Nanu si pe toti cei asemeni ei.

Musafir

#37

2016-08-29 12:38

Pentru atmosfera targului si oamenii de calitate care o intretineau.

Musafir

#38

2016-08-29 16:33

Pt mentinerea traditiei si pt lucrurile minunate facute de acesti mesteri

Musafir

#39 Traditii

2016-08-29 16:34

Pt mentinerea traditiei si pt lucrurile minunate facute de acesti mesteri


Musafir

#40

2016-08-29 16:52

am semnat ptr ca eu sunt unul din mesterii care am expus creatiile proprii la muzeul taranului roman,mai multi ani de-a randul iar acum stau cu ele in atelier ptr ca nu am unde sa le expun

Musafir

#41

2016-08-29 19:24

Vreau sa se redeschida targul saptamanal din Muzeul taranului roman.
Vio Gradinaru
Musafir

#42 O sa-mi fie dor de ce imi era drag...

2016-08-29 19:48

Targul de la MTR imi e tare drag. De acolo mi-am luat cele mai frumoase vesminte populare autentice, podoabe, antichitati si prajituri bio si delicioase. De ani de zile trimit acolo oameni care cauta straie alese, ramase din alte timpuri. Ma mahneste decizia si nu vreau sa cred ca toate minunatiile acestea vor disparea. Exista si magazinul muzeului dar e greu sa gasesti ceva in stivele alea de haine si preturile sunt mai piperate si programul mai restrictiv. Mergeam de drag si o sa mor de dor. Pacat!

Ionela Mindrescu
Musafir

#43

2016-08-29 19:48

Targul de la MTR este un eveniment saptamanal asteptat de foarte multi bucuresteni (si nu numai, eu am venit de nenumarate ori de la Suceava doar pentru a vizita targul) care insufleteste viata de weekend a acelei parti a Bucurestiului. Daca nu ar fi fost targul de la MTR, nu as fi ajuns niciodata sa vad nici colectiile muzeului. Poate nu s-au gasit conditiile ideale pentru a gazdui acest targ (ma refer la conducerea interimara a muzeului), dar solutia nu este sa strici ceva ce merge.


Musafir

#44

2016-08-30 05:48

Nu văd nimic rău în continuarea tradiției...mai ales că acest târg aduce și venituri muzeului.Să nu uităm că pentru o mare parte din cei care participă ,acest târg este ,poate,singurul loc în care își pot vinde produsele.

Musafir

#45

2016-08-30 05:49

Toti acesti expozanti....mai bine spus OAMENI merita si ei, alaturi de noi toti, sansa de a asigura familiilor lor traiul necesar. Traim intr-o tara in care se „pedepseste” munca cinstita si se incurajeaza lenea. Sistemul de asistenta sociala din Romania nu a facut altceva decat sa incurajeze lenea si cersetoria. Nu mai exista cultul muncii, al profesionalismului, al lucrului bine facut. Cu asemenea „initiative” - de a inchide tot ce este bun in tara asta nu vom face decat sa ne afunda si mai mult din toate punctele de vedere. Mult succes tuturor participantilor la targ.

Musafir

#46

2016-08-30 06:16

Am semnat deoarece trebuie sa promovam tradițiile românești si sa ii sprijinim pe cei care muncesc din greu ca sa le mențină.

Musafir

#47

2016-08-30 06:46

Am semnat aceasta petitie pt a veni in ajutorul acestor oameni care vor sa duca traditia romanilor mai departe si mai ales ca muncesc foarte mult pentru acest lucru!!

Musafir

#48

2016-08-31 08:40

Consider ca prin mentinerea acestor tipuri de manifestari reusim sa nu ne pierdem identitatea.

Musafir

#49

2016-09-03 10:57

Un targ este o forma de arta si comunicare multipla in cadrul unui spatiu cultural. Un targ , prin culoare si varitate aduce santate intr-un oras cu multe hibe si, in plus, este o scoala pentru toate varstele.Este un muzeu alt fel, o prelungire a muzeului, Multumesc. Livia Deac

Musafir

#50

2016-09-14 09:48

Consider ca argumentele Doamnei Nanu sunt pertinente si trebuie luate in considerare