Târg săptămânal,la Muzeul Țăranului Român!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Târg săptămânal,la Muzeul Țăranului Român!


Musafir

#1

2016-08-23 15:31

Am semnat petitia tocmai pentru ca ma aflu printre acei expozanti care , cu seriozitate si multa munca, mi-am "petrecut" weekend-urile in ultimii ani in curtea Muzeului Taranului Roman, si astfel am reusit sa imi promovez produsele , sa imi fac o clientela si sa castig un ban cinstit , intr-o perioada nu tocmai usoara.....

Musafir

#2 Re: Poate reușim!

2016-08-23 17:38

#1: -  

 


Musafir

#3

2016-08-23 18:49

Am auzit ca s-ar putea sa nu mai fie targ in fiecare week-end si, mi-ar parea extrem de rau! Aici gasesc intotdeauna produse pe care nu le pot gasi niciunde altundeva, produse handmade, originale, unicate! Si pentru prietenii mei din strainatate este un loc deosebit de care nu se mai satura sa-l viziteze ori de cate ori au ocazia si sa-l aprecieze ca atare! Ar fi pacat!

Musafir

#4

2016-08-23 19:02

Deoarece sunt de acord cu ce este mentionat in petitie, îmi este foarte necesar acest târg, merg in fiecare weekend si îmi procur produse proaspete si de calitate.

Musafir

#5

2016-08-23 20:33

Am semnat aceasta petitie pt ca targul respectiv merita sa existe.Atmosfera este deosebita,oamenii vin cu drag acolo.Orasul nostru are nevoie si de un asemenea loc in care oamenii sa se intalneasca cu traditia si istoria.

Musafir

#6

2016-08-23 20:37

Doresc ca acest targ sa se tina in continuare si nu doresc ca el sa fie pretextul tulburarilor interne ale Muzeului

Musafir

#7

2016-08-23 20:50

 Am fost si eu expozant si da, merita sa existe in continuare pentru oamenii minunati care creaza lucruri minunate! Din pacate, in ultima vreme, s au cam strecurat chinezarii printre lucruri cu adevarat valoroase... O selectie mai stricta s ar impune...

In rest, felicitari tuturor mestesugarilor!


Musafir

#8

2016-08-24 05:57

Pentru ca este corect ca acesti oameni sa aiba acest targ. Pentru ca este corect ca noi consumatorii sa avem acest targ. Sa se gaseasca solutii sa existe in continuare, nu sa se adopte solutia cea mai simpla si cea mai proasta, aceea de a inceta aceste evenimente.

Musafir

#9

2016-08-24 08:22

Lucrurile bune trebuie pastrate.

Musafir

#10

2016-08-24 08:34

Din respect pentru munca!!!! Mult succes ! Sa distrugi e mult mai ușor decât sa construiești- cam asta se întâmpla de ceva timp din păcate .

Musafir

#11

2016-08-24 12:01

Am semnat pt convingerea sincera ca e nevoie sa na promovam mai mult traditia mestesugurilor populare .

Musafir

#12

2016-08-24 15:44

Un loc in care printre cei cativa mestesugari s-au strecurat vanatori de profit ce nu platesc nici o taxa la stat. Intr-adevar, sunt si oameni care muncesc pe branci ca sa faca cativa lei la acest targ dar sunt si foarte multi care sunt doar comercianti (de produse made in Dragonul Rosu) la care cuvantul de lege este evaziune fiscala. Solutii se gasesc daca se inchide acest targ.


Musafir

#13

2016-08-24 16:23

Daca ar exista un clasament al țărilor campioane la distrus, traditia, locurile in care traim si tot ce a fost bun odata, AM FI PE PRIMUL LOC IN LUME!
Pacat!
Oana

#14 Re: dragonul rosu

2016-08-24 16:50

#12: -  

 Ca vizitator si client in targuri, taxez intotdeauna Dragonul Rosu cand il vad pe masa cuiva. Si verbal, si prin a nu cumpara de la acel comerciant, fie care are ii, fie ca are margele insirate cu kilogramele. Asa ar trebui sa faca toata lumea, si atunci aceasta specie care se strecoara printre mestesugarii adevarati ar ajunge in piata, unde le e locul.


Musafir

#15

2016-08-24 19:03

Acolo gasesc produsele copilăriei mele,gasesc oameni frumosi si pot cumpara cadouri unicat.

Musafir

#16

2016-08-24 22:29

Când un Târg de meșteșuguri vechi și noi există și funcționează permanent de cinci ani, înseamnă că el este N E C E S A R. Cum noua directoare este doar I N T E R I M A R A, ea nu are dreptul moral să întrerupă ceva care merge, și încă în cadrul unui muzeu care - spre deosebire de altele - nu este ”încremenit în proiect”, ca să-i cităm pe clasicii în viață. Ne mai amintim și faptul că, oricât a încercat, Ministerul Agriculturii nu a fost în stare să încropească un Târg similar, viabil, în splendida sa Curte de Onoare din buricul Bucureștilor. Așadar, omul sfințește locul, dar se pare că diavolii nu sunt de acord.

Musafir

#17

2016-08-25 04:24

Doresc sa fie pastrate valorile.

Musafir

#18

2016-08-25 06:54

Istoria, cultura si traditiile sunt sufletul acestei tari! Fara ele nu suntem decat un popor de sclavi!

Musafir

#19

2016-08-25 06:54

Observ cu stupoare și neliniște că din ce în ce mai des sunt anulate manifestări sportive, culturale în care Oamenii sunt în centrul lor(vezi Via Sport de pe Kiseleff, Festivalul orașului Sinaia și probabil că vor mai urma)... Nu înțeleg de ce se întâmplă asemenea inepții deși intuiesc că este vorba de răfuieli între actuali și foști! Este inadmisibil ca în aceste "jocuri de putere" să pierdem exact noi, cei care suntem beneficiarii acestor manifestări! Da, sunt de acord că ele trebuie să se desfășoare în cadrul legal, să nu fie umbrite de fapte de corupție dar asta nu justifică anularea lor! Consider că trebuiau organizate niște consultări publice și că în cel mai rău caz se pot anula după o perioadă de grație, dacă se poate zice așa dar numai dacă încalcă niște legi sau aduc atingere unor valori generale comune...
Solicit cu fermitate ministrului Culturii, d-na Corina Șuteu dispunerea cu celeritate a măsurilor care să permită continuarea acestor evenimente...

Musafir

#20

2016-08-25 07:03

Pentru ca de cand s-a deschis,aproape in fiecare weekend,aveam impreuna cu sotul meu unde sa ne relaxam sufletul,dupa o saptamana de munca.Ne-am facut si prieteni printre expozantii,care ne incantau de la o vizita la alta prin noi exponate aduse .in plus,fata depromovarea produselor,invatai din istoria veche a tarii,admirai lucruri vintage care poate au apartinut chiar si celor dinainte sa ne nastem noi,necunoscuti noua,ca rude.De ce oare sa inchida?Era si o sursa de venit pentru diverse lucrari de modernizare.Cred ca noul ministru este pe dinafara cu notiunea de "SUFLET",acum chiar ca nu imi mai gasesc cuvintele.La noi,dupa 1990,cum iese ceva bun dintr-o treaba ca asta,se distruge.Sa le fie rusine!!!!!!!!!!!!!

Musafir

#21

2016-08-25 09:13

Rusine celor ce vor sa desfinteze o parte din obiceiurile romanilor!

Musafir

#22

2016-08-25 10:30

Aceste târguri ofera: cultura in forma pura, loc de munca, comuniune de idei si meșteșuguri , lucrul bine facut, fac orasul nostru viu...

Musafir

#23

2016-08-25 11:22

Opriti targurile din curtea muzeului si Muzeul Taranului Roman se va transforma in Mausoleul Taranului Roman.


Musafir

#24

2016-08-25 12:11

Pentru un simplu fapt : Traditia trebuie sa continue indiferent de opiniile neconforme ale unui ministru absent din viata culturala a tarii , de aia !

Musafir

#25

2016-08-25 16:18

Este pacat sa inchidem un targ care are deja o traditie, clienti fideli si in special produse traditionale calitative!